Смоците и гущерите проблем и пред новото трасе на АМ Струма извън дефилето 

01 април 2024 11:12   7 коментара   16156 прочита


   

Отново леопардовият смок, костенурките и още 4 вида влечуги ще са проблема пред новото трасе на АМ Струма в посока Гърция, което се планира да минава извън Кресненското дефилев. 

Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви поръчка за избор на трасе на АМ Струма от Симитли до Кресна извън Кресненското дефиле. Новата магистрала трябва да върви на юг към Влахина планина, вдясно от сегашния път Е-79, който ще остане дублиращ. 

От няколко месеца в Министерство на регионалното развитие се обсъжда идеята как едновременно да се довърши АМ Струма през Кресненското дефиле, но и да се удовлетворят исканията на зелените неправителствени огранизации, които от над 20 години саботират проекта. 

При създалата се ситуация остават две възможности: 

Едната е рехабилитация и разширение на сегашния път през Дефилето в посока Кулата, което е най-бързо и евтино. Другата, за която е поръчката на АПИ, е трасето да върви успоредно с границата с Македония по източните склонове на Малешевската планина. 

В обществената поръчка на АПИ присъства и екологичен мониторинг на ивичест и леопардов смог, шипобедрена и шипоопашата костенурка. Сумата за проучването е 400 000 лв. 

Еколозите вече използваха същите видове, за да блокират изграждането на АМ Струма през Кресненското дефиле. Вероятно, ако зелените не получат тази поръчка, ще се случи същото. 

Още повече, че новото трасе трябва да мине в близост до резервата "Тисата". 

Еколозите почти със сигурност ще се противопоставят и на това трасе, защото от двайсет години лобират за 15-километров тунел през Кресненското дефиле. Идея, зад която стои швейцарска компания,припомня еконовини.бг. 

През това време в Дефилето, само за 16 км, загинаха 74 човека, а ранените са над 400. 

Реално, дори и да бъде избран този вариант за магистралата, той може да бъде реализиран най-рано след 8-10 години. Срокът за избор на трасе е 6 месеца. След това ще се правят задания за Оценка въздействието върху околната среда, избор на изпълнител, изработване, задължителните съдебни обжалвания и т. н. Процес, който ще отнеме най-малко 5 години. Отделно самото строителството, също е около 4-5 години. 

Така се очертава да имаме напълно завършена магистрала най-рано през 2032г. 


Още от: Общество

Принтирай статия
7 коментара
01 Април 2024 11:57 | е нема що
Оценка:
16
 (
18
 гласа)

Нема такава държава. Тия "зелени" вместо да висят по лампите наредени от двете страни на магистралата, вече толкова много години саботират проекта. Заради тях умряха стотици българи и още толкова осакатяха. Гадове безподобни.


01 Април 2024 14:16 | зелен
Оценка:
14
 (
14
 гласа)

Какви зелени бе, да спряха една далавера с гори, горски масиви или дървен материал. Бабугери отглеждащи бабугери.


01 Април 2024 14:18 | Фанети Мазакура
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Веднага ви вадя смоко от потурите да го барате!


01 Април 2024 16:29 | Zagan
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

pravete tunel kato normalnite dyrjavi be, aborigeni kradlivi!


01 Април 2024 17:25 | Риииииииии
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

863Тотална забрана на НПОтата и доживотен затвор за тяхните служители! Време е България отново да стане суверенна държава на свободни хора!


01 Април 2024 20:19 | Чука
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Заган ли си, циган ли си? Къде по света правят 10 км тунел, заради зелени фашаги?


01 Април 2024 22:18 | ???
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Всичко това, където се пише и се обиждате без причина е излишно. Те са решили и си правят проучване какви дебили сме, не заиграе ли тоягата няма да се оправим. Къде са тия зелени или лилави? Кой ще си събере или изчисти боклуците по дефилето (оградите от измислени прегради, за да не пресичат животните).




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар