Според вестник "Фигаро", ядрената енергетика разделя българите

25 януари 2013 12:15   1 коментар   8131 прочита
Командната зала на 5-и блок на АЕЦ
Командната зала на 5-и блок на АЕЦ "Козлодей". Снимка: Булфото


Командната зала на 5-и блок на АЕЦ "Козлодей". Снимка: Булфото

Ядрената енергетика разделя българите, пише френският вестник "Фигаро" в заглавие на статия по повод предстоящия "референдум за изграждането на една централа" в България.

В Козлодуй човек трудно би намерил противници на атома, тъй като съдбата на 14-те хиляди жители на града е тясно свързана с местната АЕЦ; те все още възприемат решението за затваряне на част от блоковете като "несправедливост", дори "предателство" от страна на тогавашното правителство.

"Все едно да питаш продавач на риба дали е прясна", шегува се, запитан за рисковете, свързани с централата, един от главните й инженери Румен Христов. Той ще гласува "за" на референдума в неделя: "Тук знаем най-добре, че тази енергия означава развитие и напредък".

Местна жителка разказва, че хората в Козлодуй живеят в един вид "ядрен оазис", ползвайки например преференциални кредити, свръхмодерни ясли и спортни съоръжения. Охолството на Козлодуй бие на очи в една страна с минимална заплата 150 евро и много селски райони, пострадали от бедствия. Успешното развитие на града дава солиден аргумент на онези, които защитават проекта за АЕЦ "Белене", пише авторът.

Единствено усилията на БСП, събрала над половин милион подписа в подкрепа на "Белене", са склонили правителството на Бойко Борисов да организира "с твърде голяма неохота" референдума за централата след окончателното решение да се откаже от нея, огласено от премиера през май 2012 г., посочва вестникът.

След оттеглянето на западните партньори проектът остава в ръцете единствено на руската държавна компания "Атомстройекспорт". Според икономиста Красен Станчев това обяснява и усърдието, с което го бранят бившите комунисти от социалистическата партия. Критиците на "Белене" изтъкват геополитическите му последици за страната, зависеща почти изцяло от Москва в снабдяването с газ и петрол. Еколозите пък напомнят за големите сеизмични рискове в региона, отбелязва "Фигаро".

Това налага още по-силно да продължи развитието на Козлодуй, смята според всекидневника Светла Мондашка, директор на козлодуйската гимназия "Игор Курчатов", подготвяща ядрени специалисти. Такова е и мнението на кабинета, обещал да "уреди" Козлодуй с един от реакторите, предвидени за АЕЦ "Белене". Както и мнозина нейни колеги, Мондашка съжалява за "политизацията" на референдума, изглеждащ най-вече като подгряваща проява преди парламентарните избори през лятото, пише френският вестник. Ядрената сфера е "твърде важна, за да бъде оставена на политиците", добавя събеседничката на "Фигаро".

източник: dnes.bg

1 коментар
27 Януари 2013 09:06 | читател
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ядрената енергетика разделя политиците в България, а не българите. Ангажираните с Белене-ядрена централа си напълниха джобовете и се надяват, че чрез нея и пра-внуците им ще са обезпечени. Тях не ги интересува дали тя е опасна за страната и че години наред ние, обикновените хора ще я изплащаме. България е малка страна и две централи са и много. По-добре да се реновира и поддържа тази в Козлодуй. А и ядрените отпадъци са изключително голям проблем за природата на страната ни. Много малко българи разбират от ядрена енергетика, или пък са на достатъчно образователно ниво, за да решат правилно въпроса да или не на втора централа. Този референдум е излишно и престъпно харчене на пари в тази тежка криза. Заради дразгите и алчността на политиците страдаме целия народ!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар