Групи от Петрич и Гоце Делчев заминават в Калофер за Мъжкото хоро на Богоявление

04 януари 2024 08:55   5 коментара   10325 прочита


 
 
Ще вляза в Тунджа, но без тъпан, зарече се бившият кмет Румен Стоянов 
Там ще съм, но на брега, обясни настоящият управник Драгомир Боев 
Хиляди от всички краища на България тръгват още в петък към Калофер, за да присъстват на Мъжкото хоро на Богоявление. Групи от Петрич и Гоце Делчев заявяват, че ще бъдат на ритуала и питат дали могат да участват в него. 


"Всички, които харесват и спазват калоферските традиции, са добре дошли", отговаря им Цветелина Чолпанова, жител от града на Ботев. 

Стълпотворението ще е много по–голямо, тъй като Богоявление се пада в събота и денят е почивен, а прогнозата за времето е благоприятна, убеден е кметът Драгомир Боев. Той е категоричен, че всички места в къщите за гости са резервирани. А предшественикът му Румен Стоянов, който управлява три мандата, обясни пред "24 часа", че леглата са запазени още от миналата година. "Няма свободни нито в Карлово, нито в Хисаря. Тук-таме се намират все още в Павел баня", допълни Стоянов, пише 24 часа 

Макар вече да не е кмет, той увери, че ще влезе в река Тунджа, но без тъпан. "Ще се включа заедно с четата", каза още Стоянов. По думите му Калофер разполага с 900 места в къщите за гости и близките хижи. 

По всичко личи, че и тази година двата бряга и мостчето на река Тунджа ще са отрупани с хора, дошли да наблюдават колоритното хоро. "Първо влиза калоферската група и след като изпълни ритуала, излиза. Едва след нея могат да влязат останалите", подчерта настоящият кмет Драгомир Боев. 

Отколе в първия ден на Новата година в Калофер се изпълнява друг ритуал, наречен Парен петел. Това е местен обичай, съпроводен с жив огън, гайдар, менче с мълчана вода и жив петел. Започва още на 31-и декември вечерта и продължава на другия ден. 

Всички моми ходят и пускат пръстените си в менчето, а гайдарят ги изважда от водата и нарича коя за какъв ще се омъжи. Петелът ритуално води хорото, а след това го изпичат и раздават на присъстващите, гласи обичаят. 

Тази година обаче в Калофер за първи път ритуалът бил проведен на две места, мълвят мести. Бившият кмет Румен Стоянов организирал оркестър и го направил в центъра на града, докато новият управник Драгомир Боев присъствал на друго място - в една от махалите "Навачка". 

"Дано не доживеем да видим две хора на Богоявление", мълвят калоферци. Мнозина уверяват, че засега такава опасност няма. 


Още от: Общество

Принтирай статия
5 коментара
04 Януари 2024 10:00 | Петрич
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Глупаци.


04 Януари 2024 12:02 | Трок
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

И тия кат разложките бабугери, със смръдливите мадури че влизат у реката. А па представяте ли си що за жени са жените на такива бабугери, брррр


04 Януари 2024 14:13 | Пиринска Македония
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Това не са наши македонски обичаи. Македонците от Пиринска Македония не играеме хора в реката.


04 Януари 2024 17:52 | Владиката
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Не благославям вярващите от градЪ да ходят в чужди епархии!
Нека останат в градЪ и тук да участват в храма и на вадата.


04 Януари 2024 21:56 | .о..
Оценка:
0
 (
0
 гласа)





Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар