ИПИ представи алтернативен бюджет с препоръка властта да се меси по-малко в икономиката

12 ноември 2009 00:16   1 коментар   14522 прочита
Експертите от ИПИ представиха вижданията си за алтернативен Бюджет 2010
Експертите от ИПИ представиха вижданията си за алтернативен Бюджет 2010


Експертите от ИПИ представиха вижданията си за алтернативен Бюджет 2010

Около 40% от това, което се произвежда от българската икономика, се изземва от държавата, за да се преразпределя за дейностите й, заяви Светла Костадинова - изпълнителен директор на Институт за пазарна икономика (ИПИ). Институтът представи седмият пореден Алтернативен държавен бюджет с ниски данъци. По думите на Костадинова настоящите публични услуги могат да се предоставят с двойно помалко разходи. Колкото повече една държава харчи, толкова по-нисък е растежът, напомни Костадинова. Тя посочи, че държавата се намесва с много голям дял в икономиката и освен това не го прави много ефективно.

Според анализа на ИПИ правителственият сектор не трябва да е по-голям от 25% от БВП, за да се максимизира растежът на икономиката. При това ниво правителство може да осъществява основните си функции и едновременно с това ще са налице предпоставки за растеж на икономиката. По-малките правителствени разходи позволяват на хората да спестяват и инвестират повече. Работещите ще задържат повече от изработеното, което ще стимулира предприемачеството, икономиката ще е посвободна и с по-малко корупция.

Икономистът Георги Ангелов посочи какви реформи са необходими за насърчаване на икономиката. Сред тях са: реформа във висшето образование, което в момента тотално се администрира от държавата; премахване на монопола на Здравната каса; концесиониране на инфраструктурата и продажба на излишните активи; да се премахне практиката да има политически назначения в държаните предприятия; ефективност в държавния сектор вместо субсидии за губещи предприятия; да се въведе електронно правителство.

ИПИ предлага и подмяна на неработещата според тях пенсионна система. По думите на икономиста от Петър Ганев проблемите на пенсионната система в България не са в детайлите - например пенсионната възраст, а са структурни.

В момента нито младите имат избор къде и как да плащат, нито тези, които имат пенсия, могат да решават кога и колко да получават. Хората са изключени от тази система, заяви той.

1 коментар
12 Ноември 2009 07:58 | Икономист
Оценка:
2
 (
16
 гласа)

Какви експерти бре хора????
Това са някакви без ден реален стаж, дето само бърборят откъснати от реалността идиотии!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар