Кардиохирургът д-р Тихомир Христов: Как да контролираме хипертонията- „ тихия убиец“ на съвременното общество

18 юли 2023 19:06   2 коментара   11582 прочита


Артериалната хипертония е хронично заболяване, при което кръвното налягане в артериите е трайно повишено. Тя засяга огромен брой хора, особено в развите държави. Това заяви пред News.bg доктор Тихомир Христов, кардиохирург в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“.

Когато мерим кръвното си налягане вкъщи по-високата стойност се нарича систола, а по-ниската - диастола, допълни той. За съжаление в голяма степен това заболяване остава неоткрито, тъй като хората не мислят за него и рядко си мерят кръвното налягане без субективни оплаквания. Обикновено говорим за артериална хипертония, когато неколкократно измерим кръвно над 140 на 90 вкъщи.

Тогава е добре да се консултирате с нашият лекар, посочи той. Обикновено след конултация се провежда различни изследвания като: лаборатория, ЕКГ, холтер ЕКГ с Рива Рочи, ехокардиография, след което може да се установи дали пациентът има артериална хипертония или не, обясни доктор Христов и поясни, че има няколко вида артериална хипертония – първична и вторична. „ За съжаление, при първична артериална хипертония или есенциална не са открити точните механизми за провокирането й.

Смята се, че това са група гени или е резултат на обща периферна или съдова резистентност“, обясни още кардиохирургат. Хипертонията е главен рисков фактор за развитието на редица тежки заболявания като: инсулт, инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност, аневризма на артериите, периферна артериална болест и хронично бъбречно заболяване. Повечето от пациентите или 95% от тях, по думите му, са засегнати от есенциална хипертония.

При останалите 5%, тя е резултат от бъбречно заболяване, ендокринни проблеми, като например синдром на Кушинг, хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм, Често причините за вторична хипертония включват затлъстяване, сънна апнея, бременност, коарктация на аортата и определени лекарства отпускани с рецепта, билкови лечения и нелегална дрога.

Важно е да се отбележи, че може да имаме изолирано систолна артериална хипертония и диастолна, подчерта кардиохирургът. Доктор Тихомир Христов обясни, че рисковите фактори са разнообразни.

Като тук се включват фактори на околната среда и заобикалящата ни екосистема. Заболявания като захарна болест, наднормено тегло или затлъстяване, дислипидемия или нарушения в обмяната на холестерола и неговите фракциите. Съществена роля играят и злоупотребата с алкохол, особено концентрат и тютюнопушене. Друг рисков фактор за отключване на артериална хипертония играе заседналият начин на живот, повишеният дневен прием на готварска сол, нездравословно хранене, нервен стрес и напрежение.

В развитите и силно индустриализирани страни е много високо застъпена артериалната хипертония като заболяване - при над 20% от населението, разкри още той. Тя може да е следствие от консумирането на некачествена храна, както и на това, че се храним с недостатъчно количество плодове и зеленчуци, за сметка на увеличения прием на вредна храна.

Най –честите симптоми, които водят пациента при лекар включват: появяващото се сутрин главоболие, особено в тилната област, световъртеж, шум в ушите, болки в гърдите или сърцебиене. Често при много виско кръвно налягане може да се наблюдава кръвоизлив в окото и епистаксис .

В началото в зависимост от степента на хипертонията може да се пробва лечение с промяна на начина на живот, както и прием на различни билки и хомеопатия. Ако артериалната хипертония не се овладее се преминава към медикаментозно лечение, заяви още доктор Христов. В много случаи се касае за пациенти с наднормено тегло, с грешки в своя диетичен режим, прекомерно употребяващи алкохол, хронично недоспали. Тъй като друг проблем на развитите държави е стресът, обясни кардиохирургът .

Затова се препоръчва промяна на хранителния режим, избягване на стреса, намаляване на теглото като най-оптимално, по мнението му, е пациентите да отслабнат до индекс на телесна маса от 20 до 25. Обикновено при млади пациенти след намаляване на килограмите, артериалната хипертония изчезва, каза доктор Христов.

Хипертонията може да се контролира и трябва да се контролира, защото повишеното налягане затруднява работата на сърцето, изтъкна кардиохирургът и подчерта, че на много места в медицинската литература я наричат „тихия убиец“, защото бавно еволюира и постепенно тя уврежда малките артерии в човешкото тяло.

Повишавайки съдовото съпротивление се завърта един кръг- колкото по-високо е кръвното, толкова повече се увреждат малките артерии и те допълнително увеличават кръвното налягане, заяви доктор Тихомир Христов. Системно нелекуваната артериална хипертония води до инфаркт или инсулт, предупреди той.


Още за: доктор   УМБАЛ   хипертония   Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
18 Юли 2023 21:55 | Иван Петров
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Благодаря за полезната информация


19 Юли 2023 12:27 | Красимира Стоилова
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Доктор Христов,
Вие сте прекрасен лекар и човек, истински загрижен за здравето на хората.
Благодаря!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар