Първолаците минават към целодневно обучение още от тази есен

09 март 2010 00:20   10 коментара   19999 прочита


Децата ще продължат да използват старите учебници. С новия закон ВУЗ-овете от 51 ще станат 40, а пернишки може и да няма

От тази есен първокласните ще се обучават целодневно, а предучилищната подготовка става задължителна за всички петгодишни деца. Това ще стане факт въз основа на промени в правилник, тъй като Законът за училищното образование няма да бъде приет до началото на новата учебна година. Според зам.-министърът на просветата с ресор „Средно образование“ Милка Коджабашиева проектът ще влезе за обсъждане в Министерския съвет през есента. В суров вид обаче ще се появи до края на март, когато ще бъде подложен на широко обществено обсъждане, в което да се чуят мненията на учители, директори, родители, експерти, психолози и представители на бизнеса.

Основните идеи в него са основното образование да приключва в 7-ми клас, а гимназиалното да е на два етапа. В първия - от 8 до 10 клас - трябва да е овладян общообразователният минимум, а по нататък, след 10-и клас, да се надгражда. Там ще се заложи на профилирано и професионално обучение.

През новата учебна 2010-2011 г. децата ще продължат да учат по старите учебници. Те няма как да бъдат пренаписвани, тъй като за това е необходима промяна в учебните планове, а това може да стане само със законови промени. Най-рано това може да се случи през учебната 20112012 г. На този етап обаче е възможно по предложение на просветния министър или на авторите на учебниците да бъдат подменени отделни текстове с други „по обективна необходимост“. Учебната програма не е фиксирала автори и произведения, уточни зам.министър Коджабашиева. Тя даде за пример един от скандално известните текстове - за „Лиска Миска“ от учебника по музика за трети клас, който е отпаднал през 2008 г. тъкмо по критерия „обективна необходимост“.

По първоначални разчети разработването на нови учебни програми и планове по всички дисциплини ще струва около 50-70 млн. лв. Сериозната работа по тях обаче ще започне едва след окончателното приемане на Закона за училищното образование. Отсега се знае, че ще бъде въведен нов предмет в гимназиалния курс - „предприемачество“.

До края на март в суров вид трябва да се появи и Законът за висшето образование, съобщи министър Сергей Игнатов. Обсъждането на проекта няма да мине безболезнено. Особено драматично ще е приемането на механизма за намаляване на броя на университети у нас. „Сходните по предметна област университети ще формират обща структура. Това е наложително да се случи“, категоричен е Игнатов. Сега у нас ВУЗ-овете са 51, предстои да станат 40, с тенденция за още по-чувствително намаляване чрез „отваряне на вратата за преструктурирания“. Освен чрез законово изискване, окрупняването ще бъде подплатено и със стимули. „Тръгнала е една мода и всеки представител на населен пункт с над 2-3 хиляди човека идва и казва - ама ние си нямаме университет.

Трябва да обясним някак си на хората, че университетът иска и специална академична среда“, възмути се Игнатов. Игнатов не е убеден, че Пернишкият университет ще заработи на практика. „Ще видим как ще стане тази работа. Това е един проект - той ще се случи или няма да се случи. Дори и да мине през парламента, един университет трябва да привлече студенти. Идеите на бабите да дават стаи под наем не винаги съвпадат с мечтите на младите хора“, коментира просветният министър.

10 коментара
09 Март 2010 04:15 | благоевградчанин
Оценка:
-5
 (
31
 гласа)

Браво, колкото по-малко вузове в България, толкова повече студенти в Благоевград!


09 Март 2010 11:17 | Six killer
Оценка:
1
 (
13
 гласа)

Целодневното обучение е глупаво. Така ще се съсипе деня на първокласниците - ставане сутрин рано, започване в 08:00 (в европейските страни се започа от 09:00 !) и приключване в 16:00 или 15:00. Звучи абсурдно. Ами какво ще се прави с големите училища на по две смени ? Едните от 08:00 до 15:00, а другите от 15:00 до 23:00 ч. ? Звучи супер, нали ? Горките деца...


09 Март 2010 17:14 | Родител
Оценка:
0
 (
14
 гласа)

Напротив господин sixkiller при целодневното обучение се освобождават родителите от задължението да са компетентни като учители. Децата се прибират в къщи с научени уроци, написани домашни и подготвени за следващия ден. Така ролята на родителя е да възпитава, а не да учи и обучава (за което не винаги е компетентен). Още повече, че одавна е приет закон според който не можем да оставяме непълнолетните си деца без надзор - иначе глоба! Как и къде да стане това ако не в училищата. Защото не всички имат на разположение възрастни баба или дядо, а заплатите ни от 300 лв. не позволяват друго решение. Друг е въпроса за базата на училищата. В Министерството да си размърдат мозъците и да не дават грешни пари за разни програми от които нуждата е съмнителна, ами да наблегнат на възможностите за решаване на проблема с целодневното обучение до 7 клас. Знаете ли колко грешни пари се дават за обучителни семинари, програми за униформи, честване на годишнини и т.н.


09 Март 2010 17:25 | Родител
Оценка:
14
 (
24
 гласа)

ПРОДЪЛЖЕНИЕ: Това са хубави екстри, но за уредено общество. Семинарите се правят от преподаватели от вузовете, от висши служители на НАП и т.н. естествено вземат лъвския пай, а обучаемите пият по една минерална вода и слушат некомпетентни лекции от преди 20 години. Униформите на учениците само гълтат милиони, а не се носят и само за една година стават неизползваеми защото децата растат (не казвам, че не са хубаво нещо, но не са приоритет). Честването но кръгли годишнини може да стане и по-скромно без пари от бюджета! И така решението е елементарно - сега прогимназиите обучават до 8 клас - по новия закон до 7 ми и с малко финансиране 3000 те училища в България (много от които работят на една смяна ще са обезпечени от към база за възможно най-скоро преминаване към целодневно обучение чак до 7 клас. НО ТОВА Е НЕЩО ЗА КОЕТО СЕ ИСКА ПОЛИТИЧЕСКА ВОЛЯ, ЗДРАВ РАЗУМ И ЖЕЛАНИЕ ЗА РАБОТА, КАКТО У МОМН, ТАКА И В ОБЩИНИТЕ - ХЕМ НЯМА ДА СЕ ЗАКРИВАТ СЕЛСКИ УЧИЛИЩА, ХЕМ ЩЕ СА ПОЛЕЗНИ НА НАС РОДИТЕЛИТЕ


09 Март 2010 19:53 | Хана
Оценка:
-2
 (
6
 гласа)

В по-големите български градове няма училищни бази, които да позволяват целодневно обучение. Много е уморително за един първокласник да прекара деня си от 8 до 4-5 часа в училище - в класната стая или на двора. В повечето училища няма столова, няма физкултурен салон, няма кът за отдих, където детето са почине, дори да полегне (първокласниците са 7-годишни, все пак). Предимството на целодневното обучение е, че улеснява родителите. Но.... не и децата.


09 Март 2010 22:34 | Родител
Оценка:
-12
 (
18
 гласа)

Да права сте, че първокласниците се уморяват, но и сега много от децата не могат да почиват защото пак казвам нямат баба, дядо, детегледачка. и тогава какво - сега частна занималня за безбожно много пари (просто изнудване, което ще спре, ако децата са в училище цял ден. От друга страна малкото ми дете е в градина и никак не му се ляга на обяд.


25 Март 2010 18:47 | родител
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Целодневното обучение не е задължително то е по желание


28 Март 2010 19:21 | родител
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Нещо, което отхвърлихме като ненужно и вредно за децата преди доста вече години, сега ще въвеждаме отново.За кого сме загрижени повече? За децата ли, които изнемогват сутрин от 7.00, вечер до 17.00 или за себе си. Да ги махнем от главите си за цял ден, за да можем спокойно да правим пари. Загриженият родител ще намери алтернатива и тя няма да е целодневно обучение.


28 Март 2010 19:32 | родител
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Целодневното обучение ще реши до известна степен проблемът с безработицата при учителите. Но слетите паралелки от 4 различни класа (първи, втори, трети и четвърти) и над 30 деца в полуинтернатна група, каквито се нароиха тази година, са най-голямата глупост и безсмислица съществувала някога в нашето училище. Абсолютно безполезно е за учениците и повярвайте ми, вината този път не е у възпитателите.


20 Април 2010 23:41 | Валерия
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Хора, ще има нови училища и т.н....Но защо никой не помисли за децата, аз лично съм чакала с нетърпение последният час и да хукна към вкъщи, да хапна,да полегна малко, да си напиша НА СПОКОЙСТВИЕ И ТИШИНА домашните, след това на плуване или пиано/едното беше три пъти в седмицата,а другото два/ и т.н.А така детето ще ми е изморено и каталясало, колкото до домашните не съм сигурна дали няма да се научи на мързелуване и да препише от някой...., а пък колко са училищата,които предлагат плуване?Имам две момчета,на които съм им направила вече програмата след училище...Моля Ви кажете ми ,че това целодневно училище не е задължително?Не могат да ми се бъркат във възпитанието и режима на децата ми!!!Просто нямат това право!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар