В ресторантите ще казват откъде са пържолите

05 септември 2014 12:15   1 коментар   8869 прочита
Клиентът ще може да научи къде е отгледано животното, от което е поръчаната пържола и дори кога е било заклано. Сн.: freeimages.com
Клиентът ще може да научи къде е отгледано животното, от което е поръчаната пържола и дори кога е било заклано. Сн.: freeimages.com


Клиентът ще може да научи къде е отгледано животното, от което е поръчаната пържола и дори кога е било заклано. Сн.: freeimages.com

От 13 декември клиентите на всички заведения ще могат да изискат от управата им информация затова какъв е произходът на храната, която консумират.

Така клиентът ще може да научи къде е отгледано животното, от което е поръчаната пържола и дори кога е било заклано.

Промяната е заради новите правила за етикетиране на стоките, наложени от Брюксел, които ще влязат в сила от 13 декември, съобщи Нова телевизия.

От тази дата етикетите на всички храни, които купуваме в магазините, но и в ресторантите, при доставки и кетъринг, трябва да съдържат пълна информация за съставките, включително произход. Освен това данните трябва да са написани с подходящ шрифт - не по-малък от 1,2 мм.

Вчера от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обявиха, че са сключили договор със Съюза по хранителна промишленост и организации на хлебари и сладкари за обучения по новия регламент за етикетиране на храните, съобщи в. "Сега".

Особено внимание е отделено на отбелязването на всички възможни алергени. Добавките към продуктите трябва да са изписани с пълните си наименования, а не маскирани с Е-та и цифри.

Произходът на месото е другата нова информация, която трябва да се изписва при доставката на суровината.

"От 14 декември ще се знае къде е отгледано и как е заклано животното, чието месо се сервира в ресторанта", обясни д-р Любомир Кулински - директор на дирекция "Контрол на храните и граничен контрол" в БАБХ.

От 2016 г. пък купувачите ще виждат в таблици енергийната стойност на продукта - мазнини, въглехидрати, захари, протеини, сол и други важни съставки.

Д-р Кулински допълни, че някои фирми и сега показват енергийния баланс на стоката, но това се правело доброволно.

Председателят на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите Маряна Кукушева обърна внимание на хляба, 90% от който се продава непакетиран или без обозначен производител. Тя обясни, че брашното често пъти съдържа глутен, към който много хора са алергични. По нейни думи няма как да се спре търговията на непакетиран хляб, тъй като това все още е позволено от закона, но трябва да се поиска пълна информация на рафта за този непакетиран хляб.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
06 Септември 2014 01:34 | комита
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

По големи глупости от това дето пишете, здраве да му кажем. Смях в залата. То ние не знаем кои сме, какво правим, какво искаме, за, какво се борим'', а не да питаме откъде са пържолите! Ако питаш:, Прясна ли е каймата'', ти отговарят:, Дааа, до преди малко тичаше покрай пътя''. А бе айде уааа бе ...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар