Годишното писмо на Уорън Бъфет до акционерите на Berkshire

01 март 2011 00:18   1 коментар   8141 прочита


Основният принцип на автомобилните състезания е, че за да завършите първи, първо трябва да завършите

Малко неща в инвестиционния свят са по-значими от годишните писма на Уорън Бъфет до акционерите на Berkshire. Когато инвеститорите и мениджърите търсят отговора на въпроса как да станат по-добри и по-успешни, писмата на Бъфет са може би първото нещо, което трябва да прочетат. От тези писма може да се научи повече, отколкото от всяко друго нещо в инвестиционния свят.

Ето кратка извадка от това, което мъдрецът от Омаха споделя с акционерите в последното си писмо.

Бъфет за ливъриджа

Основният принцип на автомобилните състезания е, че за да завършите първи, първо трябва да завършите.

Тази формулировка е еднакво приложима както за бизнеса и мениджмънта, така и за всяко наше действие в Berkshire.

Безспорно някои хора са станали много богати чрез използването на заемни средства. Но това също така е път към провал. Когато ливъриджът работи, той увеличава вашата печалба. Вашата половинка ви се възхищава и вашите съседи ви завиждат. Но ливъриджът води до пристрастяване. След като са се възползвали от това чудо, много малко хора успяват да се оттеглят към по-консервативни практики.

И така, както всички сме учили, а някои си припомниха през 2008 г., всяка поредица от положителни числа колкото и да е дълга, се изпарява, умножена по единствената нула. Историята ни учи, че тези, които използват ливъридж, много често произвеждат нули.

Ливъриджът, разбира се, може да бъде смъртоносен за бизнеса. За фирмите с големи дългове се предполага, че могат да рефинансират кредита си, когато дойде неговият падеж. Това предположение често е вярно. Но понякога заради специфични проблеми на компанията или поради влошаването на глобалната конюнктура и ограничено кредитиране дългът трябва да се плати. Единственото средство за целта са парите в наличност.

Тогава кредитополучателите научават, че кредитът е като кислорода. Когато е в изобилие, той остава незабелязан. Когато обаче липсва, спирате да забелязвате каквото и да е било друго освен него. Дори кратка липса на кредити може да накара една компания да падне на колене. През септември 2008 г. реално тази липса в много сектори на икономиката бе опасно близо да накара САЩ да паднат на на колене.

Бъфет за американските облигации

Ние в Berkshire държим голяма част от нашите пари в американски суверенни облигации и избягваме другите краткосрочни дългови ценни книжа, които дават малко по-висока доходност. Ние следваме тази политика далеч преди срива на търговията с ценни книжа и фондовете на паричните пазари през септември 2008 година.

Ние сме съгласни с наблюдението на инвеститора писател Рей де Вой: “Повече пари са били загубени в стремежа към постигане на висока доходност, отколкото пред дулото на пистолета”. В Berkshire ние не разчитаме на банкови кредитни линии и не се сключваме договори, които изискват обезпечение с изключение на суми, които са много малки по отношение на нашите ликвидни активи.

Бъфет за мениджмънта

Що се отнася до директорите, които ви представляват, те трябва да мислят и да действат като собственици. Те получават пълноправни дялове като бонуси: не опции, не акции с ограничени права и без пари в брой. Ние не застраховаме ръководството си срещу грешки, както правят повечето големи публични компании. Ако те направят грешка с вашите пари, ще загубят и своите. Нашите директори и техните семейства притежават акции на Berkshire за повече от 3 млрд. долара.

Счетоводната стойност на акциите ни се увеличи с 13% през 2010 година. През последните 46 години (откакто настоящото управление е начело на компанията) счетоводната стойност е нараснала от 19 долара до 95 453 долара, покачвайки се средно с 20.2% годишно.

Бъфет за репутацията

Приоритетът за всички нас продължава да е ревностното да пазим репутацията на Berkshire. Ние не може да бъдем съвършени, но можем да се опитаме да бъдем. Както казвам в тези писма от повече от 25 години: “Ние можем да си позволим да загубим пари, дори и много пари. Но ние не можем да си позволим да загубим репутацията си. Дори капка от нея”.

Бъфет за инвестициите

Миналата година, изправени пред лицето на масовия песимизъм за икономиката на САЩ, ние демонстрирахме нашия оптимизъм с капиталовите инвестиции на Berkshire, като вложихме 6 милиарда долара в имоти и в оборудване. От тази сума 5.4 милиарда долара, или 90%, е инвестирана в Съединените щати. Разбира се, нашите начинания ще се разрастват и в чужбина в бъдеще, но огромната част от инвестициите ни ще бъдат у дома. През 2011 г. ще поставим нов рекорд с капиталови разходи от 8 милиарда долара, като увеличим вложенията си в САЩ с 2.0 милиарда долара.

Бъфет за бъдещето

Парите винаги ще бъдат път към възможности, каквито има в изобилие в Америка. Коментаторите днес често говорят за “голяма несигурност”. Но ако погледнем обратно, към 6-и декември 1941 г., 18 октомври 1987 г. или 10-и септември 2001 г, без значение колко спокоен е днешният ден, утрешният е винаги изпълнен с несигурност.

Не позволявайте на тази действителност да ви плаши. През целия ми живот политици и анализатори непрекъснато оплакват ужасяващите проблеми на Америка. Въпреки това американските граждани днес живеят шест пъти по-добре, отколкото когато съм се родил. Пророците на съдбата винаги пропускат най-важния фактор: човешкият потенциал далеч не е изчерпан и американската система за отключване на този потенциал, система, която работи добре в продължение на два века, въпреки честите прекъсвания от рецесии и войни, остава жива и ефективна.

Ние не се раждаме по-умни от предците ни, които са основали тази страна, нито пък работим повече. Но погледнете около вас и ще видите един свят отвъд мечтите на всички колониални гражданин. Сега, както през 1776, 1861, 1932 и 1941 г., най-хубавите дни на Америка предстоят.

1 коментар
02 Март 2011 11:57 | 9992
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

иска ми се и България да има такива велики мъже като "Бъфет", да мислят така за бизнеса и хорота.....




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар