Очертава се исторически резил за Външната политика на ГЕРБ! Държавите от Европа посрещат с неразбиране и учудване претенциите на България към Северна Македония 

04 ноември 2020 06:59   4 коментара   4039 прочита


  

За България се очертава исторически резил, заради водената от управляващите външна политика. 

Изглежда, че с предявените в последната минута претенции към етническото самосъзнание и езика на жителите на Северна Македония българското правителство не само, че няма да постигне желан резултат, но и нещо още по-лошо - успя да настрои нова вълна на отрицание спрямо България в съседката ни. 

В момента там мрежата прелива от коментари срещу исканията на България. 

Недоумение буди защо българското правителство мълча през 2018 г., когато се решаваше спора между Гърция и Македония за името на държавата и чак сега се сети с изтичането на мандата му. 

Дали целта на предизвиканият международен скандал в 12 без 5 не е коалиционният партньор на ГЕРБ "Обединени патриоти" да натрупа рейтинг от националистически настроените избиратели и на каква цена? 

Дали ГЕРБ и ОП няма да излязат на изборите заедно в блок? 

Държавите от Европа посрещат с неразбиране и учудване претенциите на България към Северна Македония. Това посочва днес германският всекидневник Frankfurter Allgemeine Zeitung. 


В момента в Брюксел тече спор, който може да има сериозни последици за бъдещето на разширяването на ЕС. Постоянният представител на България в Европейския съюз Димитър Цанчев вече два пъти изнесе емоционални беседи на своите колеги относно факта, че преговорите за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония могат да започнат чак когато страната изпълни специалните условия на България. По същество София иска македонците да признаят, че всъщност са били българи и че са говорили български език преди да станат независима нация чрез процес на историческа фалшификация, отбелязва FAZ. 

Сред посланиците на ЕС беседите на Димитър Цанчев са посрещнати с неразбиране и учудване. Постоянният представител на България не е срещнал разбиране нито сред гърците, нито французите или холандците, които преди година блокираха началото на преговорите на Северна Македония и Албания за присъединяване към ЕС, твърди германският всекидневник. 

През август официална София обясни на своите партньори в ЕС във вербална нота и меморандум българската позиция. Сред акцентите в нея са: 

- Съседната държава може да фигурира във всички европейски документи само с пълното си име "Република Северна Македония", но не и с краткото "Северна Македония“. Защото това е географско наименование, което включва и части от историческия регион Македония, разположени в България - следователно би могло да представлява заплаха за териториалната цялост на България; 

- България отхвърля обозначението "македонски" за езика в съседната държава. В официалните документи на ЕС трябва да се използва "официален език съгласно конституцията на Република Северна Македония", тъй като македонският език също е резултат от историческа фалшификация - от времето, когато съседната държава е била част от Югославия; 

- Повече от 100 000 българи, които не са искали да се пишат за македонци, са убити, арестувани, изпратени в изгнание или в концлагери; 

В Брюксел сега се чудят защо България не е изразила тези забележки през 2018 г., когато се решаваше спорът за името между Македония и Гърция, пише Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

И на спора между Атина и Скопие също се гледаше критично в Брюксел. Сега отново има същото отношение - този път заради българските искания. В Брюксел в никакъв случай не искат да натоварват процеса на присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС с въпроси за идентичността. На Балканите и без това има достатъчно проблеми - от слаби институции до широко разпространена корупция, коментира германският всекидневник. 

Ключовото решение дали Северна Македония ще започне преговори за членство ще бъде взето от външните министри на ЕС на 10 ноември. България може да блокира този процес, тъй като решенията се вземат с консенсус. Поради това Германия настоява България и Северна Македония да разрешават подобни спорове двустранно и да не ги включват в рамката за преговори, пише още FAZ. Petel .g 

4 коментара
04 Ноември 2020 12:43 | поп Нафърфорий
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Че направиха и подписаха калпав договор през 2017 с пожелания вместо с ясни задачи и срокове за изпълнение е ясно, но "калинките" в управлението толкова си могат. Сега като клекнат и събуят гащите пред големите началници, хептен ще ни опропастят. Боже, пази България от тъпи малоумници, окупирали всички власти в нея!


04 Ноември 2020 13:29 | Генчо
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Поредния провал на герб (гроб).


05 Ноември 2020 02:21 | Стефанов Мерк.
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Знаете ли на какво ми прилича цялата работа? Навремето Сталин принуди Георги Димитров да хариже на Тито Благоевградско - уж хората там били македонци. Сега се случва нещо подобно. ЕС ще ни накара да приемем, че македонците са ако не по-древни от българите, то поне наравно с тях. И често да ви кажа, Меркел и сие много приличат на Сталин. Остава и Борисов да заприлича на Димитров и картинката ще е пълна. От много време не гласувам. Но ако на предстоящите избори партия или лидер на партия заяви, че ще отреже мащетата от ЕС бих гласувал. А защо следкато европейците толкова са се загрижили за Северната Македония/а тя е всъщност Гръцка Македония след Преспанския договор/, ние, българите не заявим високо:"Господа от ЕС, вземети на Македония както си я разбирате, но не ни бройте с вас. Ние искаме да си останем българи, а не евроджендъри.. "


05 Ноември 2020 08:56 | Муйо Уйо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Основно изискване за членство в ЕС на една страна е тя да няма НИКАКВИ проблеми със съседите си, още повече пък ако и те са членове на ЕС! Така че, ако северомакетата искат да влизат в ЕС, да си решат проблемите с комшиите и най-вече с нас. Иначе да си чакат пред портата и да подсмърчат, докато не узреят за истината, пък ако трябва и векове. Другото е да кандидатстват за български паспорти, при което се декларира БГ произхода им и като повечето от тях станат такива, от само себе си проблемът ще отпадне. Само че ако се бавят още, ще станат албанска провинция или второ Косово!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар