Сензор на дишането, изобретен от българин, следи дистанционно пациенти с COVID-19

25 юли 2022 06:29   4708 прочита


 
Една баба в България и внук на хиляди километри зад Океана имат особена връзка. Чрез устройството, което магистърът по компютърни науки от Масачузетския Технологичен Институт в САЩ, Румен Христов, е създал, той следи здравословното й състояние в България. Румен пояснява, че в годините на разработка лекари, болници и фармацевтични компании са проявявали интерес към безжичния сензор. А пандемията се оказва подходяща за развитието му. 

„Аз й го инсталирах по Коледа и това ми разрешава да наблюдавам здравето на баба ми от хиляди километра разстояние. Мога да видя дали е прекарала целия ден в леглото 


защото няма сила да стане 
Дали е излизала навън. Мога да видя тези всичките неща от разстояние“, разказва младият българин. 

Румен Христов e софтуерен инженер, носител е на грамотата „Джон Атанасов – проект с голям обществен принос“. С информатика се занимава от пети клас. 

 Живее в Бостън от около 10 години. С една от преподавателките си от университета и част от студентите основават компанията Emerald. Основният фокус в работата им е устройство, подходящо за хора с хронични заболявания, които рядко посещават лекаря си. „То е толкова чувствително, че може да засича честотата на дишане и пулса“, обяснява софтуерният инженер. 

„Нищо в света не е невъзможно да се достигне. Аз бях момче от гимназията в Шумен. С успехите ми в състезанията успях да стигна до най-добрия университет по компютърни науки в света. Ако се бориш достатъчно, нищо не е недостижимо“. 

Ето какво още разказа Румен Христов за рубриката БГ свят на БТА. 

Румен заминава за Бостън преди близо 10 години. Приет е в Massachusetts Technology Institute. Завършва бакалавърска и магистърската си степен, а остава, 

защото основава компанията Emerald. 
„Близо 5 години, откакто завърших, работя по това. Тук е основно екипът, с който работя в компанията. Има и много предпоставки за успешен бизнес в Америка и по-специално в Бостън. Много фармацевтични компании са тук, както и едни от най-добри софтуерни инженери, и обстановката е много по-добра за основаване на бизнес компания“, обяснява младият инженер. 


Румен не би нарекъл лесно адаптирането си за живот в чужбина, но е щастлив да има българи покрай себе си – малък брой приятели, хора, дошли от същото място. „Естествено и балансираш, защото не искаш да изкараш цялото си време с българи и да си 

тотално изолиран в новата си държава 
Мисля, че аз намерих този баланс – изкарвах време с българи, но и се адаптирах в новата среда. Започнах да поемам от местната култура и да комуникирам с хора, които живеят тук“, казва той. 

Един от по-популярните проекти на Румен, върху които се фокусира в момента, касае устройство с големината на рутер, което може да следи превантивно здравословното ни състояние, докато сме си вкъщи – като например пулс, колко спим и т. н. 

„Продуктът, който разработихме, е устройство, което също наричаме Emerald. С него наблюдаваме от дистанция здравословното състояние на хората в техния дом. Ковид е специфичен пример, при който можем да следим някои симптоми и евентуално да помогнем на хората, но сме работили с много лекари и когато става дума за редица други заболявания, някои от които хронични. Анализираме съня, виждаме как някой се движи у дома 

честотата на дишане и на пулс 
От цялата информация извличаме различни характеристики за здравното състояние на даден човек“, говори възторжено Румен за работата си.. 

Основната цел на екипа на компанията му е да се използва това устройство за наблюдение и подобряване на здравето на хората. „Следващата още по-голяма стъпка би била да можем да помагаме на здрави хора – в момента много от нас използват различни тракери, например с телефона си следят колко километра/стъпки дневно са изминали в приложение, за да поддържат активно физическо състояние. Някои имат пръстени или гривни, които дават някаква информация. Ние имаме различни проблеми с тези неща, искаме проектът ни да може 


да е полезен на абсолютно всеки човек 
за да наблюдава състоянието си, да може да инсталираш това устройство и интерфейсът да дава полезна информация на хората – ако нещо се влошава с теб, нямаш добър сън, тоест всеки да има това устройство“, разяснява ползата от новото устройство българинът. 

„В момента здравите хора ходят на годишен преглед при лекар, ние искаме това да го направим един вид по-често. Да получаваш същата информация всеки ден, без да е нужно да ходиш до лекарския кабинет, както обикновено, за преглед. Сега въпросът е как точно ще се използват тези данни – по същия начин, по който лекарят те следи веднъж в годината, по този начин и нашето устройство те следи, но по-често“, обяснява още Румен. 

 


Въпросът е каква е регулацията и какви са условията за това от кого се използват тези данни. Навсякъде по света, особено в Европа, има толкова много правила за това какво може и какво не. Тези регулации са толкова стриктни и всяка компания, която ги ползва, реално не може да ги използва по друг начин 

освен да подобри здравето на хората 
Самият Румен се опитва да ограничи времето, което прекарва пред компютър, с телефона или с таблета, макар че това е свързано с работата му. Опитва се да ползва по-малко време най-вече телефона си. 

„Ползвам приложения и чрез компютъра си, все пак работата ми е там и комуникацията ми е свързана с него – с родители, приятели и т. н. Мисля, че технологиите са ни дали изключително много положителни неща, те могат и да са загуба на време, ако се ползват по лош начин. Но това не е само с технологии, същото е например и с храната – може да ядеш здравословна храна, както и такава, които влошава здравето. Въпросът е хората да направят своя избор“, казва инженерът. 


„България много ми липсва. Винаги са ми липсвали семейството и приятелите ми. Имало е моменти, когато не съм успявал да се прибера за Коледа или Нова година. Празници, на които близките ми са се събирали, и това са, може би 

най-трудните моменти 
които съм имал в чужбина“, обяснява Румен. 

„Мисля, че за повече хора, които опитват да правят бизнес в България, проблемът е бюрокрацията. Положителното от моята гледна точка е, че всяка година става все по-лесно. Има все повече и повече компании. Преди няколко месеца дори имахме първа българска компания, която е на стойност над 1 млрд. долара. Определено бизнес обстановката в България, особено за технологични компании, се разраства адски много“, разказва Румен. 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар