Общ гроб - мемориал на жертвите от взрива, предлага Видинската митрополия

05 октомври 2014 11:16   4134 прочита


В деня за рамисъл не ни e до избори. Мислим главно за хората, които си отидоха ей така, принудени да работят в крайно тежки условия на косъм от смъртта. Тук в селото няма друга алтернатива, ако заводът не работи, ще умрем от глад, признават жителите на Горни Лом 2 дни след убийствения взрив, отнел живота на 13 мъже и 2 жени, пише "24 часа".

На площада в Горни Лом бе отслужена панихида от Белоградчишкият епископ Поликарп във всеслужение с отците от Видинската митрополия.

“Мамините, как ги загубихме за един миг, каква е тази зла прокоба. Няма от тях нито частица, нито гроб”, проплака майка на работник от Чипровци. Опечалените оставяха цветя пред свещениците и изплакваха мъката си, подкрепени от психолози и доброволци на БЧК. Някои получаваха медицинска помощ в извиканата линейка.

“Моля ви, не ме питайте, срината съм, нищо не знам, само от слухове, за мен това е голяма загуба”, каза Лидия, съпругата на Емил Илиев от Монтана.

Всички изтръпнаха, когато епископът съобщаваше имената на изпепелените.

До последно се надявали на чудо - да се появят отнякъде живи. Цял рейс с роднини на тримата загинали от Чипровци пристигна в Горни Лом с кмета Анатоли Първанов.

Според разказа на бившия работник Георги Георгиев във фаталния ден мотокарите, с които се разтоварват мините, били повредени и трябвало да се свалят на ръка. Това той чул от работници от първата смяна. Хората били изтощени и грешката може да е станала от стрес и напрежение. Ръководството било в завода, за да ги “юрка”, изисквали повече продукция за по-кратко време, наложително било да има и четвърта смяна.

Бившият служител на фабриката Мирчо Мирчев твърди, че имало бунт сред служителите в последните дни. Отказали да изпълняват тежките норми и трябвало да работят един ден в повече. Инструментите обаче били бронзови или дървени, железни чукове въобще липсвали и не се допускали, обяснява Георги Георгиев, който работел при по-добри условия и получавал не по 250, а по 700-800 лв.

“Там работиш, но си едно нищо - нямаш никакви права. Само трябва да козируваш, не може да отидеш до тоалетна. Работеше се на 4 смени, включително и нощна. Докарваха огромни количества противопехотни мини, по 10-15 тона седят накуп до края на работния ден”, допълва той. Камери заснемали работната ситуация във всеки миг от производството.

Бърза квалификация за часове преминавали всички наети. Запознавали ги с устройството на мината.

Общ гроб мемориал на загиналите при взрива в село Горни Лом предлага Видинската митрополия. На него трябва да се извършат заупокойни молитви и панихиди за жертвите.

Имената на загиналите да се споменават по време на света литургия и да се извърши опело от свещенослужител. Това изисква православната традиция и дух - да се оформи символичен гроб, паметна плоча, ковчег или урна, в която да бъдат положени останки. Ако останки не се намерят, да се сложи траурен саван, на който е изобразено възкресението на Иисус Христос.

Ден по-рано архиерейският наместник за Белоградчишката духовна околия отец Рафаил обясни колко е трудна процедурата за погребение без останки от жертвите. Според него не е редно да се погребват празни ковчези. Духовникът сподели, че ако са намерени останки, може да се направи общ гроб или обща мемориална плоча. Според него би могло и всяко семейство да си направи отделна плоча.


Още за: жертви   взрив   гроб   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар