Името на Филип Найденов-Фатик изплува в делото срещу групата „Николов-Стойков“

11 ноември 2009 00:18   8481 прочита

Собственикът на птицекланица „Чубра“ Стоян Бояджиев, за която има данни, че е източила 1 466 916, 77 евро от САПАРД, се оказа свързан с убития през 2003 г. Филип Найденов - Фатик. Името на Фатик бе замесено в делото за пране на пари срещу бизнесмените Марио Николов и Людмил Стойков, които заедно с още петима души са подсъдими за изпирането на 7,5 млн. евро, източени преди това от европейските фондове.

От свидетелските показания на Стоян Бояджиев, дадени пред Софийския градски съд, стана ясно, че той е взел птицекланицата от Фатик през 2001 г. „Той ми даде да управлявам кланицата, всичко беше под наем от фирмата му Сунимекс“, заяви свидетелят.

В хода на разследването бе установено, че част от старите машини, които са декларирани като нови, са идвали от фабрика в Турция, а сред фирмите доставчици е именно „Сунимекс“, която е собственост на офшорката „Елва Ентърпрайсиз корпорейшън“, зад която стои Исмет Шабан - баща на Фатик. Другите фирми, доставяли такива машини, са „Руждие“ и „Палмигруп“. В „Руждие“ 14 на сто държи „Елпин трейд интърнейшънъл“, свързана с Марио Николов, а 85 на сто са собственост на офшорката от Белиз „Бора инвестмънтс лимитед“. Същата фирма държи и 99 на сто в „Палмигруп“ АД, която също е собственост на Николов.

От материалите по делото за източването на САПАРД е видно, че по документи машина от село Чубра е продадена от „Сунимекс“ на ирландската офшорка „Никформ“. След това е фактурирана на германската фирма „Райзхагер“ за 298 338 евро. Накрая същата машина отива с оригинална фактура от германците в птицекланица в Чубра, но вече на цена от 341 700 евро. Бояджиев разказа, че фирмата, която е управлявал, е кандидатствала по проект на САПАРД, но за да обезпечи участието, е взел заем от 3,5 млн. лева от фирмата „Палмигруп“ АД. Голяма част от обстоятелствата около уреждането на този заем обаче Бояджиев не можа да си спомни. Той не си спомни и къде освен в „Чубра“ е работил през своите 11 години, прекарани в този бранш.

По думите на Бояджиев, той поискал заем от „Палмигруп“ АД, тъй като тази фирма била сред най-големите клиенти на птицекланица „Чубра“. Другият голям клиент били „хората на Фатик“, които предоставили оборудването. Самият Бояджиев пък се оказа служител на една от фирмите на брата на Марио Николов - Петър. Любопитна подробност в случая е, че и неговият съдружник Добромир Костиев е служител също на „Лидерпак“, където е работил като складажия и търговски пътник. Докато Костиев упорито отричаше, че Марио Николов е свързан с „Палмигруп“, то Бояджиев заяви, че той е един от най-големите клиенти на птицекланица „Чубра“ и се запознал с него през 2002 г. по време на фирмено парти.

Бояджиев се яви заедно със свой адвокат, който постоянно го съветваше да отговаря на въпросите на съда с „не си спомням“. Така се оказа, че Бояджиев не помни с кои други фирми е търгувала птицекланицата, както и какви точно са били приходите й и защо се е наложил да вземат заем от „Палмигруп“. Бояджиев, който в началото на заседанието декларира, че има икономическо образование, се оказа, че не може да борави със счетоводни сметки. Аз не разбирам много от икономика, всичко движеха управителите, обясни той. Така и не стана ясно, какво знае за преводите от и към птицекладница „Чубра“ на регистрирана в САЩ офшорка „Кингстън ентърпрайсис“. Оказа се, че Бояджиев никога не е чувал и за фирмите „Руждие“ АД, „Кран механика инженеринг“ ООД, „Родопа Мийт“ и „Родопа Консерв“. Ами има много „Родопи“ в България, не си спомням, бе лаконичен свидетелят.

По данни на свидетеля Бояджиев, фирмата „Чубра“ в момента е продадена на Данаил Данаилов. Той обаче заяви, че не го познава и не знае дали този човек има нещо общо с групата „Николов-Стойков“.

От материалите по делото е видно, че фирмата „Чубра“ е сред основните играчи в схемата за източването на САПАРД, пише „Всеки ден“. Неин управител е подсъдимият участник в групата „Николов-Стойков“ е неуспелият кандидат-депутат Иван Иванов. Счетоводител на управляваната от Иванов „Чубра“ пък е съпругата му Мария. Самият Иванов е собственик на друга фирмаучастник в схемата за източване на еврофондовете - „Палмигра“.

Пред съда се яви и свидетелят Радмил Петров, който пък е подсъдим по другото дело срещу Марио Николов. Той също бе в компанията на свой адвокат, който отново го посъветва да не отговаря на въпросите, позовавайки се на чл. 121 ал.1 от НПК. Според закона, той може да не отговаря на въпроси, уличаващи го в престъпления. Така съдия Румяна Ченалова нямаше голям избор и го освободи от залата. Според прокуратурата Петров е уговарял различни фирми да фактурират на завишени цени, с цел да бъдат оправдани изразходваните средства, получени от европейските фондове.

Бившият управител на птицекланица „Чубра“ Лазарина Георгиева, която бе призована за днешното дело и не се яви днес, за да даде показания отнесе глоба от 100 лева, наложена й от съда. Тя е призована за следващото заседание, което ще се проведе на 26 ноември. За тогава трябва да бъдат готови и допълнителни счетоводни експертизи, свързани с фирмите, близки до Людмил Стойков - „Елит Турс“, „Меджик Лайф“ и „Ревек Туристик“.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар