Студенти вървяха по напълно запазения античен път "Виа Траяна" в Родопите

16 февруари 2012 00:02   4 коментара   31014 прочита
Римският път под връх Персенк
Римският път под връх Персенк


Римският път под връх Персенк

Студенти от специалностите "Културология" и "Култура и медии" в Катедрата по културология на Факултета по изкуствата, членове на Университетския научноизследователски център за древни европейски култури, вървяха при изкачването на върховете Персенк и Елдермен в Родопите по 5-километров напълно запазен участък на римския път "Виа Траяна". Това съобщи ръководителят на проекта "Тракийски светилища от Западните Родопи" проф. Васил Марков, преподавател по "Древни култури" в катедрата. Той уточни също, че експедицията се организира в сътрудничество с Националния археологически институт с музей при БАН - София, Народна обсерватория “Юрий Гагарин” - Стара Загора и Регионален етнографски музей - Пловдив.

Експедицията ни започна с археологически обходи и етнографски проучвания в селата Рибново и Буково в Благоевградска област, в чийто землища бяха регистрирани тракийски жертвеници, антично селище и мегалитното светилище, каза проф. Марков. В Смолянска област - Средните Родопи, младите изследователи попадат в местността Цирикова църква - в землището на с. Орехов, на тракийско светилище, включващо много интересен скален лабиринт - своеобразен вход към подземния свят, покрит с орфеевото цвете Силивряк. И именно при изкачването на Персенк и Елдермен, добави проф. Марков, членовете на екипа имат удоволствието да вървят по "Виа Траяна".

Мащабни проучвания екипът прави и в района на Централна Средна гора, където е направено археоастрономическо заснемане на мегалитните светилища Кулата, Голяма и Малка Кочула, Исара. Това дава възможност да се определи времето на древните обреди тук, по повод пролетното и есенно равноденствие.

Според организаторите направените открития са с висока научна стойност, и като част от културно-историческото наследство на България е важно да бъдат социализирани и запазени за бъдещите поколения.

4 коментара
16 Февруари 2012 03:50 | въпрос
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

"И именно при изкачването на Персенк и Елдермен, добави проф. Марков, членовете на екипа имат удоволствието да вървят по "Виа Траяна".
Къде е римският път "Виа Траяна" и къде е връх Персенк?????


16 Февруари 2012 14:38 | TEO
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

По този път съм минал преди 40 години при екскурзионно летуване и толкова ме впечатли, че още го давам за пример на многовековно издържащо строителство


19 Февруари 2012 04:24 | Димитър
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Тео, много ми е интересен този запазен римски път! Може ли да опишете горе долу къде се намира, откъде може да се тръгне по него - някаква отправна точка. Предварително благодаря, мисля, че и на други е интересно.


22 Април 2012 19:31 | т.
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Към Димитър, макар и 2 месеца по-късно. Пътят се намира в Родопите, на юг от Пловдив-Асеновград, в община Чепеларе, над с. Орехово. Като тръгнеш по шосето от Пловдив за Смолян, стигнеш до Хвойна, а оттам на 7 км на запад е с. Орехово. Чудно селце - има къде да се спи, какво да се яде, даже и какво да се пие - вода "Персена", а за ядене - там е царството на "тикълниците" и на "Сладка Мария" (както искаш го разбирай, но фирмата предлага сладка и мед, екологично чисти продукти). На 4 часа пеша от с. Орехово е най-добре запазената част от трасето на този античен път, като до хижа Персенк може да се стигне с джип. Ама много ми е интересно тоя професор Марков как е превел студентите си през февруари т. г., при такава тежка зима и дебел сняг, дето беше затрупал Родопите. Досущ като Наполеон през Алпите.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар