Двукатните къщи в Банско са като строените през XVIII век в Италия

05 юли 2023 18:37   2 коментара   6451 прочита
Музеят “Никола Вапцаров” в центъра на Банско
Музеят “Никола Вапцаров” в центъра на Банско


Музеят “Никола Вапцаров” в центъра на Банско
  • Тайни тунели и скривалища са градени за бягство при опасност
  • Веляновата е най-красивата възрожденска къща у нас

История, традиции и модерност съчетава Банско - красивото градче в подножието на Пирин.

В последните години се нареди до най-популярните зимни курорти в света, но все повече чужди и наши туристи го преоткриват и като място, впечатляващо

с богатото си културно-историческо наследство

Възрожденският дух на Банско е запазен и до днес, а полъхът на миналото се усеща на всяка крачка, пише 24 chasa.bg.

Градът е родно място на бележития български възрожденец Неофит Рилски. Родната му къща, строена през XVIII век, е културна ценност с национално значение и е превърната в музей.

На мястото, където пък е била родната къща на Паисий Хилендарски, през 2008 г. отвори врати Духовно-исторически център. Домът, в който е израснал великият поет на България и обичан син на Банско Никола Вапцаров, също е отворен за посещения и е основната сграда на Музейния комплекс в града.

Там ще ви разкажат за възникването и цялата история на Банско до днес, а различните къщи музеи, които са съсредоточени в централната част, може да се обиколят за ден.

Безспорно най-впечатляващи са калдъръмените улички и старинните къщи, всяка от които крие легенди за фамилията, която я е обитавала.

Градът се развива бързо и през XVIII век е сред най-богатите и най-значими центрове в югозападните български земи. Превръща се в икономическо средище с оживена търговска и занаятчийска дейност.

Замогналите се търговски фамилии вдигат уникалните възрожденски къщи - крепости, запазени и до днес. Пригодени са за сигурност и отбрана на стопаните си, със сложно вътрешно разпределение, тайни коридори и скривалища.

Има предположения, че планът на банската укрепена двукатна къща е донесен от Италия.

На приземния етаж са месилникът, водникът, избата, оборът

и други стопански помещения, дюкяни и занаятчийски работилници.

Горният етаж е с жилищни помещения, като характерна е проходимостта от стая в стая, позволяваща бягство при евентуално нападение. В една стая се събирали жените, за да работят.

При поучвания в местността Свети Никола през 2003 г. се откриват основите на ранно-християнска базилика, находките са консервирани и реставрирани, изградени са туристически пътеки, стъпала и парапети за достъп до археологическия обект.

При поучвания в местността Свети Никола през 2003 г. се откриват основите на ранно-християнска базилика, находките са консервирани и реставрирани, изградени са туристически пътеки, стъпала и парапети за достъп до археологическия обект.

  Основното жилищно помещение е огнището за приготвяне на храната, в средата е софрата, там е и големият одър за спане на цялата фамилия. Стените на банската къща са масивни, от камък, като външните достигат до 1,20 м дебелина.

В тях са издълбани отвори, наричани бойници, служещи за стрелба при нападение. Прозорците са малки и защитени с железни решетки.

Чардакът е ограден с красиво оформени детайли от парапет, а от него се излиза на “колибата”. Тя се среща единствено в банската къща и представлява открита дъсчена тераса, наклонена към двора и свързваща стопанските постройки с жилищните помещения.

Повечето възрожденски къщи са паметници на културата. Към Музейния комплекс, включващ 8 обекта, са Веляновата и Радоновата къща, които могат да се разгледат от туристи. Градът под Пирин е забележителен и с иконописната и дърворезбарска школа.

В средата на XVIII век тук се оформя Банската художествена школа, прочута в цяла Централна Европа. За нея туристите могат да научат повече от

постоянната изложба на “Банската художествена школа”

Няма как турист да обиколи Стария град и да не влезе в черквата “Света Троица” в центъра, един от символите на Банско. Освен че е една от най-посещаваните забележителности, храмът е един от най-големите в България.

До построяването на катедралния храм в София “Св. Александър Невски”, тя е била най-голямата църква в страната и на Балканския полуостров.

Храм “Света Троица” вдигнат с даренията на
270 фамилии

Намира се в центъра на Банско и е една от най-посещаваните забележителности в града. Храмовият комплекс, едно от най-ярките достижения на българската култура от епохата на Възраждането, обединява църквата и камбанарията и е обявен за архитектурен паметник.

Представлява трикорабна базилика и е построена през 1835 г. от местни майстори по инициатива на банския търговец Лазар Герман.

На главния вход близо един до друг може да се видят християнски кръст и турски полумесец - символ на търпимостта между двете религии.

Най-деен в изографисването е уста Велян Огнев. Той прави уникалния резбован иконостас, стенописи по колоните и купола, владишкия трон и амвона, 12-те колони, символизиращи 12-те апостоли. Художниците от фамилията Молерови изработват прекрасните големи иконостасни и малки целувателни икони, кръста на разпятието, престола.

Камбанарията в двора, висока 30 метра, е изградена през 1850 г. от уста Глигор Доюв. През 1866 г. на нея е монтиран часовник, изработен от самоукия майстор Тодор Хаджирадонов.

Черквата е построена с помощта на 270 фамилии и 1081 индивидуални дарители, а имотът - градина бил притежание на тогавашния кмет на града дядо Лазко (Лазар Герман), заможен банскалия. Освен че е ръководил изграждането, водил и тежки преговори с турците.

Освен дарената градина от кмета наследник на Неофит Рилски е дарил мястото пред къщата си. Турските наредби разрешавали да се строят само малки църкви, и то в края на селището - там, където е имало манастир или оброчище.

Една нощ дядо Лазко донесъл кръст, икона и други църковни антики и ги заровил в средата на очертания парцел. Помолили стара жена да “сънува”, че в неговата градина има закопан кръст и икона. Повикали хора от турските власти и в тяхно присъствие разкопали посоченото от жената място и извадили заритото.

След като дълго време не получавали разрешение за строеж, на валията на Солун се родил син и банскалии тръгнали с кмета да занесат богати дарове за бебето. Пашата ги приел и издал разрешение.
През 1837 г. черквата “Света Троица” била осветена.

Покривът се носи от 12 колони от вековни мури, символ на 12-те Христови ученици.

В духовния център “Свети Паисий Хилендарски” има копие на килията на светеца в Хилендарския манастир

Мемориалът на Отец Паисий отваря врати през 2008 г. Новопостроената сграда е на мястото, където е била родната къща на великия възрожденец, и пред нея е поставен гравиран камък, означаващ мястото, където се е родил през 1722 г.  

Духовно-историческият център “Св. Паисий Хилендарски” е посещаван от почти всички гости на града.

Духовно-историческият център “Св. Паисий Хилендарски” е посещаван от почти всички гости на града.

С изграждането на центъра се реализира идеята за точно копие на килията в Хилендарския манастир в Атон, където Паисий пише “История славянобългарска” през 1762 г. - манифест и първопрограма на Българското възраждане.


Още за: Банско   къщи   Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
06 Юли 2023 10:08 | Помнещ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Банско.... ха ха ха. Това вече няма нищо общо с Банско. Това е един презастроен бул гаристански ку р орт.


06 Юли 2023 10:18 | Бг
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Паисий е роден на шест километра източно от Банско. Местността "Свети Никола" също е землище пак на това населено място. Вярно, че Банско е старо, старо също като Македония, но някои неща леееекичко са преувеличени!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар