Под това заглавие ирландският вестник „Айриш таймс“ разказва за събитията от последната седмица у нас

06 април 2010 00:16   4 коментара   12061 прочита


Арести заради корупция

Румъния и България започнаха съдебни действия срещу известни политически фигури след критичен доклад на ЕС за усилията им в борбата с корупцията. И двете балкански страни са под натиск от страна на Брюксел да се справят с корупцията след присъединяването си към ЕС през 2007 г., но в последния доклад на Европейската комисия за напредъка на двете страни се настоява за по-сериозни действия срещу високопоставените официални лица и за задълбочаване на реформи в правосъдието.

В деня след представянето на доклада румънският парламент за първи път подкрепи задържането на сенатор по обвинения в корупция, след като срещу него бяха отправени обвинения за приемането на подкупи от над 250 хил. евро от бизнесмени, които са искали политикът да повлияе на решения на полицията и на магистрати от Върховния съд.

Каталин Войку, сенатор от опозиционната Социалдемократическа партия, отхвърля обвиненията. След като парламентът го лиши от имунитет срещу съдебно преследване, Върховният съд на Румъния взе решение тази седмица, че полицията може да го задържи..

В съседна България също реагираха бързо на европейските оплаквания на фона на опасенията, че липсата на действия може да лиши страната от помощите от 11 млрд. евро, които София трябва да получи от Брюксел до 2013 г. По-малко от седмица след доклада шестима българи бяха осъдени на лишаване от свобода за кражбата и изпирането на 7,5 млн. евро от земеделските фондове на ЕС. В деня, в който беше произнесена присъдата, правителството обяви, че от прокуратурата разследват бивши министри и други официални лица по подозрения в злоупотреба с власт при сключването на договори на стойност над 1 млрд. евро.

Съобщението бе последвано от оставката на министъра на здравеопазването на страната Божидар Нанев, след като бе обвинен, че е ощетил България с над 1 млн. евро за твърде голямо заплащане на ваксини срещу птичи грип. Нанев, който е първият действащ министър, обвинен в корупция след падането на комунизма в България през 1989 г., отрича тези твърдения.

Тази седмица българската полиция задържа съдия и бивш високопоставен служител на финансовото министерство по подозрение в опит за даване на подкуп, който да повлияе върху случая с бившия министър на отбраната Николай Цонев, който е обвинен в злоупотреба със служебното си положение във връзка със сделка за военно оборудване. Прокуратурата смята, че по този начин е ощетил България с около 600 млн. евро.

Анализатори заявяват, че само лишаването от свобода на влиятелни политици и престъпни босове ще докаже, че лидерите на България са сериозни в борбата с организираната престъпност и корупцията.

4 коментара
06 Април 2010 03:45 | usa
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

ако иска народа да живее спокоино требва да подкрепи сега6ното правителство.без страх


06 Април 2010 06:01 | 000
Оценка:
4
 (
10
 гласа)

Циркаджийска държава... къде бяхте.. 20 години ? Някой хора, така здраво се налапаха, че вече никой, нищо не може, да им направи.


06 Април 2010 10:20 | до 000
Оценка:
1
 (
5
 гласа)


Ей нуждник с трите нули ! Сгрешил си броя на нулите ! Комунистически нужник - вонясъл с две нули !


06 Април 2010 17:49 | умен
Оценка:
5
 (
11
 гласа)

Румъния и България, трябва да бъдат изритани вън от Европейският съюз.Мутри, чалгаджийки и цървулани, няма как да станат европейци. Те завинаги, ще си останат балканджии.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар