Спецът по храните П. Дангов съветва: Не купувайте риба с мътни и хлътнали очи, натиснете я по корема, ако не възвърне формата си веднага - не купувайте

05 декември 2013 10:58   3 коментара   11256 прочита


На територията на област Кюстендил не са постъпвали заявления за продажба на жива риба на открито, съобщиха от областната инспекция по храните в Кюстендил. Замразената риба трябва да се съхранява при температура не по-малка от -18 градуса, но потребителите трябва да знаят, че в живо състояние се предлагат предимно сладководните видове риби, които не са претенциозни към условията на водната среда - шаран, сом, щука, бяла риба, пъстърва и др.

Има няколко сигурни начина, по които може да се познае дали рибата е прясна, сподели за struma. com директорът на ОДБХ-Кюстендил директорът д-р Първан Дангов. Когато рибата е свежа, хрилете й са розови. Те потъмняват с времето. „Не купувайте и риба с мътни и хлътнали очи, това е сигурен белег, че вече е на път да се развали”, посъветва още Дангов. Лесното отделяне на люспите от рибата също не е добър признак. Един лесен тест, с който може да се установи на място дали рибата е прясна, е да се натисне с пръст през корема - ако се образува вдлъбнатина и месото не възвърне веднага формата, не купувайте, поясни инспектор № 1 в Кюстендилско.

Инспекторите по "Контрол на храните" при ОДБХ гр. Кюстендил ще проверяват търговските обекти, където се предлага за продажба жива, охладена и замразена риба. Ще се следи за здравния статус на лицата търгуващи с риба и рибни продукти, както и регистрацията на търговските обекти.

„Всички обекти, в които се предлага риба и рибни продукти трябва да са регистрирани по чл. 12 от Закона за храните и да притежават удостоверение за регистрация, в което е включена рибата, казаха от ОДБХ-Кюстендил. Те трябва да имат разработена система за самоконтрол, с която да гарантира безопасността на предлаганата риба и рибни продукти на населението, подчерта той.

От инспекцията припомнят, че рибата и рибните продукти трябва да имат документи за произход, като в тях трябва да има информация за вида на рибата, жизненият й статус - жива, охладена, замразена, нейният производител, партиден номер, срок на трайност, както и да са дадени условия за съхранението й. Рибата и рибните продукти задължително произхождат от регистрирани обекти.

Допускат се единични механични наранявания по повърхността, консистенцията след размразяване е плътна, еластична и типична за вида на рибата. Транспортирането на живата риба става чрез специализирани транспортни средства, оборудвани с цистерни с вода и поддържане на кислородния режим. Живата риба трябва да бъде здрава, без видими наранявания, сортирана по вид и размери.

Охладената риба се опакова в каси, с добавка на ситно натрошен блоков или люспест лед. Съхранението й е до 48 часа при температура -1 до +5 градуса, като при шарана може да достигне до 72 часа.

Изчистена риба се познава по-трудно дали е добра за консумация, защото тогава е почти невъзможно да се установи дали е прясна или не. При чистенето се вадят хрилете и вътрешностите, които са основни индикатори за нейното състояние, припомниха ог областната дирекция.

Ал. Зортев


Още за: П. Дангов   риба   състояние   Още от: Общество

Принтирай статия
3 коментара
05 Декември 2013 15:08 | Пострадал от храни
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Г-Н ДАНГОВ, СЪВЕТИТЕ ВИ СА ПРАВИЛНИ, НО ОБЯСНЕТЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, КАК ДА РАЗПОЗНАЯТ ПАКЕТИРАНАТА ЗАМРАЗЕНА РИБА, ПРОДАВАНА В ГОЛЕМИТЕ, А И В МАЛКИ ХРАНИТЕЛНИ МАГАЗИНИ... ОБИКНОВЕННО ЧАК В ДОМА СИ СЕ РАЗБИРА, ЧЕ ТЯ Е СТАРА, МОЖЕ И ПРЕПАКЕТИРАНА С НОВ СРОК.....


05 Декември 2013 17:30 | Опит за обяснение...
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Обяснението е много просто, но никога няма да го чуете от Дангов, налапал най- после големия държавен кокъл без изискуемия служебен ценз/ранг и стаж/: пияндурници, рушветчии, комарджии и членове на секти не могат да бъдат държавни служители и да упражняват контрол върху безопасност на храните!


05 Декември 2013 21:42 | Дангов,
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

като идеш некой ден на работа в Кюстендил, почешай секлецарката ти по корема да видиш дали е пресна




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар