Къде са те сега - Фараоните от прехода?: Иво Недялков консултира проекти на чужденци

20 октомври 2013 16:30   1 коментар   20136 прочита
Иво Недялков
Иво Недялков


Иво Недялков

Вестник „Труд" публикува поредица материали за известни лица от годините на прехода, които днес не са под светлините на прожекторите.

Иво Недялков е емблематична фигура от период от най-новата българска история, повече известен като “Финансовите пирамиди”. През февруари 1993 г. той създаде дружеството “Ист уест интернешънъл холдинг груп”, чиито акции се продаваха като топъл хляб по гишета на банки и обменни бюра и се търгуваха по всички фондови борси в страната, пише Труд.

Във времената на несигурност и висока инфлация хората купуваха акциите на “Ист уест” и много други подобни фирми с очаквания за щедър дивидент и спекулативна печалба. На самият Иво Недялков, тогава 28-годишен, бяха посветени страници в най-тиражните вестници, които славеха най-младия милионер в страната. Елегантно облечен, с мустаци като на Никита Михалков, той се движеше с охранители и дълга лимузина “Линкълн Таункар”.

Борсовият бум изкара някоя и друга година, а след това почти всички фирми фалираха и Володя Стоянов запя: “Пирамиди, фараони и балъци за милиони...”. Изведнъж най-младият български милионер стана “фараонът Недялков”, а прокуратурата го подгони по белия свят, защото през септември 1994 г. заедно със съпругата и детето си беше отлетял за Швейцария. Срещу него беше заведено дело с обвинение за измама, което се проточи 16 години.

Сега Иво Недялков държи офис на столичния булевард “България”, близо до мястото, където навремето застреляха банкера Емил Кюлев. Вратата му се отваря от младо момиче. Няма охрана. Иво Недялков вече е 47-годишен и е обръснал мустака, но отново е добре облечен. Как изкарва парите си?

“Живея от професията си. Аз съм юрист по образование, специалист съм по търговско право - банково и финансово. Консултирам проекти на чужденци, които са насочени към България. Така че от това живея”, казва той. Не споделя кои са неговите клиенти, но лаконично обяснява, че става дума предимно за финансиране на проекти, които са в областта на строителството.

По съдилищата

Неговото дело е толкова уникално, че трябва да се изучава в университетите като пример за това как съдебната ни система и може би цялата държава е една голяма илюзия.

Фактите: След като Недялков е екстрадиран от Франция през 1997 г., през 2004 г. Софийският градски съд го осъжда на 7 години затвор за измама на 5253 души, причинявайки им общи вреди в размер на 129 386 850 деноминирани лева. Разпитани са 5000 свидетели, 70 от които призовани в съда, били натрупани тонове доказателствен материал. Но година по-късно Софийският апелативен съд оправдава Недялков заради липса на доказателства, че е извършил престъплението. По искане на главния прокурор Борис Велчев през април 2007 г. Върховният касационен съд (ВКС) възобновява делото и го връща в апелативния съд. През 2009 г. присъдата му е отменена за втори път. ВКС пак връща делото в апелативния съд. Накрая през май 2010 г. за трети път е признат за невинен за измама, но получава 5-годишна присъда за длъжностно присвояване на сума от около 38 000 лева.

Понеже вече е лежал в ареста две години и 7 месеца, му остават 2 години и 5 месеца затвор и той ги изкарва в затворническото общежитие в Казичане.

Междувременно в края на 2005 г. Иво Недялков осъди държавата в Страсбург на 5500 евро заради бавно водене на съдебния процес, необоснована продължителност на задържането му под стража и други нарушения на Конвенцията за правата на човека.

Битката продължава

За него мачът със съда е приключил, но шампионатът продължава. “Те реализираха победа чрез присъдата, която изтърпях, но тепърва предстои европейските правни институции да се произнесат по справедливостта на процеса, защото това беше пример какво не трябва да бъде правосъдието в една демократична държава”, казва Недялков.

Според Иво Недялков твърденията, че е завлякъл парите на хиляди хора са плод на журналистически интерпретации и насадено обществено мнение, което нямало нищо общо с фактите. “Три съдебни състава установиха, че няма измама, нито умисъл за присвояване. Ние сме създали законно регистрирано дружество, аз съм прехвърлил там целия си бизнес - заведения, финансова къща, издателство и печатница, консултантски услуги. 12 дружества с цялото им имущество. Ако искам да присвоявам пари, ще гледам да изкарам, а не да вкарвам имущество”, казва той.

“И ако не бяха тези негативни атаки в медиите и чрез всички институции мисля, че щяхме да стигнем много далече и да се развием много добре, защото бяхме създали и Българска сконтова банка, която очакваше лиценз от БНБ”, казва той.

Нелоялна конкуренция

Шефът на “Ист уест” твърди, че заради предстоящата приватизация конкурентите му се уплашили, че ще стане сериозен играч в раздържавяването и започнали медийните атаки. Е, възникнал и друг сериозен проблем - шефът на застрахователната групировка ВИС Васил Илиев поискал да му вземе застрахователното дружество “Зодиак”, което тогава е част от холдинга.

“Аз казах, че няма да му го продам, и оттам тръгна един конфликт между нас. Беше споменал пред мои служители, че щял да ме отвлече с цел да му прехвърля застраховките. Изчезнах за няколко месеца в Швейцария, докато се успокоят нещата. Защото бяха такива години - дори на кафе хората ходеха с охрана с автомати, разказва Недялков.

История без край

Докато Недялков е в чужбина, проблемите с “Ист уест” започват. Пред офисите на дружеството се събират разгневени акционери и управителният съвет започва да им дава някакви пари, поне докато има наличност в касите. Някои отнасят вкъщи компютри и мебели. Естествено, повечето не получават нищо.

“Въпреки че се разграбиха активите на “Ист уест”, дружеството никога не е фалирало и съществува и до ден днешен”, макар че няма дейност, твърди Иво Недялков.

И така в началото на прехода покрай “Ист уест”, “Лайф чойс”, “Демос”, “Лекс”, “Югоагент” и други, десетки хиляди пишман акционери загубиха парите си. Но никой не трябва да забравя, че покрай хиперинфлацията и последвалата деноминация на лева много повече загубиха спестяванията си дори и в най-сигурните банки.

Или че по време на балона на Българската фондова борса през 2008 г. инвестициите в акции на елитни, регулирани и контролирани български публични компании също са донесли загуби от по над 90%. Просто онази песничка на Володя Стоянов си е евъргрийн.


Още за: преход   пирамиди   години   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
1 коментар
23 Октомври 2013 16:18 | Глория
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

ИВО НЕДЯЛКОВ-ФАРАОНА ЛЪСНА ЧИСТО ГОЛ НА ПЛАЖА! http://klju-klju.blogspot.com/2013/09/1.html




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар