Честита Баба Марта! Благоевград осъмна в бяло и червено: Ръчно изработените мартеници на Катя – хит на пазара!

01 март 2016 10:54   4 коментара   16058 прочита
Катя радва с ръчно изработените си мартеници
Катя радва с ръчно изработените си мартеници


Катя радва с ръчно изработените си мартеници

Най-младият продавач Мартин, бе единственият, който знае легендата за мартеницата. Браво Марти!

Честита Баба Марта! Днес регионът осъмна в бяло и червено. От ранни зори търговците на мартеници бяха разпънали сергиите си в областния център. Сред тях бе и дългогодишната търговка Катя Христова, която повече от 12 години радва благоевградчани с изкусните си ръчни произведения. Тя сподели, че всяка година залага на ръчно изработените мартеници, които по думите й са предпочитани от гражданите.

„За да оцелееш на пазара трябва да бъдеш креативен и различен, защото хората имат усет към красивото и родното”, категорична бе Катя. Доказателство за това е, че тази сутрин тя бе продала по-голямата част от червено-белите си украшения. Катя сподели, че през годините вкусът на благоевградчани не се е променил и по-голяма част от хората предпочитат традиционната червено-бяла мартеница и допълнителните цветове не им се нравят.

И тази година разнообразието на пазара е голямо, предлагат се, както ръчно изработени, така и доста китайски мартеници. Цените варират от 5 стотинки за най-обикновения бяло-червен конец до 15-16 лв. за големите Пижо и Пенда.

Любопитен факт е, че на главната улица в Благоевград има около 50 търговци, от които само най-младият Мартин знаеше легендата за мартеницата. Ето каква е тя:

Легендите за появата на мартеницата свързваме с Дунавска България на хан Аспарух, с тайното бягство на Хуба – единствената дъщеря на хан Кубрат и на бат Баян от хазарския плен в днешните български земи. Един разпространен вариант на тези легенди разказва:

„Към края на своя живот владетелят на прабългарите хан Кубрат повикал синов ете си и им заръчал да не се разделят, да бъдат единни, за да не могат врагове да ги поробят.

След смъртта на великия хан хазарите нападнали прабългарите и пленили дъщерята на Кубрат – Хуба. Предводителят на хуните- хан Ашина поставил условие – прабългарите да признаят властта му. Ханските синове били изправени пред трудно изпитание.

Най-големият син Баян признал хазарското владичество и останал при пленената си сестра. Другите не спазили заръката на стария хан и тръгнали да търсят свободна земя за своите племена. Единият от братята се отправил на север, а другите Аспарух, Кубер и Алцек потеглили на юг. Преди да се разделят, братята тайно се уговорили с Хуба и Баян да останат при хан Ашина докато намерят свободна земя. След това Аспарух щял да им изпрати птица със златна нишка на крачето, която ще бъде знак да организират бягството си. Младите ханове потеглили и оставили пленената девойка и Баян в ръцете на злия Ашина.

Не след дълго при Хуба долетял гълъб, който имал златен конец на крачето. Както се били разбрали Хуба и Баян избягали от лошия хан и достигнали водите на Дунав. Не знаели как да преминат на отвъдния бряг. Само птицата можела да им покаже пътя. Баян взел бял конец, който Хуба вързала на крачето на гълъба. Пуснали птицата да полети, но в този момент се появили преследвачи от хунското племе, които започнали да ги обстрелват. Баян бил ранен от стрела и началото на конеца, който държал, почервенял от кръвта му. На отсрещния бряг на реката се появил Аспарух с неговите войници. Хуните като го видели побягнали.

Аспарух помогнал на Хуба и Баян да преминат реката. Взел конеца от Баян и белия му край завързал с червения. Закичил всеки един от войните си с късче от този свещен конец. След това застанал пред войската и признал, че той и неговите братя не са се вслушали в съвета на баща им и така са заплатили с кръв разединението. Заръчал червено-белият конец никога да не се разкъсва, защото тази окървавена нишка завинаги ще свързва българите. Оттогава на първи март всички българи се окичват с червено-бели мартенички, носещи им здраве, радост и успех. ”

Екип struma.com

Мартин, най-младият търговец знаеше единствен легендата за мартеницата

4 коментара
01 Март 2016 13:30 | Ясно
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Тая легенда за хан Аспарух, Хуба и мартеницата си е пълна фантасмагория и измишльотина. Няма нищо общо с нашите етнокултурни традиции и поетични виждания за природата и човека. Истината е у Елин Пелин: Голям Сечко, Малък Сечко и баба Марта – двама братя и една сестра, имали общо лозе. От него те изкарвали три бъчви вино – на всекиго по една.
Голям Сечко цял ден ходи, скита по калове, по студове, сняг го вали, вятър го духа и вечер се върне капнал от умора. Седне да си почине, хапне си, пийне си, каквото му е редът, че чашка, че двенки, че килце, че две – изпил си бъчвата с виното.
Малък Сечко и той като брата си. По реките ходи, леда чупи, снега топи, порои отправя, горите чисти, гнезда за скорците готви, цял ден ходи нагоре-надоле, умори се, върне се вечер, хапне си, пийне си. Ха чашка, ха още една, че килце, че две – и той си изпил виното.
Тръгнат двамата братя на сватба, на кръщавка илн някъде на гости и умират от срам, че нямат вино.
А пък бъчвата на баба Марта си стои в зи


01 Март 2016 13:31 | Ясно
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

А пък бъчвата на баба Марта си стои в зимника непобутната – пълна-пълненичка.
Няма какво! Двамата братя решили да изпият виното на сестра си. Решили и го сторили. Днес тоя точне, утре оня точне – и виното се свършило.
Дошла баба Марта, запретнала ръкави, разшетала се да среща пролетта, както е прилично. Шетала, шетала, уморила се, седнала да си почине. Рекла да похапне, сетила се за винцето и рекла да си пийне.
Като отишла при бъчвата – що да види. В нея не останало ни капка. Дъгите й се разсъхнали, обръчите й се разслабили.
Разбрала баба Марта, че е ограбена от братята си, разсърдила се, разфучала се, леле-мале – насреща й се не излиза! Фучала, бесняла, клела, викала, па седнала, та заплакала. Сълзи реки потекли от очите й.
Плакала, плакала, най-после се утешила.
– Ех, ако са го изпили, моите братя са го изпили, не са чужди хора я – казала тя и се засмяла.
Утешила се, но все пак й било мъчно и обидно, че останала без винце и че братята я излъгали.
И всеки път, кога си


01 Март 2016 13:31 | Ясно
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

И всеки път, кога си спомни за това, тя се сърди и плаче, но ядът бързо й минава и тя пак се засмива.


01 Март 2016 15:30 | 3693
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Е, каква е връзката с мартеницата, че не разбрах.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар