Неясен казус! Шофьори от Пиринско за пакета "Мобилност": Няма как на тия изпилени навла да плащаме и пътни такси

13 април 2019 09:48   1 коментар   7532 прочита


След като Европейският парламент одобри на първо четене промени в пакета „Мобилност“, на които се противопоставят българските превозвачи, тяхната съдба остава неясна. От понеделник- 15 април, започва последната седмица в Страсбург с четиридневни заседания. Българските превозвачи се „молят“ пакет „Мобилност“ не само да не се разглежда, но и изцяло да отпадне.

Според одобрените текстове, шофьорите трябва да почиват извън кабината на камиона, да се връщат на всеки четири седмици в България, а размерът на командировъчните да бъде според държавата, в която са изпратени. Българските евродепутати вече заявиха, че ще се опитат да предотвратят гласуването на пакета на второ четене от сегашния състав на ЕП. Междувременно, в знак на протест срещу гласуването на плана Макрон в Европейския парламент при предишното гласуване, превозвачи изгориха камион в частен имот на превозваческа фирма в Пловдив.

От Struma.com направихме анкета сред превозвачи от Пиринско Според И. Стойчев въвеждането на пакета и тол таксите ще се отразят много на крайния клиент. „Няма как на тия изпилени навла, да плащаме и пътни такси. Тя печалбата сега едва се надига над нулата, ако на същите навла плащам и пътна такса, просто ще спра да влизам в България“, казва Стойчев. Според Ивайло пък „всички говорят за пари, никой за пътна настилка, ремонти и обновления“. По негови думи, трябва преценка на състоянието на пътната настилка, спрямо тази на другите държави от ЕС, както и добро сравнени на доходите, преди взимането на каквото и да било решение.

„Не може на навло 440 лв. от София до Варна, да се кара с такива ставки“, казва още Ивайло. В. Христов коментира, че приемайки пакет „Мобилност“ ще се стигне до инфлация, стоките осезаемо ще поскъпнат, а доходите ще останат същите. „Цените на транспорта ще се калкулират с таксите, заводите ще вдигнат цената на стоките, ще намалеят продажбите и ще стане ужас, всичко по хранителни, строителни и други стоки се доставят с камиони, а да не забравяме, че и горивата се доставят с камиони и там ще се отрази“, допълва В. Христов.

Т. Атанасов пък, прави сравнение и посочва, че в Испания и Франция само по магистралата, таксата е около 0. 30 цента на километър, в Италия е около 0. 20, Белгия и Германия са около 15-20 цента/км. По негови думи единствено в Австрия и Швейцария са по- скъпи. „Моето мнение е, че в България не би трябвало да е по- скъпо от 15-20 ст. /км и то по магистралите, а на другите и 5 ст. са им много“, казва още Т. Атанасов. М. Илиев пък прави подробен анализ, като казва, че в началото категорично ще има турболентност в бранша.

За поддръжката на един камион, който е среден клас, той дава по 2000 лв. месечен разход, като в него включва каско, ГО, ЧМР застраховка, амортизация и неочакван ремонт, смяна на дума и други. Той обяснява, че в изчисленията не включва шофьор и гориво. Илиев твърди, че ще има значително увеличение на услугата транспорт на товари по пътища, с приблизително 60 % от сегашните навла.

„Трябва да има една нормална такса от 30 ст., ако се калкулира на км за магистрали и първокласна пътна мрежа. За останалите пътища - второстепенни и третокласни, нормална такса би била между 5 и 15 ст. на км.“, казва Илиев. Песимистично поглежда на случая Т. Бъчваров, като според него в първите няколко месеца, след въвеждането на таксите, ще фалират много превозвачи, които изплащат камиони и имат други фиксирани договори.

„След това навлата просто ще се вдигнат, защото стоката трябва да се закара. При положение, че сега цената за превоз на км. е между 1 и 2 лв., на практика увеличението ще е между 50 и 100 %, като се има предвид, че камионите, които карат само в страната са масово евро 2, 3, 4“, казва още Бъчваров.

Според Л. И., която е собственик на два камиона от Благоевград, разходите на превозвачите са големи. „Цената на винетката е висока, какво остава да говорим за нови такси. Имайки предвид „предните“ пътни такси, разходите ни ще скочат още. Ако се премахне винетката, може и да има тол- такси, но нека те да са на пътищата, на които си заслужава да ги платим. Предвид ниските цени, на които возят масата от превозвачи и ако трябва да заплащаме и такси в голям размер, скоро кризата ще почука на вратата ни“, категорична е Л. И.

Както показват мненията, превозвачите са категорично „Против“ одобряването на пакет „Мобилност“, въвеждането на тол- такси. От бранша смятат, че първо стандарта на живот трябва се покачи и достигне европейските стандарти и след това да се говори за нововъведения. Превозвачите продължават да следят казуса с пакет „Мобилност“ и са категорични, че ще продължат да защитават позициите си.

К. Тодоров

1 коментар
13 Април 2019 15:48 | Апашко
Оценка:
11
 (
13
 гласа)

Мор на всички бг чорбаджий ...раскатахте пазара с ниски цени заедно с румънците и поляците и друга паплач ...магнити, нарушения, нечовешки условия на труд ниско заплащане и осигуровки ниски пенсий в следсвие на това нагушихте се убаво ся ревете от такива като вас всички сме по чужбина!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар