Студентката от Правно-историческия факултет на ЮЗУ Л. Причкапова бе делегат на страната ни в ООН в Ню Йорк

24 декември 2025 11:04   18 коментара   8106 прочита


Студентката от Правно-историческия факултет, Лазара Причкапова, бе делегат на Република България в Организацията на обединените нации

В периода 7 – 13 декември студентката от Правно-историческия факултет Лазара Причкапова бе делегат на Република България в Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк. Участието ѝ е резултат от отличието ѝ в Националния конкурс на Министерството на външните работи, посветен на 70-годишнината от присъединяването на България към ООН.

Посещението предостави възможност за пряк досег с механизмите на многостранната дипломация и с работата на основните органи на Организацията на обединените нации. В рамките на програмата Лазара Причкапова взе участие в заседания и съпътстващи събития на Икономическия и социален съвет на ООН (ECOSOC), включително в срещата „From Youth to Action: 10 Years of Youth, Peace and Security“, организирана от Мисията на Финландия.

На 9 декември Лазара Причкапова присъства и на пленарно заседание на Общото събрание на ООН, посветено на Международния ден на почит и достойнство на жертвите на престъплението геноцид и на превенцията на това престъпление. В рамките на заседанието бе подчертано значението на историческата памет, ранното предупреждение, образованието, върховенството на правото и борбата с безнаказаността – теми с особена чувствителност и значение за България.

В програмата бе включено и участие в заседание на Петия комитет на Общото събрание, който разглежда административните и бюджетните въпроси на ООН – ключов елемент за ефективното функциониране на Организацията и реализирането на нейните мандати в областта на мира, развитието и хуманитарната дейност.

Кулминация на визитата бе срещата на високо равнище на 11 декември, с която България отбеляза 70 години от членството си в ООН. Лазара Причкапова бе част от делегацията на Постоянното представителство на Република България към ООН в Ню Йорк, заедно с Н.Пр. посланик Гергана Караджова, и като победител в националния конкурс представлява страната ни в този значим юбилеен момент.

Юбилейната среща, съорганизирана от България съвместно с още 15 държави членки, премина под надслов „Честване на 80 години Организация на обединените нации: Възраждане на мултилатерализма в променящия се свят“.

В края на посещението си студентката проведе работна среща с Н.Пр. посланик Гергана Караджова и дипломатите от Мисията на България към ООН, по време на която бяха обсъдени възможности за бъдещо професионално развитие в областта на дипломацията, международните политики и многостранното сътрудничество, както и ролята на младите експерти в тези процеси.


Още от: Общество

Принтирай статия
18 коментара
24 Декември 2025 11:18 | Лейди
Оценка:
14
 (
26
 гласа)

Стига вече де, прекалявате с тази фамилия


24 Декември 2025 11:18 | Плебеите
Оценка:
14
 (
24
 гласа)

Плебеите са родени да са роби на елита!
Няма как тия от вихрушка на държавата да не са внуци и синове на номенклатурата! Няма нито един случаен.


24 Декември 2025 11:20 | Белица
Оценка:
5
 (
17
 гласа)

Сега Причкапов е с Тиквата от Банкя


24 Декември 2025 11:39 | Боре тъпанаро
Оценка:
17
 (
19
 гласа)

Тая има мая от деда и.


24 Декември 2025 12:09 | О
Оценка:
10
 (
26
 гласа)

Още ли е жив тоя дърт изрод от Белица който провали живота на много хора и семейства


24 Декември 2025 12:31 | кмет
Оценка:
-3
 (
11
 гласа)

борческа Белица


24 Декември 2025 12:31 | кмет
Оценка:
8
 (
12
 гласа)

джиздава е момицата


24 Декември 2025 14:30 | .
Оценка:
5
 (
13
 гласа)

ЛУСТРАЦИЯ...


24 Декември 2025 14:31 | Правилно ли чух?
Оценка:
3
 (
17
 гласа)

Аз знам, че това мероприятие се е провело в Москва?! Няма как комунисти или техни отрочета да се пъчат в САЩ. Или пък Тръмп да е станал "другар" и да се е присламчил към КПСС? Не знам, но тук има нещо миризливо! х


24 Декември 2025 14:38 | Шеф Путьо
Оценка:
14
 (
24
 гласа)

Още една комунистическа издънка маа кюлоти по света за наша сметка!


24 Декември 2025 16:49 | Спас Ми
Оценка:
7
 (
13
 гласа)

Поредното доказателство, че ГЕРБ е проект на ДС и БКП. Баце член на БКП, Цачева партиен секретар, Цветанов - ДС, бивш кмет на Благоевград син на партиен секретар на Ворошилов, Дана снаха на писател комунист . Всички по върховете свързани с БКП и ДС. баба й Горица е офицер от ДС.


24 Декември 2025 17:21 | Факт
Оценка:
11
 (
11
 гласа)

Печена комуняга.


24 Декември 2025 21:04 | баи онзи
Оценка:
-2
 (
8
 гласа)

Може моми4ето да си е заслужило. Аз помня кой ;прави Благоевград. Мразя комунистите но....


24 Декември 2025 23:02 | Беседката на джамията
Оценка:
5
 (
9
 гласа)

Защо всички червени изроди си бутат отрочетата на запад?


25 Декември 2025 16:51 | Да
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Дедо и с откраднатите пари от държавата праща внучката да учи


26 Декември 2025 07:36 | д-р Ох Боли
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Нещо бая инфантилна физиономия е направила момата на първото фото...


26 Декември 2025 08:08 | Винсенте Амиго
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Да успее момичето, все пак авторитетно представя Отечеството ни любезно. Знае езици, подготвена е. Ние, престарели рецесе, се изтягаме на наровете в Бобов дол и от сърце се радваме на всяка благородна проява при подрастващите, щото ние на тяхната възраст бяхме групирани в съдружие " ГЕПСОН", без да знаем, че стражарите са ни изплагиатствали, приватизират наред и за очи нас набутват зад решетките. Карай. Чудя се на изнамирането Лазара, като има поетично име ЛАЗАРКИНЯ. Подарък от мен и съкилийниците ми един испански шедьовър "ЛАЗАРО ОТ ТОРМЕС", има го в превод на български. "LAZARILLO DE TORMES"'. Дано го прочете наедно с дядо си заради висшата нравственост, изобразена от анонимен автор. VAMOS!!!


26 Декември 2025 09:30 | до горния
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Да даде Господ дядо и Лазар Причкапов да го вкарат до живот в затвора в Бобов дол за извършените от него престъпления спрямо българския народ.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар