У нас и ветеринарните лекари са много, и говедата са малко

23 август 2010 00:20   6 коментара   8288 прочита


Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов

С новите стандарти контролът е по цялата линия - от обора до масата, за съжаление нашите хлебари реагират по-бързо от световните борси, и ето ти спекулативни цени. У нас и ветеринарните лекари са много, и говедата са малко, не бих си позволил да коментирам цената на хайвера, но цената на хляба ще коментирам. Натискът на големите търговски вериги стигна дотам, че да се предлагат кисело мляко за 9 стотинки, когато само опаковката е 5 стотинки, или колбас за 2,50 лв., при опаковка за 1 кг от 1 лв., заяви аграрният министър в предаването “Неделя 150” на БНР.

Водещ: Г-н министър, аз съм един от многото хора, потребители, които искат да ядат чисти храни. Има ли проблем с тези стандарти?

Мирослав Найденов: Не, няма проблем. Г-н Буров достатъчно добре обясни каква е процедурата да се стигне до Българския държавен стандарт, въпреки че думата държавен е отпаднала, то е Български стандарт, но просто е запазено логото БДС, за да има една определена приемственост.

Няма проблем. По отношение на сертифициращия орган аз го реших много бързо проблема, тъй като наистина трябваше да кандидатстват частни фирми и те да получат акредитация, доста дълъг процес, ние, както чухте от него, достатъчно дълго чакахме, докато станат стандартите, ако трябваше да чакаме още толкова някой да ги сертифицира, мисля си, че нямаше да ни чакат потребителите, в случая и вие, както казахте, че като потребител се интересувате от това. Затова аз издадох заповед и натоварих с тези компетенции Държавния ветеринарно-санитарен контрол, така че има кой да сертифицира.

- А има ли кой да контролира по Закона за храните, предполагам?

- Да, контролира се, разбира се. Нека да обясня, че много пъти, когато става въпрос за контрол, хората и потребителите правят асоциация с лабораторен контрол. Нека да кажа, че контролът е по цялата линия. Наистина буквално от обора до масата. И ние няма да чакаме и не разчитаме на това да контролираме лабораторно всяка кофичка с кисело мляко. Там, където установим по цялата верига отклонение, незабавно следват санкции, този път, за разлика от минали години, доста драстични.

- 3 хил., 5 хил., 7 хил. лева?

- Не само парите. Парите са така: 3-5-10 хил. и затваряне. Аз го казах и на преработвателите, че общо няма как да играят тази игра с мен и да се опитват да се надиграват, защото който го хванем, много бързо намираме покрай едното прегрешение още няколко прегрешения, за да влезем в хипотезата на затваряне на предприятието. И има затворени предприятия. Общо взето принципът е “парен каша духа”. И няма да позволим наистина да спекулират с надеждите на потребителите. Това е по отношение на млечните стандарти, защото, както разбрахте от г-н Буров, има го вече влязъл държавния стандарт за киселото мляко, от няколко дни е факт и този на бялото саламурено сирене, до дни ще влезе и стандартът за кашкавала. По отношение на месните...

- “Стара планина”, да.

- “Стара планина”, тъй като ако трябваше да чакаме, аз наистина искам да избягам или по някакъв начин да заобиколим тази дълга процедура и затова натоварих отново Националната ветеринарна служба и те съвместно, или по-скоро по инициатива на Асоциацията на месопреработвателите, изготвиха този стандарт “Стара планина”, защото няма как да го кръстим държавен, поради причините, които ви обясни г-н Буров. Затова ги направихме. Те няма да се различават. Върви си успоредно с това и финализирането и на държавния стандарт за същите продукти. Но за да съкратим тези срокове и да отговорим най-вече на очакванията на потребителите, създадохме стандарта “Стара планина” и до дни наистина ще се явят на пазара, защото има огромен интерес от страна на преработватели.

- 51 фирми месопреработвателни, така ли?

- Да. Понеже се дават заявките във ветеринарната служба, не мога точно до цифра, но доста са фирмите. След като минат в момента, те са направили пробни партиди, тези пробни партиди се изследват от органите на ДВСК и ако отговарят на този стандарт, който е утвърден - “Стара планина”, те ще бъдат допуснати до пазара. Същото ще се отнася и за тях, ако някой от тях се опита да злоупотреби. Общо взето, принципът е драконовски мерки към тези, които се опитват да злоупотребят. Имаме една огромна машина и тя ще бъде контролна, но ако се наложи - и репресивна по отношение на онези, които искат да спекулират със здравето на хората. Това е нещо, което аз много пъти съм го казвал като министър на земеделието, само в земеделието аз образно отговарям за няколкостотин хиляди фермери, но като министър на храните, общо взето, имам ангажимент към всички - от най-големия до най-малкия. И затова съм го извел като приоритет това. Затова форсираме всички системи, които отговарят за това по цялата верига. И това ще го направим в името на самите себе си, в името на нашите деца. Защото 20 години ядем какви ли не боклуци, вследствие на това стигнахме дотам да бъдем начело на най-мрачната статистика, статистиката за най-висока смъртност и най-много заболявания в България като страна-членка на ЕС. Мисля, че трябва да сложим край на това, както трябва да сложим например стоп на тези убийства, които стават по пътищата. Правим го, подкрепят го хората, ясно е, че няма да стане отведнъж. Ясно е, че може някои да бъдат песимисти. Но вървим напред и ще се случи, повярвайте.

- Един малък проблем - сред тези фирми, които са купили логото на “Стара планина”, са “Билла”, “Метро”, “Кауфланд”. Много ми е интересно дали тези големи вериги ще натискат производителите за ниски цени, след като обясняват, че ще гарантират стандарт “Стара планина”?

- Не е редно аз да коментирам, защото аз си позволих коментара само за цената на хляба, защото мислех, че там трябва да кажа нещо. Големите вериги също имат интерес и не мисля, че те ще опитват да натискат както по отношение на досега произвежданите продукти, защото натискът на веригите стигна дотам, че да се предлага кисело мляко за 9 стотинки. Ами то просто опаковката само е 5 стотинки. Или как ще направиш някакъв колбас за 2,50 лв. Няма как да се случи, след като само опаковката на колбаса за 1 кг е 1 лв., значи ти какво ще вкараш за още 1 лв. - ще вкараме това, което отново казах - ядем и не знаем какво. Водени са разговори от представителите на ДВСК с големите хипермаркети и вериги. Всички са откликнали, казали са, че ще заделят местата за щандовете и ще сложат специални щандове. Да се надяваме, че там цената ще отговаря на това, което очакват хората. Тя при всички случаи няма да е това, което коментирахме досега. Няма как да има по 2,50 лв. кренвирши или салами.

- Кайма с лого “Стара планина” около 8 лв., така ли?

- Въпреки че се опитвах да се въздържа от коментар, да, реално това е.

- Не, истината не трябва да се пести.

- Около 8 лева е реалната цена. Разбира се, тук тези, които имат по-големи мощности като производители, биха могли да съкратят определени разходи и да паднат под тази цена.

- И сиренето ще е двойно по българския стандарт?

- Няма как. Най-простата калкулация да направим при цената на суровините към днешна дата, че не можем да направим колбас под 4 лева или сирене под 4 лева, както до момента се предлага масово.

- Да, но няма да ви е лесно, защото вие трябва да гарантирате съответствието между цените и качеството.

- Ще го гарантираме. Няма да ни е леко, но някой наистина трябваше да го направи. Години наред това се отлагаше, както се отлагаше структурирането на Агенцията по храните. Агенция, която ще обедини целия този контрол.

- От 1 януари тръгва ли?

- Тя тръгва от 1-ви, но ако трябва да съм откровен, тя вече в момента работи, както се казва, на сухи тренировки. Имаме съвместна заповед с колежката Борисова, министърът на здравето. Създадени са и регионални екипи, и национални екипи, просто прогонват се нещата, както се казва. Работи се усърдно и по законодателството, прави се финансовата обосновка за бюджета за догодина. Все пак това са хора на сянка, които работят, и на 1-ви наистина искаме да тръгне подобаващо тази агенция.

- Да прережете лентата, но Вие на практика казвате, че е готова.

- Да. Работи се, няма да има този вакуум. Работим, за да няма вакуум. Работим, за да отговорим на очакванията. Искам да кажа за похвала, и не толкова към себе си, колкото към хората от екипа, които работеха. Аз бях на среща с еврокомисаря по здравеопазване, който каза, че това е една от най-добрите новини, които чува от страна-членка, откакто той е поел този ресор. Създадено е нещо. Тъй като това също е европейски модел, самата Европа, издигайки безопасността и качеството на храните в култ, работи в тази посока. А ние в момента ще имаме може би най-модерната и отговаряща на всички изисквания Агенция по безопасност на храните.

- Имало е някакви пречки от РИОКОЗ за създаването на агенцията, преодоляхте ли ги?

- Не са пречки. Това е някакъв вид конкуренция години назад. Знаете, че агенцията не се случи и по време на тройната коалиция, и преди това на двойната коалиция по простата причина, че винаги ресорът и здравеопазване и земеделие бяха от различни партии. Нямаше консенсус. И затова ето отново един показателен факт, прие се без нито глас против в Народното събрание. Това е прецедент. Аз не знам някаква друга структура дали е била приемана без нито един глас против, което означава, че включително и представителите на опозицията, те самите ме поздравиха и казаха, че ние правим това, което те не са успели в годините назад. Общо взето, приема се статуквото. Колегите, които отговарят за безопасността на храните в РИОКОЗ, работят в момента много добре. Аз се обърнах към тях и ги помолих да забравят тази стара вражда и наистина да работим в името на здравето на хората.

- Ще се разберете ли с ветеринарите?

- Тъй като аз самият съм ветеринар и преди като главен секретар ръководих Националната ветеринарномедицинска служба, мисля си, че има какво да си кажем с колегите. Ние започнахме да го говорим. Има трески за дялане, обаче, забележете, и от двете страни. Аз това, което трябва да се коригира в работата на Националната ветеринарномедицинска служба, го правя като министър и натискам да се случи по-бързо, но нека и те да погледнат и да огледат себе си, защото те направиха един много голям гаф. Не могат да излизат на пресконференция и да казват - виждате ли, в месото едва ли не има хормони или какво ли не. И да използват страха на обществото, за да постигнат свои цели. А целите им са ясни и прозрачни. Те искат финансовото обезпечение на техните договори с държавата, които не съм подписвал аз, а са подписвани от предишното правителство. Аз правя всичко възможно тези пари да влязат при тях, в този бранш, но нека да влязат срещу свършена работа. Ето и в момента имаме случай на антракс и този случай е поради безотговорността на част от практикуващия лекар там, над когото аз сега ще упражня правото си и ще му отнема дипломата. Това не мога, но по-скоро правото да упражнява професията си.

- Следите този случай с антракс?

- Разбира се, че го следя, защото антракс в България, и то със заразени хора, не е имало от години. И то самата колегия, нека Българският ветеринарен съюз, който има претенции и който също трябва да контролира дейността на частно практикуващите колеги. Къде са те в момента и защо в момента не реагират, а реагират по отношение на това, че им били забавени с няколко седмици парите?

- Имаше една статистика, сравнение между България и Германия. В България се падат по 1500 говеда, а у нас 60 говеда на лекар, така ли е?

- Така е. Истината идва и от двете страни - и ветеринарните лекари са много, и говедата са малко. Тенденцията за намаляване на говедата продължава. Започна от прехода, когато бяха ликвидирани ТКЗС с т.нар. ликвидационни съвети. Това е една много голяма грешка, защото ние унищожихме генофонда на България и много трудно той се възстановява. Но по тази линия се работи. Но всъщност имаме два ветеринарни института, които бълват кадри, и 7-8 ветеринарни техникума. Наистина много е ветеринарната колегия за това животновъдство, което има в България. До момента тези гарантирани запазени територии като участъци ние говорим и подготвяме те да отпаднат, за да могат колегите да бъдат изправени пред една реална конкуренция в сектора. И тя да доведе, от една страна, до намаляване на броя на практикуващите ветеринарни лекари, а от друга - за подобряване на качеството на ветеринарното обслужване и гаранциите, които те дават към опазване на здравето на животните, оттам и на хората, защото виждате, че има и зоонози, не само антракс, а големите пандемии от птичи грип, и от свински грип, това знаете, че са зоонози. Така че ветеринарната колегия и ветеринарната професия имат своето важно място.

- Ще изкажа съмнения, че ще успеете да се справите с бракониерите, ловният сезон започна, но не е само ловният сезон, защото нито контрабандата може да спре, нито корупцията, нито бракониерите. Но какво правите, кратичко?

- Прави това и вече се случва. След като вие видяхте, че действащи кметове, т.е. осмелява се колегията да действат, залавят се. Няма чадър върху никого. Надявам се с новия Закон за горите и съответно с поправките в Закона за лова, които подготвяме ние, допълнително ще дадем гаранции на горската стража, да ги облечем в правомощия и съответно да защитим правата им. Защото в момента те са, тъй като говорим не само за бракониерство в гората, но и за бракониерство по водоемите, наложи се лично да отида и да се кача в лодка със служители на Агенцията по рибарство и аквакултури, които трябва да охраняват. Те нямат оръжие, имат стари лодки, никакво съоръжение. Докато бракониерите са въоръжени, съоръжени с уреди за нощен риболов.

- Имат повече пари от държавата.

- Разбира се. Ние имаме ресурс. Опитвам се да направя една добра координация и добре работя с МВР. Благодаря им за помощта, която оказват и на горските стражари, и на охраната по водоемите - това е пътят. Вижте, ако има държава, и ние го показахме, добрият пример е опазване на реколтата тази година. Отново използвам възможността да благодаря и на жандармерията в случая.

- Чакайте, гроздето още не е прибрано.

- Гроздето все още не е, но когато започнаха първите плодове и зеленчуци, между другото продължава това сътрудничество. Независимо под чия юрисдикция се намират контролните органи, работим заедно. Няма как да стане, на много фронтове отворихме война и с бракониерите.

- Успех в тази война. Сега за хляба накрая. Ваша прогноза е, че цената на зърното ще пада заради затворения експорт от Русия.

- Неправилно бях цитиран. Казах, че е скочила. Просто аз видях този цитат. Цената на зърното скочи драстично на световните борси в момента, в който Русия затвори. Аз прогнозирах, но не бях правилно цитиран, че в момента, в който Русия махне тази бариера, тенденцията ще бъде обратна, защото разбирате превантивната ситуация, поради която се наложи това да бъде взето.

- Какво стана сега - нашите хлебари реагираха по-бързо от световните борси, така ли стана?

- Ами, за съжаление, аз им го казах.

- Някъде, мисля, че в Ямбол, цената на хляба стигна 1,50 лв.

- Това са спекулативни цени. Аз разбирам някои от тях, тъй като видях тяхната реакция. Те казаха, че не всички са такива и 60% от бранша били в сивата част на икономиката. Аз за първи път, зарекох се и за последен да е, въпреки че съм провокиран много често да коментирам цени, но хлябът е насъщният, той е най-важният. Затова тук си позволих да говоря и да кажа, да се опитам като министър с отговорността на институцията, която представлявам, да се опитам да задържа цените. Защото много бързо, нямаше как в момента, в който на Чикагската борса се повиши пшеницата, на другия ден да се повиши и хлябът с 20% или 30%. И аз ги попитах, ако се случи обратното, защото възможно е, мисля, че Русия ще предприеме някакви други мерки, ако падне цената, дали те ще реагират със същата скорост.

- Едва ли.

- Едва ли, но хлябът и млякото са продукти от първа необходимост, затова тук гледаме и много ще гледаме. Аз не бих си позволил да коментирам цената на хайвера - никога. Разберете ме, цената на хляба ще продължа да я коментирам, ще я следа. И особено на фона на това, че имаме добра реколта, въпреки мрачните прогнози във връзка с наводненията и закъснялата жътва, и като количество, и като качество. Година с година няма еднаква, но това, което имаме тази година, е много добро. Но нека да не плашим хората и по отношение на хляба да бъдат внимателни тези, от които зависи неговата цена.

6 коментара
23 Август 2010 11:56 | ДО земеделския
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Земеделски не ни занимавай с глупости! Кажи кога ще се възобнови делото за ирландското месо? Този път номера с факса няма да мине! Силвия се отказва да те защитава вече! Докато е време врътнете номерче с Поюка ,този път с американско шкембе ! Поюка е стар американски мафийот и тираджия! Няма да имате проблеми с вноса с Тировете-Поюка ще ги кара сам!


23 Август 2010 13:12 | потребител
Оценка:
1
 (
1
 гласа)


Интересно е да чуем мнението на г-н Чорбаджийски шеф на Асоциацията на месопреработвателите. " Продуктите не че са отровни , ама са много ефтини , слагат се едни суровинии.... Ама са безвредни... За това имам понатрупани няколко милиончета , щото съм комунист и много честен...
защото г-н Паскалев , ....защото село Старчевооо...ит.н, защото базата , та и съседната Петричка праскова от която се поразширих..Е , за първия милион сега да не говорим.


23 Август 2010 14:30 | маке до горнио
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

кюти бре,,, па ти си у устата на волкот,, ке те изеде за две минути ,и тие и овие се тешка катастрофа ,


23 Август 2010 21:12 | ветеринар
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Г-н Министър, защо не обясните на народа, че тази година не сте отпуснали нито една бройка ваксина против АНТРАКС, въпреки,че колегите имат заложена ваксинация против същата болест, и кога "трябваше" да бъде извършена самата ваксинация????


24 Август 2010 08:52 | Колега
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Ех, г-н министър, колко добре си беше, като скопяваше софийските бездомни кучета... Тогава хората бяха те позабравили и теб, и ирландското месо... А сега виж, почнаха да си припомнят, да коментират стари работи, да констатират нови такива... Що, бе, Миро, не си се върнеш в Парламента на топличко, ще си траеш кротичко и хората пак ще те забравят. А сега как да стане това, като си все пред очите им - ту като овчар, ту като готвач, ту като продавач, ту като... какво ли не... А, като Министър - не!


20 Септември 2010 15:59 | вет
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Забавянето на парите не е няколко седмици ,а месеци. Лекарите са си ги заработили и с право си ги искат.Те са подписали договор и очакват другата страна да е коректна. Даже закупуваха туберкулин от завода-производител със собствени средства, а трябваше държавата да го осигури. Тази година ваксина антракс няма . Питайте защо и дали лекарите са виновни. А за това ,че лекарите били много не е вярно Животните много намаляха , защото животновъдството едва крета




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар