Проект "Младите хора – неизползваният потенциал за по-ефективни политики на местно ниво" популяризира възможности за гражданско участие на младежи в управлението

12 декември 2023 16:26   1 коментар   3560 прочита


Проект BG05SFOP001-2.025-0223-С01 "Младите хора – неизползваният потенциал за по-ефективни политики на местно ниво" се изпълнява от Бенефициент – Сдружение „Мъдрост и сила“, в партньорство с Федерация на независимите строителни синдикати, финансиран е по процедура BG05SFOP001-2.025 „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“, по Приоритетна ос № 2 „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“ на Оперативна програма „Добро управление" 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Проектът цели да направи оценка на ефективността на политиките, да се определят силни, слаби страни, възможности и заплахи, характеризиращи гражданското участие на младите хора от различни групи общини в управлението на местно ниво и да се създадат предпоставки за формулиране на препоръки и подобряване на регулаторната среда.

В рамките на изпълнение на Дейност 1 по проекта, през първото шестмесечие на годината е проведено проучване и изготвен анализ на провежданите политики и нормативната уредба в България, регламентиращи участието на младите хора в управлението на общинско равнище. Проучването е насочено към политиките на общини, с население между 10000 и 15000 жители. Изборът е продиктуван от факта, че извън големите областни центрове, в по-малките общини активността на гражданското участие, в частност на прякото участие на младите хора в управлението, е тенденциозно по-слабо застъпено или на практика липсва.

Ръководствата на общините Банско и Симитли са изразили безусловно съгласие и двете общини да участват като пилотни в проектните дейности, което е поредното доказателство и добра практика за успешното и ползотворно сътрудничество между публичния сектор, в лицето на общинската администрация, и НПО сектора, в лицето на Сдружение „Мъдрост и сила“ и Федерация на независимите строителни синдикати.

Проучването, в рамките на Дейност 1 обхвана както националната нормативна уредба, така и нормативната база, регламентираща младежкото участие в управлението на местно ниво.

Проучени са реализираните партньорски дейности и практики за включване на млади хора в изпълнението на общинските политики. Изследването проследява осъществен ли е мониторинг на общински политики от младежки организации или структури на гражданското общество. Разгледани са практиките, които пилотните общини прилагат за насърчаване на гражданското участие на младите хора в обществените политики.

Анализът съдържа информация и за основните форми на гражданско участие, сред които: консултативни съвети, обществени обсъждания и консултации, интернет форми за обществени консултации.

Разгледани са местните измерения на гражданското участие, в това число: консултиране и обсъждане на предстоящи решения с гражданите, местен референдум, общо събрание на населението, местна гражданска инициатива, обществени форуми, създаване на консултативни съвети, кметски съвети и други.

Представена е и спецификата на младежкото участие и са посочени конкретни възможности, сред които: създаване на граждански пространства за младите хора, ученически съвети, младежки парламент, детски парламент, младежки консултативни съвети към общинската администрация и/или общинския съвет и други.

Изготвеният SWOT анализ на резултатите от проучването очертава силните, слабите страни, възможностите и заплахите, отнасящи се до гражданското участие на младите хора в управлението в двете пилотни общини, предвид разгледаното законодателство, регламентиращо тези политики на национално и местно ниво. Анализът прави оценка на ефективността на националните и местни политики, отнасящи се до младежкото участие в управлението и обобщава доколко е благоприятна средата за пряко участие на младите хора в изпълнението на политики. С целия текст на проучването и анализа по Дейност 1 на проекта може да се запознаете ТУК.

Своеобразният мониторинг на провежданите политики би могъл да се използва като основа за подобряване на регулаторната среда и засилване на гражданско участие на младите хора от по-малките населени места в управлението.

Второто проучване, реализирано по Дейност 2 на проекта, пък е насочено към информираността на младите хора относно възможностите и формите за гражданско участието и опитът им за включване в изпълнение и мониторинг на политики и законодателство на местно ниво.

Проучванията, проведени в рамките на двете дейности по проекта обхващат едни и същи пилотни малки общини – Банско и Симитли и са на една и съща тема, отнасяща се до гражданското участие на младите хора в управлението на местно ниво, с оглед съпоставимост и надграждане на резултатите по тях, но същевременно изследват различни фактори: първото проучване е съсредоточено върху нормативната база на национално и местно ниво, а второто – отразява информираността, нагласите, разбиранията, опита, предпочитанията и трудностите на младите хора, отнасящи се до участието им в процеси на вземане на решения и изпълнение на политики на местно ниво.

Второто проучване е проведено сред 323 младежи на възраст от 18 до 30 години от гр. София и от двете пилотни общини, чрез персонални интервюта, реализирани в периода 03.04.2023 г. - 02.05.2023 г. със средствата на електронната комуникация (чрез онлайн анкетиране посредством използването на специализирана платформа за провеждане на социологически проучвания). То изследва създадени ли са равни възможности за пряко участие в управлението на местно ниво на младежите в малките общини спрямо голямата Столична община, има ли разлика в информираността на младите хора по темата за гражданско участие, както и в опита и нагласите им за участие във формиране и изпълнение на политики, в структури на гражданското общество и в различни кампании и инициативи от обществен интерес.

Изготвеният анали определя силни, слаби страни, възможности и заплахи, характеризиращи гражданско участие на младите хора от различни групи общини в управлението на местно ниво. Определени са темите, по които е необходимо да се повиши информираността на младите хора и на тази база е изготвен специализиран обучителен модул за младежи, популяризиращ възможностите за гражданско участие. С целия текст на проучването и анализа по Дейност 2 на проекта може да се запознаете ТУК.

В рамките на изпълнението на проекта са създадени условия за прилагане на практика на инструментите за включване на граждани и техни организации при изпълнение на политики и вземане на решения. Популяризирани са ползите от партньорското управление с гражданите и бизнеса.

Чрез три проведени младежки форума под надслов „Повишаване на гражданското участие на млади хора в изпълнението и мониторинга на политики и законодателство на местно ниво“, с участието на представители на общинската администрация и младите хора от пилотните общини Банско и Симитли, са демонстрирани и популяризирани ползите от партньорското управление с гражданите и най-вече възможностите младите хора да допринасят и да бъдат активни участници в изготвянето и прилагането на младежката политика на местно ниво.

Чрез форумите са допълнени и разширени знанията и опита за гражданско участие на включилите се в тях младежи. Участниците са изготвили собствен SWOT анализ, оценявайки гражданското участие в местното управление и са формулирали препоръки и предложения за промяна на политики и законодателство, за създаване на по-добра среда за гражданско участие в управлението.

Не на последно място, чрез форумите е:

  • засилена младежката активност и ангажираност при изпълнението и мониторинга на местни политики и законодателство;
  • повишен е капацитетът на младежите за изготвяне на препоръки към управляващите;
  • подобрено е взаимодействието, диалогът и сътрудничество между заинтересованите страни на местно ниво;
  • демонстрирани са ползите за местната власт от активното включване на младите хора в управлението на общинско равнище - постигане на трайни резултати, които гражданите ще припознават като свои.

Формулираните предложения и препоръки от младите хора са предоставени на общинските ръководства на двете пилотни общини с цел управляващите да отразяват в прилаганата политика приоритетите, които са важни за младите хора и формите, в които младежите виждат възможности за бъдещото си гражданско участие.

Обобщено, обществените форуми се доказват като ефективни механизми и подходи, чрез които да бъдат привличани все по-успешно младите хора в управлението. Те са инструмент за подобряване на диалога между младежките общности и местната власт и позволяват по-ефективно използване на потенциала на младите хора за бъдещото развитие на общините и регионите, открито и отговорно управление, подкрепено от силно младежко участие.

Обща стойност на проекта: 59 807,81 лв., от които 50 836,64 лв. от Европейския социален фонд и 8 971,17 лв. национално съфинансиране.

Начало на проекта: 12.09.2022 г.

Край на проекта: 31.12.2023 г.

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Сдружение „Мъдрост и сила" и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган


Още за: политики   млади хора   Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
13 Декември 2023 10:19 | Търкала на шайби
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Старите кучета не пускат кокала на младите.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар