Екипът на предшественика ми В. Радлев и фирма “Алматея Прима” откраднаха над 1,5 млн. и заробиха жителите с кредит от 8 000 000 лв.

23 септември 2009 00:20   23594 прочита
Николай Игнатов представи снимков материал, направен по време на строителството на водопровода, които показват лошото изпълнение
Николай Игнатов представи снимков материал, направен по време на строителството на водопровода, които показват лошото изпълнение


Николай Игнатов представи снимков материал, направен по време на строителството на водопровода, които показват лошото изпълнение

Интервю със заместник-кметът на Бобов дол Николай Игнатов

- Господин Игнатов, защо избрахте миналата седмица, за да обявите, че екипът на предшественика Ви Валери Радлев е отмъкнал милиони левове чрез изграждането на водопровода в кв. “Христо Ботев”?
- До момента избягвахме темата, за да могат разследващите органи да приключат своята работа. В началото на 2008 година подадохме до АДФИ и ОП - Кюстендил всички констатирани от ОбА финансови нарушения, свързани не само с водопровода. Но водопроводът е много болезнена тема за жителите на общината, тъй като за строителството му общината изплаща и ще изплаща кредит в продължение на 10 години, дълг, който поставя общината на ръба на оцеляването. И въпреки многото сигнали до АДФИ, РДНСК, ОДП - Кюстендил и до медиите още докато бяхме общински съветници, въпреки многото публикации никой не обърна внимание на проблема. И сега проблемът се опитва да се стовари отново върху населението на общината.
- Каква е схемата, по която са източени тези 3,5 милиона лв.?
- Всички строително-монтажни работи /СМР/ са предплатени и надплатени на фирмите, отговорни за изпълнението на строежа. От страна на новото общинско ръководство са предприети всички възможни законови действия както за въвеждането на обекта в експлоатация, така и за търсене на наказателна отговорност на виновните лица за установените нарушения.
- Бихте ли разказали хронологията на проблема.
- През 2006 год. община Бобов дол поема дългосрочен дълг в размер на 3 375 000 лв. за изпълнението на 7 инвестиционни проекта, един от които е изграждане на водопровод в кв. “Христо Ботев” на стойност 450 000 лв. Впоследствие целият дълг е използван за изграждането на водопровода, за което са сключени два договора, а именно:
- Договор №82 от 30.11.2006 год. с фирма “Алматея Прима” ООД, гр. Перник, за изпълнение на обект “Изграждане на водопровод в кв. “Хр. Ботев”, гр. Бобов дол” на стойност 2 868 729,70 лв. с ДДС, със срок на изпълнение до 120 календарни дни от подписването му.
- Договор №74 от 03.10.2007 год. с фирма “Алматея Прима” ООД, гр. Перник, за изпълнение на обект “Довършване на първи етап на водопровод в кв. “Хр. Ботев”, гр. Бобов дол” на стойност 116 000 лв. с ДДС.
По Договор 82 от 30.11.2006 год. е преведен аванс на фирмата-изпълнител в размер на 1 434 364,80 лв. с ДДС на 01.12.2006 год. От тази дата започва да тече и срокът по изпълнение на договора. Строителството започва чак през април 2007 год., т.е. след изтичане срока на договора. През тези четири месеца фирмата е разполагала с тези 1 434 365 лв., а общината е плащала лихва върху тях.
По Договор 74 от 03.10.2007 год. е изплатена авансово цялата сума в размер на 116 000 лв. на 20.07.2007 год., т.е. 2 месеца преди сключване на договора. Към днешна дата все още не е започнало строителството, а фирмата разполага с тези средства вече повече от две години.
- Какво показва снимковият материал?
- От приложения снимков материал се вижда, че са допуснати съществени отклонения в качеството и технологията на извършените СМР по време на строителството. Всички граждани от кв. “Христо Ботев” са свидетели на отклоненията в качеството и технологията по време на строителството, за което са изпращани сигнали до компетентните органи - АДФИ, главен прокурор, РДНСК, ДНСК, но не последваха никакви конкретни мерки от съответните органи по спиране на строителството или привеждането му в съответствие с разпоредбите на Закона за устройство на територията /ЗУТ/. Тези обстоятелства предизвикаха широк интерес и бяха отразени в множество публикации в регионалните медии. Жителите бяха принудени да се включат към новия водопровод, като повечето от тях закупиха сами материалите и за своя сметка изпълниха присъединяването, въпреки че отклоненията до водомерите са включени към проекта и сключения договор за изпълнение.
- Кога започнаха авариите по водопровода?
- Последното разплащане по договора е през октомври 2007 год. През месец декември 2007 година започнаха аварии по водопровода, за което е водена преписка с изпълнителя за отстраняване на авариите. Издадени са и заповеди за комисии за провеждане на 72-часови проби, както и за определяне на длъжностни лица, които да участват в работата на комисията за съставяне на Акт 15, но в хода на проверките се установиха неизвършени работи, недовършени работи, както и отклонения от приетия проект, което прави невъзможно на този етап приемането на обекта. И до момента не са представени всички необходими документи за приемане на обекта. Установени са също и неизпълнени, но актувани и разплатени строителни работи. Смея да твърдя, че от страна на общинското ръководство са направени всички възможни действия за разрешаване на проблемите и установяване на действително извършените строителни работи, но до момента не са представени необходимите документи, доказващи, че изпълнението на проекта отговаря на изискванията, а напротив - авариите и отклоненията от проекта доказват, че обектът няма да изпълнява функциите си и ще създава проблеми при неговата експлоатация.
- Какво направиха прокуратурата и съдът в Дупница и Кюстендил?

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар