Обрат! Експерт от БНБ: Доларите на печатарите не са реквизит за сватби 

22 март 2021 13:35   1 коментар   5751 прочита


Експерт от БНБ: Доларите на печатарите не са реквизит за сватби 
 

Отпечатаните милиони долари, за които 48-годишният печатар Илия Ненов и 54-годишната Даниела Андонова бяха арестувани, а след това освободени от съда, не са реквизитни пари, както твърдят адвокатите им. 

Това е заключението на експерт от Българската народна банка (БНБ), на когото прокуратурата е възложила да изготви техническа експертиза на 100 от иззетите банкноти. 

Миналата седмица Ненов и Андонова бяха обвинени за държане на подправени парични знаци, за което могат да получат от 2 до 8 години затвор, както и за намерените материали за производството им. Преди това от прокуратурата обявиха, че в отдадено под наем на фирма хале на Висше транспортно училище „Тодор Каблешков“, били открити около 4 000 000 неистински долара, около 3 600 000 евро, релефни изображения и фотоплаки. 

В съда обаче адвокатите на обвиняемите казаха, че въпросните банкноти могат да бъдат използвани само като реквизит за сватби и кръщенета и нямат стойност, поради което Андонова ги складирала в мазето на жилището си. Печатарската машина, на която работел Ненов, била „Хайделберг“ от 1987 г. за двуцветен печат. 

Съдия Милен Михайлов от градския съд освободи и двамата обвиняеми срещу „подписка“, след като се позова на експертна справка по делото, според която банкнотите са отпечатани на незащитена хартия, чиито водни знаци, защитни нишки и власинки са отпечатани, а не са вградени в хартията. Не са използвани и печатните техники на високия и дълбокия печат за серийните номера и изображенията. 

Според съда не е ясно дали банкнотите изобщо са годен предмет на подобни престъпления и дали не са само копия на 100-доларови банкноти. 

„Те са фалшиви, но не са подправени парични знаци“, заяви съдията. 

Днес от прокуратурата обявиха, че според експерта на БАН изобщо не може да става дума за реквизитни пари, а банкнотите са неистински. Серийните им номера били направени на цветен лазерен принтер, но за разлика от истинските банкноти, които съдържат 8 цифри, при тези били само 7. 

„Същите са в разрез с реда и изискванията за възпроизвеждане на т. нар. „реквизитни пари“. Съгласно действащата нормативна уредба за щатската валута, както и нормативната уредба за евро банкнотите, „реквизитните пари“ трябва да са с размери ясно различими от тези на оригинала, да са отпечатани едностранно, върху изображенията да не се имитират защитни елементи (нишка, воден знак и други) за разлика от иззетите, които са отпечатани двустранно, притежават сериен номер и са с два защитни елемента – нишка и воден знак“, е посочил експертът е и добавил, че и техниката на отпечатването е била идентична с тази при производство на истинските пари. 

От прокуратурата подчертават също, че обвиняемият печатар Ненов е имал трудов договор с фирма, на която едноличен собственик е висшето учебно заведение, а управител е бил ректорът му. 

1 коментар
23 Март 2021 08:24 | познавач
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

БЪЛГАРСКИ СЪД ??




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар