Контрабандата с плодове и зеленчуци срина родното производство, достатъчно е да минеш границата с микробус стока от Гърция и си с 250 лв. печалба

10 септември 2009 00:20   6 коментара   40271 прочита
Пламен Сапунджиев е управител на оранжерийния комплекс за безпочвено отглеждане на краставици и домати в Кресна
Пламен Сапунджиев е управител на оранжерийния комплекс за безпочвено отглеждане на краставици и домати в Кресна


Пламен Сапунджиев е управител на оранжерийния комплекс за безпочвено отглеждане на краставици и домати в Кресна

Ако искаме да влизат пари в хазната, не трябва да разрешават да внасяме по 15 т домати за лични нужди

- Г-н Сапунджиев, в интервю за вестник “Струма” още миналата година съобщихте, че липсата на държавна политика за защита на българския зеленчукопроизводител и проблемът с контрабандния внос на плодове и зеленчуци е опасен не само за българските производители, но и за държавата. Новият министър на финансите предприе мащабна акция за спиране на нелегалните стоки на границата ни с Гърция и Македония. Очаквате ли, че това ще реши проблема?
- Няма да има никакъв резултат, ако всичко свърши с една-две показни акции. “Ключът от бараката”, ако мога да се изразя така, е в създаването на ежедневен контрол по цялата верига - граничните контролно-пропускателни пунктове и на митниците, зеленчуковите борси и самите пазари. Единствено тогава ще има голям ефект.
- Като страна - член на ЕС, България има неотменими задължения, свързани с проследяемостта и безопасността на храните.
- Точно така, но аз не се сещам за случай някой да е правил подобни проверки през последните години! Затова казвам, че контролът при вноса на храни трябва да стане норма и сериозно да се размърдат ресорните експерти в Министерството на земеделието и храните. В техните възможности е да задължат при проверките на място всеки търговец да доказва с документ откъде е купил стоката си. Едва тогава ще можем да говорим за ефективност. Иначе всичко ще си остане като в приказката - от ден до пладне.
- В медиите се появиха изказвания, че в момента държавата ни е разграден двор, а стоките са продавани по тържищата и борсите без никакъв контрол?
- Тотален безконтрол е! И това е известно както на финансовото и земеделско министерство, така и на всички търговски субекти, които участват на пазара за плодове и зеленчуци. Ако някой твърди обратното, нека седне и ми посочи поне една разумна причина, заради която у нас беше разбито зеленчуковото производство! И как е възможно, ако се плащат дължимите данъци и такси, цената на македонските гръцки или турски домати, краставици, ябълки, дини и каквото се сетите още да бъде значително по-ниска от цената, на която продават българските производители!
- Защо не приемете, че турската и гръцката страна отдавна прилагат по-различна политика от нашата в подкрепа на селскостопанските производители?
- Безспорно това, което казвате, е така. Но дайте да видим какво е направило българското правителство досега, за да защити родното производство на плодове и зеленчуци от контрабандния внос. Нищо не е направено освен жонглирането с обещания и добри намерения. Пълно безхаберие - това е истината, и това ще ви го каже всеки производител, който се опитва да играе по правилата на честния бизнес.
В Гърция и Турция например, ако тръгнеш да внасяш на такива ниски цени плодове и зеленчуци –-10 ст. за килограм дини, 15 ст. за килограм домати или 9-10 ст. за кило краставици, ще ти лепнат най-малко две-три тарифни и нетарифни ограничения, последвани от тотална данъчна ревизия, които ще вдигнат твоята цена и почти ще я изравнят с останалите. Е, ще имаш някаква печалба, но ще бъде в рамките на пределно допустимата. Ето така там защитават собственото си селскостопанско производство.
У нас подобни мерки за съжаление не се прилагат. Това, че няма граници между Гърция и България, не е причината държавата ни да се отдръпне от контрола. Считам, че дори да се спазват само ангажиментите за проследяемостта на хранителните стоки, това би дало резултат. Да не говорим за различните форми на нетарифни ограничения, които държавата има право да прилага. Тя обаче не се възползва от това право и ето резултата - само преди пет години сме произвеждали 1 830 000 тона домати, а сега сме под 1 млн., т.е. намалението е почти двойно. И картинката ще става още по-тъжна, ако действията на новото правителство спрат още на стартовата си позиция.
- Имате ли някакви опасения за дълголетието на инициативата да се спре контрабандният внос на зеленчуци, плодове и други стоки?
- Рано е да се правят категорични прогнози, но фактът, че толкова години нито едно правителство не направи дори и опит да защити коректно българския производител, ме кара да бъда сдържан в очакванията си. Ще се радвам обаче, ако екипът на премиера Бойко Борисов опровергае скептицизма ми.
- Като човек, който отдавна е вътре в кухнята на зеленчуковия бизнес, може ли да кажете приблизително колко пари губи бюджетът от контрабандния внос на зеленчуци и плодове?

6 коментара
10 Септември 2009 07:00 | meto
Оценка:
-19
 (
113
 гласа)
10 Септември 2009 15:37 | toni
Оценка:
-9
 (
97
 гласа)
10 Септември 2009 23:24 | ТЪРГОВЕЦ
Оценка:
39
 (
83
 гласа)

Спунджиев,доста пяна дигаш,мехурчета се опитваш да правиш.А кажи сега,защо твоите домати са по скъпи от тези които ги има в Гърция.Данеби да плащаш по високи надници на работниците които имаш?В Гърция надника е 30-35 ЕВРО Спунджиев,не ЛЕВА!Ти колко даваш?И колко данъци на хазната ни плащаш?Г-н Сапунджиев,безпочвените ти съждения относно казуса,не струват и пет пари,както и безпочвено отглежданите ти краставици и домати!Ако ни завиждаш ела при нас,стани търговец а не БЕЗПОЧВЕН земеделец,...Сапунджиев.


11 Септември 2009 18:08 | niama znachenie
Оценка:
-42
 (
48
 гласа)

Предупреждение: Писането на кирилица е задължително!


Ti targoveco, koito si sviknal da kupuvash domati na 40 st i da gi prodavash na 1,60 lv, niamash pravo da se izkazvash, zashtoto gledash samo ot tvoiata kambanaria. Znaesh li che vsika zemedelska produkcia na garcite se dotira ot EC ot 30do 70%. Za tova sa po-evtini. Shte te vidim tebe sega, kogato zamraziat vnosa ot Garcia, Turcia i Mkedonia i vkarat zakona che moje da prodava samo toia deto proizvejda, kakvo she pravish. Ako si prinuden da proizvejdash dali sashtata pesen shte peesh


11 Септември 2009 18:24 | до нямащ значение
Оценка:
42
 (
62
 гласа)

Ама никак не си значителен!Ние търговците също си плащаме данъците и също пълним държавната хазна.И то без да сме дотирани от САПАРТийните ви игрички.А това което сме купили не винаги ни носи доходи.И нямащ ама никаво значение,по какъв начин ще ми забранят да си купя нещо от Гърция-тя не е ли в европейския съюз?А когато вкарат закона за дотиране на земеделците,ама не такъв че само богопомазаните да се поомазят от него,тогава и аз ще си гледам земята която имам.А това че доматите били 40 ст. пък после станали 1.60,...ми ето това е пазарна икономика,...нямащ значение някойси.Ти защо не ги продаваш на 30 ст???Или искаш с една реколта МЕРЦЕДЕС да имаш?


23 Септември 2009 22:27 | Георги Георгиев
Оценка:
7
 (
17
 гласа)

Държавата трябва да си вземе ДДС,но това няма да реши проблема на зеленчуно производителите.Щом 1 нг нраставици е 10 ст с ДДС е 12 ст.Проблема е,че държавата трябва да даде субсидии на тези производители,за да могат с тези пари,да излязат на вътрешния пазар с цени,ноито са в Гърция,Турция,Манедония и др.Тана ще се получи един баланс и няма да се внася от тях.Това може да стоне,ногато не нрадат парите по програма САПАРД.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар