Психологът Иван Игов: Училищата са наблъскани с по 1800 деца

01 септември 2010 00:12   4 коментара   9072 прочита


Сградите са построени за 500, не може на едно място да събират и 5, и 19-годишните

Разделянето на училищната система и по-доброто използване на сградния фонд може да позволи целодневното обучение. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” психологът Иван Игов. Той посочи, че за съжаление тези промени са отпаднали от текста на Закона за училищното образование. Според психолога училищната система в този си вид, в който функционира в момента, е изключително неуправляема.

Не може да има училища с 1600-1800 деца, които са наблъскани в малки сгради за по 500, и в една и съща сграда да учат деца от 6 до 19-годишна възраст и ние да искаме в това място да възпитаваме децата, освен да им блъскаме главите с някакви знания, посочи специалистът.

На практика сегашният екип на Министерство на образованието не разбира от средно образование и не желае да разбира от него. Ако отворите програмата за следващите четири години, която бе публикувана още в края на миналата година на сайта на министерството, ще видите, че от тези 12 точки, които бяха планувани да се направят, нищо не е направено. Министър Игнатов се концентрира главно върху висшето образувание, макар че и там нищо не е направено и на практика никаква реформа не е извършена до ден-днешен, на практика средното образование изобщо е забравено, каза още Игов.

Иван Игов каза още, че подкрепя задължителната предучилищна подготовка, която да започва още от 5-та година, защото много голям процент деца - над 20%, влизат с недостатъчно добра подготовка по български език. По думите му те попадат от една културна среда в друга, а самият преход представлява шок, който в много случаи е основната причина децата да отпаднат от училище през следващата година.

Така че езиковата подготовка и включването в културната среда на училището, особено в такъв възрастов период от развитието на детето, когато то се социализира и формира основните си умения за социална интеграция, а това е в 5-та и 6-та година преди училище, е много важно, посочи психологът.

4 коментара
01 Септември 2010 08:14 | titi
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

В нито една развита държава не се обучават в едно и също училищедеца от различни въдрастови групи. Там училищата са : начални /основни/ - Еlementary Schools/ или гимназии/ Secondary Schools/. Дамо в Бългярия на едно място учат и " бебета" и по- голями ученици, което не е нормално. Нека да се отпуснат средства и да се подобрят бадите на у- щата в България и децата ни да са на едносменен режим и който иска да има въдможност да ходи на занималня, кръжоци и др. извънкласни форми след обяд.


01 Септември 2010 08:33 | Селчо
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Тоя е Доктор-Пациент за себе си.


01 Септември 2010 21:19 | М.Д.
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Нека преди да коментираме да направим корекция на правописа . Употребена е думата образУвание, а би трябвало да е образОвание.


01 Септември 2010 23:06 | до М.Д. (МанДолько)
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Само човек, който не може да каже нищо съществено прави забележки и се хваща за правописа на коментиращите. Забележете господин МанДолько ние не претендираме за това, че сме високо образоУвани. Ние претендираме, че имаме гражданска позиция! И тя е не пълна и безусловна подкрепа за управляващите (не сме дупелизци), а градивна критика. Господин Бойко Борисов само може да съжалява за това, че смени госпожа Фандъкова- която разбираше от образование с господин Игнатов, който Не разбира от нищо! А между впрочем Г-жа Фандъкова също не става за кмет!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар