Великобритания ще напусне общия европейски пазар

17 януари 2017 10:17   1 коментар   3714 прочита
Британската лира падна до най-ниското си ниво от три месеца насам ден преди речта на Тереза Мей за твърд Брекзит. Сн.: БТА
Британската лира падна до най-ниското си ниво от три месеца насам ден преди речта на Тереза Мей за твърд Брекзит. Сн.: БТА


Британската лира падна до най-ниското си ниво от три месеца насам ден преди речта на Тереза Мей за твърд Брекзит. Сн.: БТА

Великобритания ще напусне общия пазар и митническия съюз в рамките на излизането си от Европейския съюз. Това ще каже днес премиерът Тереза Мей.

Тя ще произнесе реч пред аудитория от дипломати в Лондон, в която ще изложи стратегията си за Брекзита, пише вестник "Дейли телеграф", цитиран от Ройтерс и БТА.

В дългоочакваното си изказване в имението Ланкастър хаус, което се намира близо до Бъкингамския дворец и е стопанисвано от британското министерство на външните работи, тя ще представи 12-те си преговорни цели.

"Ние се стремим към ново и равноправно партньорство - между независима, самоуправляваща се и глобална Великобритания, от една страна, и нашите приятели и партньори в ЕС, от друга", ще заяви Тереза Мей според "Дейли телеграф".

Британският премиер ще даде да се разбере ясно, че страната ще напусне общия пазар и митническия съюз.

"Никакво частично членство в Европейския съюз, асоциирано членство или нещо от сорта, при което сме наполовина вътре, наполовина вън", ще подчертае Мей.

Тя ще уточни, че Великобритания няма да "се стреми към модел, който вече е възприет от други държави", нито към запазване на "парчета от (своето) членство".

На ЕС се пада приблизително една втора от британския износ и внос.

Една от централните оси в стратегията на Мей за Брекзита според "Дейли телеграф" ще е връщането на националния контрол върху границите на страната.

Очаква се речта на британския премиер да засили опасенията на инвеститорите от т. нар. твърд Брекзит, които доведоха вчера до падане на курса на лирата до едно от най-ниските й равнища спрямо долара от над три десетилетия, отбелязва Ройтерс.

Повече от половин година след като британците се обявиха на произведения на 23 юни референдум за излизане на страната от Европейския съюз, Тереза Мей е критикувана от политици и бизнеса, че не казва почти нищо как си представя бъдещите отношения между Великобритания и ЕС.

Мей възнамерява да започне официалните преговори за Брекзита до края на март.

Откъсите от речта, които бяха разпространени от канцеларията на британския премиер, не включват конкретни подробности за бъдещите търговски отношения между Великобритания и ЕС, отбелязва Ройтерс. От тях освен това не става ясно кои ще са 12-те приоритета на Тереза Мей в преговорите.

ЕС вероятно ще настоява за свобода на движение за своите граждани в замяна на пълния достъп на Великобритания до общия пазар, посочва Ройтерс. Мнозина от британците, които гласуваха за излизане от съюза, бяха мотивирани именно от желанието си за ограничаване на имиграцията.

Тереза Мей ще каже още днес, че иска Великобритания да бъде "магнит за международния талант" и "голяма търговска страна", която да установи връзки с държави от целия свят.

Успехът на ЕС е в национален интерес на Великобритания, ще подчертае в същото време тя.

"Ще продължим да бъдем надеждни партньори, отдадени съюзници и близки приятели. Ние искаме да купуваме вашите стоки, да ви продаваме нашите, да търгуваме с вас колкото се може по-свободно и да работим заедно, за да направим така, че всички ние да живеем в по-голяма сигурност и да бъдем по-проспериращи посредством едно трайно приятелство", ще каже Тереза Мей.

"Дейли телеграф" определя днешната реч като най-важната на Мей, откакто тя стана премиер на Великобритания през юли миналата година.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
18 Януари 2017 08:55 | саксонец
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ингилиза знае какво прави. Те са създали свободния свят и виждат, че ЕС отива към организация па лоша от социалистическия СИВ навремето, затова предприеат изпреварващи ходове. Свободната търговия между държавите е гарантирана от ГАТ, а Англия спокойно ще може да стане данъчен рай на Европа. Нека тогава евробюрократите пак разправят приказки от 1001 нощ, колко са добри. Видно е, че ЕС върви към гибелна централизация и бюрократизиране, всяка държава дърпа килимчето все по силно и силно към себе си, няма солидарно и справедливо разпределение на богатството и затова ингилиза бяга.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар