Основната отговорност за трагедията в Горни Лом, при която загинаха 15 души, се носи от работодателя

07 октомври 2014 12:15   1 коментар   10955 прочита
Роднините на загиналите по време на панихидата в тяхна памет в Горни Лом. Сн.: БТА
Роднините на загиналите по време на панихидата в тяхна памет в Горни Лом. Сн.: БТА


Роднините на загиналите по време на панихидата в тяхна памет в Горни Лом. Сн.: БТА

Те са проявили престъпно пренебрежение към предписанията.

Това заяви вицепремиерът и министър на труда и социалната политика в служебния кабинет Йордан Христосков пред bTV.

При експлозията в бившия завод "Миджур" край село Горни Лом на 1 октомври загинаха 13 мъже и две жени, сред които и 29-годишният изпълнителен директор и син на собственика Емил Митков.

Два дни след взрива стана ясно, че лицензът на фирмата е бил отнет два пъти - през 2007 и 2010 година. След обжалване в съда обаче лицензът е възобновен. Тогава вътрешният министър Йордан Бакалов лаконично заяви: "Причините за взрива са комплексни, но бизнесът трябва да разбере, че освен да мисли за забогатяване, трябва взема и предпазни мерки, защото резултатът се видя".

При проверка през август т.г. пък Инспекцията по труда е установила 13 нарушения в завода, някои от които фрапиращи, и е съставила 7 акта, но предписанията не са били изпълнени.

"Този вид предприятия са обект на постоянен контрол, имало е предписания, но работодателят е продължил да прави нарушения. Той не си е свършил работата, независимо от налаганите административни и наказателни мерки, предприети спрямо него. Обжалвал е в съда тези предписания и често една част от тях са отменяни от съда, което означава, че той е разчитал на това, че може да продължи да работи по същия начин", обясни Йордан Христосков.

Социалният министър допълни, че той лично е съобщил на близките на загиналите какво се е случило.

"Обясних им, че взривът е бил толкова силен, че работниците са били изпепелени. Две жени припаднаха в краката ми. След това разбрах, че едната за кратко време губи второ дете", каза Христосков.

Министърът се закани, че ще направи всичко възможно, този който е виновен за трагедията да бъде наказан. Той увери, че ще бъде подпомогнато всяко семейство.

"Ще им помогна и да се ускорят процедурите, за да бъдат обезщетени близките. Наследниците ще получат по 10 000 лева от държавата, както и по около 900 лева помощ от Министерството на труда и социалната политика. Осигуряваме и наследствени пенсии", добави Йордан Христосков.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
08 Октомври 2014 11:48 | itso
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Каква държава сме? 240 лева месечна заплата за опасна и интензивна работа. !0 000 лева обещетение - това ли е цената на човешкия живот у нас? Къде е европейската солидалност - колко е обещетението за смъртна злополука там? Сигурто поне 1 000 000 лева. Колко ще получат допълнително от застраховки и дела слещу фирмата извършител? Там нито производителността на труда би била по-голяма при обезвреждане на мините, отколкото у нас, нито квалификацията на работниците по-висока. Там има и профсъюзи и колективни трудови договори и задължителни дастойни застраховки на всеки работник. При нас е сфера на деградираща и унижаваща работещия корумпирана и подкрепяна от държавата абчност за печалба и забогатяване.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар