МВР е на път да отстъпи за следенето в интернет, разработват алтернатива

09 януари 2010 00:18   1 коментар   6454 прочита

Единият от вариантите на закона е да нямат директен достъп до данни

След силен обществен натиск МВР размисли относно следенето в интернет. Макар Законът за електронните съобщения да беше приет на първо четене в Народното събрание, министър Цветан Цветанов даде „заден“ и обясни, че се разработват алтернативни предложения, които да заместят спорните текстове в закона. Това се случи след среща между ръководството на МВР и инициативен комитет.

Сега законът предвижда МВР да има достъп до трафични данни чрез директен интерфейс, свързващ полицията и сървърите на доставчиците. Именно този текст предизвика брожения и недоволство, тъй като представители на неправителствени организации, както и депутати от опозицията обявиха промените за противоконституционни. Промените предвиждат и МВР да може да иска разпечатки от мобилните оператори и интернет доставчици, когато разследва престъпления, наказуеми с над две години затвор. На 14 януари е предвиден и протест на площад „Народно събрание“ под наслов „България не е Биг Брадър! 2010 не е 1984“.

Най-същественият проблем се оказа така нареченият интерфейс и притесненията в гражданското общество за евентуални злоупотреби. Явно това, което се е случило в държавата през последните 19-20 години, само голи обещания и реално нарушаване на човешките права, е провокирало подобно отношение, обясни вчера вътрешният министър и официално обяви, че вероятно МВР ще се откаже от директната връзка с интернет доставчиците. Това ще се реши, като в закона се запише задължителен срок за предоставянето на трафичните данни към полицията. Найвероятно става дума за два часа, в които фирмите ще трябва да предоставят информацията на МВР.

МВР обсъжда варианта да се лиши от възможността за интерфейс. Трябва някой да гарантира, че в кратки срокове, не повече от 2 часа, ще можем да получим информацията, която е необходима от съответните оператори, в противен случай да носи отговорност с парична санкция или отнемане на лиценз, каза Цветанов. Ние не приемаме за нормално това, което беше досега. Разпечатките от мобилните оператори ги получаваме в срокове до 160 дни, а понякога изобщо не ги получаваме, мотивира се министърът и посочи, че е недопустимо министерството да ползва „някаква тромава процедура“, която не дава възможност да се работи.

Лишаването от интерфейс е лишаване от едно главоболие, че някъде някой може да смята, че може да злоупотребим, заяви вътрешният министър и обеща във вторник да бъде направено обсъждане в парламента на промените между първо и второ четене на Закона за електронните съобщения. Може би с основания гражданите имат тези притеснения с всичко, което се случва през годините, призна Цветанов.

По-добре късно, отколкото никога. Сами разбирате, че ако искахме едностранно да го решим, ние щяхме да внесем закона, без да правим обществено обсъждане. Не искаме министерството да бъде сочено като институцията, която репресира българските граждани и нарушава техните права. Така Цветанов отговори на въпроса защо още преди първо четене не е вкаран текст за регламентиране на срока, в който операторите трябва да дадат исканата информация на службите. „Демокрация в действие“, допълни зам.министърът на вътрешните работи Веселин Вучков.

Ние няма да отстъпим. Най-важното в борбата с организираната престъпност е сигурността на гражданските права. В закона има отклонение от конституционните права, посочи лидерът на ЕНП и бивш депутат Мария Капон, която присъства на срещата. Протестът ще се състои, защото ние искаме да видим реално внесени и реално дискутирани предложения, допълни я Асен Генов, представител на партия „Зелените“ и един от инициаторите на протеста.


Още за: МВР   закон   интернет   Още от: България и свят

Принтирай статия
1 коментар
10 Януари 2010 14:02 | Анинимен
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

На първо 4етене закона беше подкрепен само от машинката за гласуване.Нормално е на Цецо да му светне.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар