Как се създават ферми

07 март 2011 00:20   4 коментара   23471 прочита


Основни насоки

Местността и теренът, върху която ще бъде изградена фермата, са пряко свързани с размера на инвестицията, с която мислите да стартирате. Дейността зависи от свободните за целта терени, подходящата почва и програмата на отглеждане.

ВАЖНО: Моля да имате предвид, че сходните данни на терена в никакъв случай не означават сходни данни и/или проект на ферма.

Всяка ферма се проектира строго индивидуално, съобразно множество от фактори. Отклонение от коьто и да е от факторите води до невъзможност за правилно функциониране на фермата и висока смъртност.

Минималната площ за отглеждане на охлюви е 1 декар.

За да се постигнат добри резултати, охлювите имат нужда от правилно проектирани угоителни полета, свободно пространство, специфична растителност и специален фураж.

Важното е, че преценката на моментната пазарна ситуация позволява да се програмират и промотират инициативи, характеризиращи се с големи размери /5-10 хектара/ без голям риск.

Можем да разделим отглеждането на охлюви на три основни категории, които оказват много голямо значение при проектирането на фермата:

Семейно отглеждане - неангажиращо отглеждане на охлюви. За него са характерно малки добиви, ниски инвестиции и евтина поддръжка. За тези, които ще се занимават с този вид охлювъдство, са достатъчни от 1 до 3 дка площ за изграждане на стопанството.

Професионално охлювъдство - това са по-високо рентабилни ферми, но и с по високи нужди в управлението и поддръжката си. Те могат да бъдат изградени от двама или трима души в съдружие, като по този начин всеки един от тях ще има възможност да продължи да упражнява предишната си дейност или професия. Тук приходите са добри, а началният капитал не е толкова голям. Размерът на тази категория ферми е от 5 дка до 10 дка.

Индустриално фермерство - фирми, които управляват ферми с размер от 1 до 30 хектара. През последните години тази категория охлювъдство придобива все по-широко разпространение. Тези ферми са наистина добре организирани бизнес корпорации, които се нуждаят от постоянна работна ръка през цялата година.

Ако имате сериозни намерения да се занимавате с този вид бизнес, е добре да се движите стъпка по стъпка - в началото с малка ферма по площ ферма, като постепенно я увеличавате с годините.

Напояване

Данните за влажността са много важни от гледна точка на избора на терена, върху който ще бъде изградена фермата; недостига или изобилието на вода оказват негативно влияние върху развитието на охлювите.

Обикновено Helix Aspersa Maxima може да се приспособи и да бъде отглеждан на по-ветровити и сухи места.

Охлювите се размножават според различните стойности на влажност: при редки валежи и/или високи температури охлювите се затварят в черупката си, като образуват защитна ципа върху отвора, за да се предпазят от дехидратация. В някои случаи, когато имаме задържане на сух климат за по-дълъг период от време, охлювите понасят тежки физически увреждания, които понякога могат да бъдат необратими. В същото време те не могат да пасат при обилни валежи и търсят подслон под големи листа или върху стъблата на близки по-големи растения, поради тези и други причини в технологията много сериозно е застъпено изграждането на изкуствени заслони и/или защитни скари.

Изкуственото напояване е от голямо значение за фермата. Повечето ферми, разположени в по-южни райони, където е по-топло, без подходящо напояване ще бъдат много трудни и по-рискови за управление.

Не може да се изчисли точното количество вода, нужна за доброто напояване на една ферма, защото всеки терен е с различен дренаж и различен асимилационен коефициент, зависещ от количеството глина в почвата, но можем да кажем, че една ферма за охлюви се нуждае поне от 50% от водата, нужна за напояването на една нива с царевица, според същите условия за почвата и размера за двете. Приблизително количество - 4 л/кв.м.

Най-важно е напоителната дюза да е разположена правилно и да се използва напоителна система, която разпръсква водата на облак.

Цикъл на отглеждане:

Тук са изложени част от принципните оперативни дейности в системата на отглеждане, отнесени за първите две години от производството до първите добиви.

Примерен производствен цикъл:

1. До месец септември на предходна година

Предварителната обработката на земята трябва да бъде започната още през летните месеци на предходната година (юни-август), когато почвата се третира срещу плевели. Най-подходящият за тази цел е препаратът Глифозат С360.

Следващият основен момент в подготовка на терена е изораването. То трябва да се извърши до края на месец септември на предходната година, като последователно се направи дълбока оран, дисковане и фрезоване.

Засяване на бяла детелина. Задължително условие е да бъдат създадени всички условия за поливане на засятата площ и да има време тревната маса да бъде изкосена няколко пъти, преди да бъде подготвена за зимата.

2. Март-април

в/ Изграждане на фермата

Започва същинското изграждане на фермата по проекта, изготвен от нашите специалисти. Не се допускат никакви отклонения от проекта.

3. Май-юни

Въвеждат се малките охлюви в угоителните полета. През първата и втората година.

Започва цикълът на същинско угояване.

4. Август-септември

Започва събирането на готовата продукция. Охлювите се събират, изсушават и съхраняват съгласно указанията в проекта. Предава се готовата продукция.

След прибиране на готовата продукция компонентите на фермата се демонтират и се прибират, като същите се монтират отново през следващата година.

В Югозападна България вече работят фермите: с. Рупите, общ. Петрич, обл. Благоевград, площ - 1,8 дка; гр. Сандански, общ. Сандански, обл. Благоевград, площ - 1 дка; с. Жабокрът, общ. Кюстендил, обл. Кюстендил, площ - 0,5 дка; с. Пороминово, общ. Кочериново, обл. Кюстендил, площ - 3 дка; гр. Белица, общ. Белица, обл. Благоевград, площ - 1 дка; гр. Разлог общ. Разлог обл. Благоевград, площ - 0,6 дка; с. Конарско, общ. Якоруда, обл. Благоевград, площ - 4 дка.

4 коментара
07 Март 2011 11:32 | ПОТЪРПЕВШ
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

ДО ВСИЧКИ, ВНИМАНИЕ !!!!! Много внимавайте да не попаднете при Клъстъра на охлювъдите и измамницата СИМОНА !!!!! Изгоряли сте предварително !!!!! Търсете контакти в Италия и Франция или при хора, които вече са построили и имат ферми !!!!! От италия идва един Професор ИЗМАМНИК, щеф на Институт за развъждане на охлюви и там внимателно !!!!! Проверявайте всичко по 10 пъти и тогава подписвайте и давайте пари.....
ВНИМАТЕЛНО СЪС СИМОНА И МЪЖА И !!!!!


07 Март 2011 13:56 | kико
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

кой се опитва пак да изкарва пари на гърба на хората? вие наясно ли сте че ако нямас познания и опит това не става .охлувадството не е чак толкова лесен бизнес колкото си редставяте и засто лъжат хората


07 Март 2011 15:25 | хризантема
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Не се хващайте на долните манипулации на измамницата Симона и на тоя клъстер. Това което го пише по вестниците не е чак толкова розово просто искат да ви приберат парите. Които се е захванал със Симона не е прокопсал..... ще ви прибере парите и толкоз..


07 Март 2011 16:52 | кико
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

съжалявам, че по -горе писах толкова неграмотно, но с такава клавиатура разполагах.
сега да ви кажа мили хора, обръщам се към тези които мислят да се занимават с този бизнес. имайте напредвид, че без да разполагате с добър начален капитал, не можете да изградите фермата, основните разходи са в началото и уверявам ви никак не са малки и друго без познания отностно отглеждането на самите охлюви и насаждения пак не бива да рискувате. друго минималната площ с която ще започнете не трябва да бъде по малка от 2 дка иначе просто не си заслужава и не се надявайте, че още първата година ще получите задоволителни приходи. това всичкото ви го казва човек, който вече 4 г. се занимава с този бизнес, но в друга държава. сдобийте се парво с информация и после предприемайте стъпката не се хващайте като удавник за сламка, особенно на фирми които само ви използват и на ваш гръб трупат дивиденти.
успех




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар