Връщат Българския държавен стандарт

13 януари 2010 00:20   3 коментара   11739 прочита
Мирослав Найденов
Мирослав Найденов


Мирослав Найденов

Храним се безопасно, уверява земеделският министър

Храната, с която се храним в момента, е безопасна. Това заяви земеделският министър Мирослав Найденов, който откри изложба „Безопасност на храните 2010“ до езерото „Ариана“ в София. Големите търговски вериги, по думите му, спазват всички изисквания за техните щандове да се предлага безопасна храна. Искаме да заострим вниманието на потребителите да се научат да четат етикетите, коментира още Найденов.

Няма генномодифицирана храна на българския пазар, категоричен е земеделският министър. Дискусията, която се е разразила около генномодифицираните храни, е поради липса на знание, смята Найденов. Той уточни, че се е обсъждала възможността да се добавят генномодифицирани организми във фуражите за животни. Има дефицит на прясно месо на български пазар, алармира Мирослав Найденов. Най-тежка е ситуацията с телешкото, в по-малка степен със свинското. Пилешкото месо е достатъчно в момента, смята министърът.

Възможно най-скоро трябва да има Агенция по храните, категоричен е земеделският министър. За нейното съществуване обаче, по думите му, е необходим значителен финансов ресурс, който на този етап държавата няма. Според Найденов принципал на бъдещата агенция трябва да бъде Министерски съвет, за да се избегне досегашното съперничество между министерствата на здравеопазването и на земеделието.

Министърът съобщи още, че се връща Българският държавен стандарт. Вече на пазара има сирене, на чийто етикет стои марката БДС. Предстои той да бъде въведен и за местните продукти.

На постерите от изложбата са описани различните правила за безопасни и качествени продукти. При вносните храни трябва да се посочва държавата производител, етикетите да са задължително на български език, като на тях е отбелязан и списъкът със съставките на храната.

3 коментара
13 Януари 2010 11:53 | Потребител
Оценка:
-1
 (
11
 гласа)

Г-н Министър,явно там където Ви канят,на изложби и др.приеми има само качествена храна,но на нас обикновенните потребители ни предлагат само боклуци.Защо не се маскирате и си купите сирене от някой провинциален магазин.да видите има ли етикети и колко е вкисно и безопасно.Както и пилешко напоено с химикали,риба от Виетнам с 200 гр.вода и консерванти и т.н.Говорите глупости пред преса и ТВ.Виждам желание да оправите нещата,но явно не смеета да се борите с хранителната мафия,която ни трови постоянно.Много е обещаващо това да има служба по контрола на храните.Но как ще се осъществява този контрол.Ще има ли лаборатории в градовете и гражданите да носят съмнителни продукти,вече закупени от магазините и складовете?БДС трябва да има,но не само на хартия.Вашите корумпирани през 20 години демокрация контр.органи,които са същите ли мислите да защитават хората?Нямало ресурси в Държавата за контрол?Ами глобявайте съсъ стотици хиляди лв фирмите които произвеждат опасни,некачествени,не по БДС.


13 Януари 2010 17:41 | Лошо
Оценка:
-2
 (
12
 гласа)

Лошото е, че тези които произвеждат некачествени храни искат да се хранят с качествени. И си мислят, че само те престъпват всякакви норми както в производството, така и в морала. Само че накрая ефектът е общ и некачествени храни ядат всички. Ами кто трябва да избираш или да работиш в такова прои4звводство или да стоиш без работа. . . Освен това като влезеш в магазина не можеш да си сигурен в нищо, което купуваш. Ако някъде най-скъпо означава най-качествено, то това не е в България. Тук цената няма значение. Скоро консервантите ще доведат до там, че земята няма да приема мъртвите. Ще се чудят след хилди години каква е била технологията на мумифицирането. Щеше да звучи трагикомично ако не беше толкова отчайващо жстоко.


14 Януари 2010 16:37 | ////???
Оценка:
4
 (
12
 гласа)

господин министре не си ритай те кан4ето.вижте вашият колега без портмоне.оди по браздата.а това как,какво има хора за това.вие сте назна4ен на работа.те ще ви кажат.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар