Първолаците от селата Струма и Лебница избягаха да учат в Сандански

05 август 2011 00:16   10 коментара   20094 прочита
Д. Кехайов
Д. Кехайов


Д. Кехайов

Местното училище пред закриване

Нулева година за първокласници през новата учебна 2011/2012 година бе регистрирана в основното училище "Васил Левски" в санданското село Струма, съобщи директорът Димитър Кехайов. Според него причината не е липса на деца, а че родителите на първокласниците са ги записали в основните училища в Сандански. Д. Кехайов със съдействието на кметицата Величка Каталска са провели няколко срещи с родителите, но до промяна на тяхното решение не се е стигнало. В мотивите си родителите са посочили, че в града децата им ще получат по-добро образование.

В основното училище се обучават 16 деца от с. Лебница, напълно достатъчни за сформиране на една паралелка. Но само 4-ма родители са заявили, че желаят децата им да учат в училището, другите са ги записали в Сандански. Д. Кехайов обясни, че право на родителите е да избират къде да учат децата им. В случай че не се набере необходимият брой деца, основното училище в с. Струма върви към закриване, уточни Д. Кехайов.

Съдбата на училището ще стане известна в началото на учебната година. Вината за закриването му ще е на жителите на двете села, които предпочитат децата им да учат в града, каза Д. Кехайов.

През 2009 година бе закрито основното училище "Петър Берон" в с. Лебница, сега идва ред и на това в с. Струма. Селата Струма и Лебница се намират на 7 и 8 километра от Сандански и са с население на средна възраст 45 години.

10 коментара
05 Август 2011 08:20 | notis sfakianakis
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Аиде и ти бе мазник! Цял живот директор-ще ти намери мравчо некоя служба в общината-портиер например!


05 Август 2011 09:56 | Кефал
Оценка:
3
 (
3
 гласа)


Тва бате е бел кахър. На нас болните ни избегаа у Сандански, ти за 10-15 деца ми говориш.


05 Август 2011 10:47 | аааа
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Няма да го бъде училището след като директорът разсъждава така: "Вината за закриването му ще е на жителите на двете села, които предпочитат децата им да учат в града". Тръгва се от там защо те смятат, че децата им ще получат по-добро образование в града и какво са направили в селското училище през всички години за подобряване на материалната база и повишаване на компетентностите на учителите. Много е лесно, нищо да не правиш и да търсиш виновни сред другите. Конкуренция! Аз съм за това децата в начален курс да учат в най-близкото до дома училище, но законово трябва да се уреди.


05 Август 2011 12:12 | ---
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Тепърва родителите ще осъзнават какво ценно нещо са загубили - училището да ти е в селото. Наесен като почнат дъждовете, зимата снеговете и децата им мръзнат по автобуси и спирки заедно с тях и когато учениците от града вече са се прибрали и карат втория си обеден сън - техните деца още ще мръзнат в чакване на топлата домашна стая. Пишещите по-горе споменават материална база и учители - знайте, че не мебелите и алуминиевите прозорци учат вашето дете. А във селското ви училище УВЕРЯВАМ ВИ учителите щяха да се грижат много по-добре за вашите деца отколкото в града. Но за всичко това и за още много предстои сами да научите скъпи уважаеми амбициозни родители. Но когато го научите ще е безвъзвратно късно за промяна. Още през робството всяко село се е стремяло да има църква и училище и където е нямало - са правели със собствен труд и селото се е гордяло с това. Сега със собствените си ръце рушите селото си. И както ще УМРЕ УЧИЛИЩЕТО ВИ наесен - така ще УМРЕ И СЕЛОТО ВИ след няколко години.


05 Август 2011 12:48 | аааа
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Преди години във фризьорски салон пред мен се проведе разговор във връзка с това, че внучето на фризьорката става първолак. Споделям това, защото мисленето на снаха и е похвално. Живеят в столичен квартал, имат избор на училища, избират между две, не мога да спомена точно кои, забравила съм и това няма значение. И двете училища са близо до блока, затова това отпада като фактор при избора. Казала е, че избира училище Х, макар че училище У има много добра материална база, но учителите в училище Х са по-добри. Заключението на майката е, че няма да праща детето си на хотел и го изпраща при добър учител . Затова споменах, че има значение не само базата, но и учителите. Моя колежка също имаше избор между две училища в квартала, в който живее, но избра това, което има плувен басейн, защото детето там ще се научи да плува, не помня при каква преференция. Тя разсъждаваше практично, претегляше всички плюсове и минуси и правеше невъзможното да закърпи бюджета с високите си амбиции.


05 Август 2011 12:56 | аааа
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Има време, все пак един месец до началото на учебната година, директорът и учителите да направят нещо и да върнат децата в училище. Но трябва да се работи. Важно е и отношението, с което подхождаш към родителите и какво предлагаш повече на децата им, освен да използваш като мотиви неудобствата при пътуване и особеностите на времето. Аз знам какво е да пътуваш, за да ходиш на работа и всички неудобства и това трябва да се спести на децата, но ако трябва да избираш между това да работиш на по-добро място и удовлетвореността от работата си и да не се подлагаш на всички мъки по придвижването, избираш първото.


05 Август 2011 14:57 | ???
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

"..... В основното училище се обучават 16 деца от с. Лебница, напълно достатъчни за сформиране на една паралелка. Но само 4-ма родители са заявили, че желаят децата им да учат в училището..... "
А персонала колко човека са


05 Август 2011 16:18 | учител
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Навсякъде в близките до градовете села се появи тази "мода" - родителите да запишат детето си в града. Първата дума, с която ги посрещат местните ученици там е селяни. Камъкът си тежи на място.
Във ВУЗ всички учители учат едни и същи предмети. Получават еднаква квалификация. Когато се самообразова допълнително и следи новостите, учителят е на ниво, където и да е, независимо от материалната база. Много селски учители изпълняват съвестно задълженията си и са по- добри новатори.
От всичко това губят родителите, децата, селото.


05 Август 2011 18:02 | малееее
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Малееее, кой са изтипосали тук на снимката - един олигофрен, тиквиник.
А ле нещастно същество, койте е направил теб даскал, че и директор ле глупако. Ти грам мозък нямаш в кухата ти, мухлясала тиквирица. На всичкото отгоре и общински съветник те направи политическия ти татко - Кольо Малчев. А преди тойда те приюти при него се дупеше на БСП, въпреки, че винаги си бил третиран като предател, защото като съветник в миналия ти мандат на общински съветник от БСП, ти нещастнико се отцепи от партийната ти група и гласуваше послушно само предложенията на Андон Тотев - келнера.
Жалко създание селско си ти, което трябва да бъде изпратено час по-скоро да бере краставици от оранжериите в Дамяница, а не да дава изявленияпо медиите.


08 Август 2011 11:06 | notis sfakianakis
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

ВИЕ В КОЯ ЕПОХА ЖИВЕЕТЕ БЕ? КОМУНИЗМА БЕЗВЪЗВРАТНО СИ ТИДЕ! ОЩЕ ЛИ СИ ИГРАЕТЕ НА ДАСКАЛЧЕТА, И ДИРЕКТОРЧЕТА???




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар