Ребека Хармс е категорична, че строителството на АЕЦ "Белене" ще въведе България във високи рискове

24 януари 2013 13:36   4 коментара   4557 прочита
Ребека Хармс е категорична, че строителството на АЕЦ ”Белене” ще въведе България във високи рискове. Сн.: БГНЕС
Ребека Хармс е категорична, че строителството на АЕЦ ”Белене” ще въведе България във високи рискове. Сн.: БГНЕС


Ребека Хармс е категорична, че строителството на АЕЦ ”Белене” ще въведе България във високи рискове. Сн.: БГНЕС

Още специалистите на СССР са предупреждавали, че не е добре да се строи ядрена централа в силно земетръсни райони. Този, който иска да строи ядрена централа в Белене, води България към това тук да се случи същата катастрофа като във "Фукушима" в Япония. Не изключвам подобна катастрофа и в АЕЦ "Козлодуй".

Това заяви съпредседателят на групата на "Зелените" (Европейски свободен алианс) в Европейския парламент Ребека Хармс след среща с премиера Бойко Борисов и икономическия министър Делян Добрев в Министерски съвет. Тя обсъди с тях решението на правителството и Народното събрание да спре проекта за изграждането на АЕЦ "Белене" и предстоящия в неделя референдум за нова ядрена централа, предадоха БГНЕС и БТА.

Хармс е категорична, че строителството на АЕЦ "Белене" ще въведе България във високи рискове. В мотивите си тя посочи, че познава ситуацията в Украйна след аварията в Чернобил, а от 2011 г. насам се занимава и с тази във "Фукушима", цитира я "Стандарт". Според нея всички големи катастрофи в ядрената енергетика се дължат най-вече на човешки грешки.

"Сега, през 2012 г., сме далеч по-напреднали от времето на катастрофата в Чернобил, ние разполагаме с нови възможности да развием индустрията по нов начин, с нови технологии", мотивира се Хармс и отбеляза, че много от държавите в ЕС или вече не използват енергия от ядрени централи, или не гласуват за строителството на такива.

"Държавите, които заложиха на възобновяеми енергоизточници, отбелязаха бум на развитие в тези нови сфери. Само в Германия в последните години се създадоха над 400 000 нови работни места в сферата на възобновяемите енергии", каза Хармс.

Това "не" в неделя, което аз подкрепям, дава много повече възможности за развитие на България в бъдеще, заяви евродепутатът. То означава "Да" за устойчивия енергиен сектор в България.

Според Хармс "не"-то е в интерес на обикновените хора в България. Тя даде пример с катастрофата във Фукушима: "Това, което ме потресе в Япония, беше контрастът между богатите и бедните и начинът, по който се решаваше проблемът - богатите от засегнатия район изпратиха децата си далеч от там, в интернати, в училища, а многото бедни хора бяха принудени да останат да живеят там с последствията от тази авария. Печалбите от ядрената енергетика в Япония бяха за малко хора, но последствията носеше по-голямата част от населението на страната".

Ребека Хармс подкрепи позицията на българското правителство - против строителството на "Белене", и призова българите да гласуват на референдума в неделя.

източник: dnes.dir.bg

4 коментара
24 Януари 2013 14:29 | Бай Брадър
Оценка:
8
 (
8
 гласа)

Като я е накарал Бойко да ни го каже нарочно за да раздвоят хората. Тя пък какво ни се бърка в нашите проблеми. Каквото и да ни е мнението това си е наша работа.


24 Януари 2013 17:01 | ййвндйв
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

ало фукушима на кимуро. ее та не стана ли ясно--- проблема е голямата вълна от морска вода висока много метри еееее заляла централата. и са станали поразиите. а стига лъжни.


25 Януари 2013 09:20 | Val Val
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Преди години някакъв индииски цървул ни даваше акъл за образованието.
Сега, някаква сврака ни дава съвет колко е хубаво да седим на тъмно.
На изборите трябва да гласуваме за политици, които ще изгонят всички чужди съветници!!!


25 Януари 2013 20:41 | 4444
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

"""Ребека Хармс е категорична, че строителството на АЕЦ "Белене" ще въведе България във високи рискове""" ДА наистина БЪЛГАРИЯ ще стане по БОГАТА и по СИГУРНА! Какво е атома, ако не богатство и сугурност




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар