Промените в Наказателно-процесуалниякодекс минаха на първочетене с гласовете на ГЕРБ и Атака

28 януари 2010 00:20   1 коментар   9296 прочита
Маргарита Попова
Маргарита Попова


Маргарита Попова

Предвижда се полицаи да свидетелстват в съдебната зала. Депутати подозират нарушения на човешките права с някои от новите текстове

Неразумно е да съществува забрана ресурсът на българската полиция да бъде включен в разследването на тежката престъпност. Това заяви министърът на правосъдието Маргарита Попова при обсъждането на промените в НПК на първо четене в парламента. Според проекта, който депутатите приеха, по-голяма част от полицаите ще могат да извършват разследващи действия под ръководството на прокурор, освен това ще свидетелстват в съда.

От правосъдното министерство настояват да се даде право и възможност на полицаите и военните служители, когато са първи на местопроизшествието и местопрестъплението, извън разследващия служител, да могат да дадат обяснения пред съда. Предлага се и полицейските служители, които извършват разследващи дейности, да могат да свидетелстват, а доказателствата, събрани в досъдебната част, да могат да се ползват в съдебната фаза.

Предвижда се също връщането на делата на досъдебното производство да може да се протестира от прокурора. Тази процедура ще ускори наказателния процес, защото ще се ограничат случаите на неоснователно върнати дела, ще се реши спорът дали е допуснато или не съществено процесуално нарушение, преди да е даден ход на съдебното заседание, а с решаването на този спор ще се ограничи фактически и връщането на делата от следващия стадий, след като вече са направени всички разходи по призоваването и явяването на страните, свидетелите и другите лица за участие в съдебното заседание.

Една от най-спорните промени гласи, че анонимните свидетелски показания стават доказателствени средства, равни по сила с другите.

Настоящият Наказателно-процесуален кодекс е твърде формален, има твърде много забрани, които не дават възможност на държавните органи да се справят с престъпността, аргументира се Попова. Според нея в настоящия НПК се предлагат неадекватни решения за постигане на крайния резултат. Забраните в кодекса отдавна са забравени в модерните и цивилизовани държави, посочи тя.

Една от спорните промени в НПК е въвеждането на фигурата на запасен защитник, който да обезпечи наказателния процес. Според вносителите промяната ще сложи край на отлагането на делата заради отсъствие на водещия адвокат. Според адвокати обаче това ще наруши правото на защита на обвиняемите.

Променят се и текстовете, които регламентират реда на даване на показания на непълнолетни и малолетни. Техните показания в досъдебната фаза ще могат да бъдат четени в съдебна фаза, без децата да бъдат викани в съда. Увеличават се и правата на пострадалите при престъпление в досъдебната фаза.

От опозицията обаче бяха категорични, че няма да подкрепят законопроекта. Против него се обявиха Коалиция за България, ДПС, както и Синята коалиция.

От парламентарната трибуна депутатът Христо Бисеров от групата на ДПС каза, че с НПК се ограничават човешките права. С текстовете няма баланс на страните в процеса, обвинението и прокурорът се превръщат в силната страна. Това са нарушения на принципи, които ние не можем да приемем, коментира Бисеров. Според него правен абсурд е възможността разследващият орган след това да свидетелства.

С предложените промени в НПК се засилва репресивното начало и се ограничава правото на защита на гражданите. Този законопроект не отговаря на изискванията, визирани в доклада на Европейската комисия, заяви Мая Манолова от БСП. От групата изказаха съмнения относно възможността този, който събира доказателствата, да може да свидетелства пред съда. Самото съмнение, че могат да бъдат манипулирани доказателства, е достатъчно опасно, каза Манолова.

Полицаите ще преминават курсове на обучение за провеждане на разследване, обяви от парламентарната трибуна зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. По думите на Вучков предложението полицаите да участват в процеса на разследване не включва всички 30 хил. редови служители на реда.

1 коментар
28 Януари 2010 10:11 | @
Оценка:
5
 (
13
 гласа)

Очаквах малко повече от Попова. Поправките , особено отнасящи се до свидетел-полицай и запасен защитник ще развихрят още толкова корупцията в нереформираното МВР.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар