Бивш вътрешен министър: Всеки 1 на 10 в МВР са с ТЕЛК, полицаи приличат на затворници — с бради и татуировки 

06 ноември 2025 19:04   22 коментара   16002 прочита


 „В момента в МВР няма ясна норма за външния вид на униформените. Виждам полицаи с бради, татуировки и външен вид, който отблъсква хората. Трябва да има регламент, който да забрани натрапчиви или идеологически символи. В чужбина има татуирани служители, но всичко е подредено и премерено. У нас понякога изглеждат като затворници“, казва бившият МВР министър В. Вучков пред 24 часа. 
 

Бившият вътрешен министър Веселин Вучков критикува състоянието на системата на МВР, която според него е „в морален и институционален разпад“. В интервю за "24 часа" той посочва, че често има чувството, че „на пътя го спират затворници, а не полицаи“, визирайки външния вид, липсата на физическа форма и отслабналата дисциплина в редиците на вътрешното ведомство. 


Той допълва, че е абсурдно да се виждат полицаи с наднормено тегло, при положение че законът изисква ежегодни физически, стрелкови и тактически изпити. „За 2024 г. 1671 служители са излезли в болничен точно в деня на изпита, 322-ма са се провалили, а 605 изобщо не са се явили. Общо 2600 души не са преминали физическата проверка – и няма никакви последствия. Това е недопустимо“, подчертава той. 

Според него в системата има 4833 служители с ТЕЛК решения, което означава, че един на всеки десет в МВР е с доказана нетрудоспособност. „Това е професия първа категория труд – с по-ранно пенсиониране, високи заплати и бонуси. Не може болни хора да вършат опасна работа. Ако не могат да нощуват на дежурства или да работят с вредни вещества, мястото им не е на улицата“, категоричен е Вучков. 

Бившият министър разкрива и друга тревожна статистика – 6658 са пенсионерите, които продължават да работят в МВР, от които 4779 са полицаи и пожарникари. „Те получават над 2000 лв. пенсия и между 3000 и 6000 лв. заплата. При пенсиониране вземат и 20 заплати наведнъж, а после не могат да бъдат освободени до навършване на 60 години. Това е пълен абсурд, който няма аналог нито в администрацията, нито в армията“, казва той. 

По думите му тази практика, въведена през 2015 г., е „мощен демотивиращ фактор“, който спира младите кадри. „Не е вярно, че няма млади хора, които искат да работят. Просто системата е задръстена от пенсионери с ТЕЛК и високи заплати. Това дразни обществото и руши авторитета на МВР. “ 
 
Вучков добавя, че осигурителната тежест за служителите на МВР е колосалните 74% върху заплатите, включително за пенсионерите. Само за 2025 г. бюджетът на ведомството е 4, 2 млрд. лв., от които 3, 9 млрд. отиват за заплати и осигуровки. За следващата година прогнозата е сумата да надхвърли 5 млрд. лв. 

„Това е министерство, което се превръща в социална система за своите служители, а не в инструмент за сигурност на гражданите“, коментира той. 

 

 


Още от: Общество

Принтирай статия
22 коментара
06 Ноември 2025 19:20 | Е тия
Оценка:
8
 (
12
 гласа)

Са се събудили


06 Ноември 2025 19:38 | !!!!!!!!!
Оценка:
-11
 (
23
 гласа)

тоя човек не спира да плюе по МВР


06 Ноември 2025 19:40 | да
Оценка:
-9
 (
17
 гласа)

нали беше вътрешен министър защо не опави нещата


06 Ноември 2025 19:42 | ееее
Оценка:
-12
 (
18
 гласа)

а бе ти друга работа нямаш ли си та постоянно даваш интервюта против министерството


06 Ноември 2025 19:45 | ти
Оценка:
-8
 (
16
 гласа)

нали и ти взе заплатите


06 Ноември 2025 19:46 | гражданин
Оценка:
-8
 (
14
 гласа)

този голям физкултурник се изкара


06 Ноември 2025 19:48 | Срамота
Оценка:
4
 (
10
 гласа)

Народа гладува а някои неща си знаят парите


06 Ноември 2025 19:55 | ах
Оценка:
-5
 (
11
 гласа)

бая години има и този във мвр


06 Ноември 2025 20:00 | развеселен
Оценка:
30
 (
32
 гласа)

ПОВЕЧЕТО ПОЛИЦАИ ИМАТ НЕ САМО ВИЗИЯ НА СТРАХОВИТИ МУТРИ . ПО-ЛОШ Е ФАКТА, ЧЕ И В МОРАЛНО, И В ПРОФЕСИОНАЛНО, И В УМСТВЕНОТО СИ РАЗВИТИЕ СА ПО- БЕТЕР И ОТ ПРЕСТЪПНИЦИТЕ, КОИТО НА УЖКИМ ''ПРЕСЛЕДВАТ''?


06 Ноември 2025 20:29 | .
Оценка:
23
 (
25
 гласа)

Най-лошото качество на много милиционери е тяхната подкупност и липсата на морал.


06 Ноември 2025 20:29 | слай
Оценка:
24
 (
26
 гласа)

Този говори самата гразна истина. Никоаа до 2015 г. не е имало такава ненормалност в МВР-пенсионери с пенсия и заплата, а трудоустроени-абсурт. Просто нямате си представа, че до 1990 г. МВР беше уелитно ведомство, а сега е пълно и с престъпници.


06 Ноември 2025 21:31 | Oрс
Оценка:
17
 (
19
 гласа)

Копират полицаите от другите държави.... ама да ги стигнат по физическа подготовка и интелект....!


06 Ноември 2025 23:01 | И ти беше 0
Оценка:
1
 (
11
 гласа)

Вучка това с бради и татуси го има по целия свят проблема е в компетентността и способноста им


07 Ноември 2025 02:41 | Ин друг.
Оценка:
12
 (
14
 гласа)

Малии, 10 % сакати и още толкова пенсионери ни пазят от разбойниците.... Мамка му, това полиция ли е, или дневен център на пенсионери и хора в неравностойно положение? С два пъти по-високи заплати от учители, лекари и инжинери!


07 Ноември 2025 04:54 | Петкан
Оценка:
15
 (
15
 гласа)

Главният проблем е, че джоба победи съвестта.


07 Ноември 2025 10:17 | Митко
Оценка:
-3
 (
3
 гласа)

Увeличaванeто на пeниca у дома е pеално, спoделям моя oпит:--- https://come.ac/power


07 Ноември 2025 11:11 | Един
Оценка:
9
 (
11
 гласа)

Един от много малкото компетентни и разумни министри, управлявали някога МВР. Не беше за нивото им.


07 Ноември 2025 12:12 | До глупавите полицаии
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Това е единствения министър който искаше да прави реформи, за това и бе сменен


07 Ноември 2025 13:35 | Бузоваец
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

А вие що назначения направихте и още къдеувате.... чонатаааа


08 Ноември 2025 12:28 | да да
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

от Стоб е нали


08 Ноември 2025 12:30 | ох
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

дава изявления ама иначе сваля студентките


08 Ноември 2025 13:16 | Идва
Оценка:
-2
 (
2
 гласа)

Кирил Петков, щеги измете всичките.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар