Повторни изследвания за бруцелоза започват в Рила и Смочево

23 септември 2015 09:25   2 коментара   5201 прочита


Гранични войски ще следят документацията за внасяне на животни от Гърция

Започна второ серологично изследване на всички възприемчиви животни за бруцелоза в гр. Рила, с. Смочево и Рилски манастир. Екип ветеринарни специалисти от Кюстендил, Дупница, Рила и Бобошево са получили инструкции от Българската агенция по храните (БАБХ) и Министерство на земеделието и са командировани в района на огнището на заразата. Рано тази сутрин те започнаха работа, научи struma. com

Съгласно плана за ограничаване и ликвидиране на огнището с бруцелоза, повторното вземане на кръвни проби стартира от град Рила, от стопанството на фермера Георги Пенов. Там 95 от общо 148 кози показаха положителен резултат за заболяването.

Утре ветеринарните екипи от ОДБХ-Кюстендил ше направят кръвни проби и в село Смочево. Там ще бъдат изследвани всички контактни животни от общо три стопанства, при които беше установена заразата.

Ако след тези 60 дни, при повторните тестове животните дадат отрицателни за бруцелоза резултати, те ще се считат за здрави. В случай, че има положителни, отново ще се изследват и останалите видове животни.

Досега за овладяването на заболяването са взети над 2600 проби на кози, овце, биволи, крави, прасета и кучета, отглеждани в заразените стопанства. Умъртвени са 212 кози, 11 овце, 4 крави и девет кучета.

Болните от бруцелоза хора са 40. До 1 септември на лечение в София са преминали 35 човека от гр. Рила, двама от с. Смочево, трима от плевенското село Ракита. След тях има един ветеринарен лекар от село Мурсалево, който е обслужвал стадо говеда в село Смочево и един ветеринарен техник, с практика в Рила.

Съгласно официалното епидимиологично проучване за възникване и разпространение на бруцелозата в района изготвено от д-р Илиан Бойковски и д-р Радослав Колев от Българската агенция по храните, развитието на заболяването е идентично с развитието на заболяването през 2006 г., където заразата бе внесена с крадени кози от Гърция. Заразата е обявена на 27 юли тази година. Серологичното изследване на всички едри и дребни преживни, еднокопитни, свине и кучета стартира седмица по-късно - на 2 август.

Според д-р Бойковски, липсата на ветеринарен контрол по границата с Гърция дава възможност на търговците на животни да закупуват евтини животни, да ги придвижват без сертификат по системата TRASES, да свалят идентификационните номера, което прави невъзможно проследяването им. Изискването за 100-дневно усвояване на високопланинската паша от своя страна е довело до събирането на голям брой едри, дребни преживни и коне, без да е уточнен техния здравен статус, категорични са експертите.

Проблемът със заразата идва и от факта, че не се осъществява идентификация на пръчовете, тъй като за тях не се предоставят финансови средства. Това прави невъзможно проследяване на движението им.

Битката за усвояване на средства от фонд “Земеделие” за пасища и бройка дребни преживни животни, е накарало някои недобросъвестни собственици да извършват измами по отношение на идентификацията на техните животни, поради което е необходимо да бъде засилен контрола при бенефициентите, препоръчват експертите от БАБХ. Фермерите вече са натоварени с отговорността да идентифицират с ушни марки всички мъжки разплодни животни при дребните преживни – кочове и пръчове. Стопаните са длъжни да информират и частно практикуващия ветеринарен лекар за всеки аборт при женските животни. Той от своя страна да уведомява официалния ветеринарен лекар, препоръчват експертите.

Асоциациите на дребните преживни животни, от своя страна трябва да проведат събрания със своите членове, като ги уведомят, че на места в Северна Гърция има огнища от бруцелоза, поради което е необходимо при купуването на животни, те да се придружават от сертификат за здравословно състояние, издаден от гръцки ветеринарен лекар.

Необходимо е да се уточни броя на животните, изпратени на високопланинска паша, вида им, датата на изпращане, собствениците и населените места, от които произхождат.

Гранични войски да бъдат запознати със сертификатите по системата “TRASES”, с които е необходимо да бъдат снабдени всички собственици и търговци закупуващи животни от Гърция, препоръчват още д-р Бойковски и д-р Колев от БАБХ, които от днес лично ще проследят вземането на серологичните проби на територията на община Рила.

Ал. Зортев

2 коментара
23 Септември 2015 11:40 | Бруцелоза
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Господа управляващи от ГЕРБ, докога ще ви чакаме да изметете лицето Стоян Саев от поста директор на ОДБХ Кюстендил. Престанете да си правите оглушки - ако се размине. Доказано пиянде няма работа в държавната агенция. Какво стана с проверката от вътрешния отдел на БАБХ за алкохолните приключение на Стоян Саев. Мълчите нали. Защото и на Вас така ви е разпоредено. Разберете че Саев вече се е компрометирал като управник. Толкова кадърни хора има в тази служба, които могат да извършват неговите задължения. И стари и по-млади, всички са по-подготвени и кадърни от тоя фигурант.


23 Септември 2015 20:00 | Българин
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Ей Струма, големи олигофрени сте си и това е! Какви Гранични войски ви гонят, в кой век живеете? Главният Ви редактор изглежда е още 1985г, а не в 2015г. Личи си, че сте си селско вестниче.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар