Кристиано Роналдо с рекорд и финал на Евро 2016

07 юли 2016 09:40   3220 прочита
Кристиано Роналдо изравни рекорда на Мишел Платини, сн. БТА

Португалия, водена от Кристиано Роналдо, стана първият финалист на Евро 2016, след като победи отбора на Уелс с 2:0. Головете бяха дело на Роналдо и Луиш Нани.

Началният сигнал на първия полуфинал на Евро 2016 между отборите на Португалия и Уелс, който се изигра на стадиона в Лион, бе даден от шведския главен съдия Йонас Ериксон.

Още в третата минута звездата на "мореплавателите" Кристиано Роналдо се възползва от грешка в защитата на Уелс и нахлу на скорост в наказателното поле пред Уейн Хенеси, но Анди Кинг успя да избие топката с шпагат. Седмицата на Португалия настоя за дузпа, но главният рефер остана безмълвен.

И двата отбора обаче играеха внимателно, стараейки се да не допускат грешки. Момчетата на Фернандо Сантош бяха по-дейния отбор, като атакуваха предимно по фланговете, но защитата на Уелс бе добре групирана и не допускаше празни пространства за опасни положения.

В 22-ата минута звездата на "драконите" Гарет Бейл направи добър пробив на скорост и стреля от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Руи Патрисио.

Малко по-късно 18-годишният Ренато Санчес атакува отдясно и подаде остро, но Джеймс Колинс успя да избие топката секунди преди тя да стигне до Луиш Нани.

Тактическото надлъгване между двата отбора продължи до края на полувремето и те се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Йонас Ериксон даде старт на вторите 45 минути без двамата треньори да са направили промени в съставите си.

Само пет минути по-късно, "мореплавателите" нанесоха своя двоен удар.

Първо в 50-ата минута след изпълнение на ъглов удар пред вратата на Уейн Хенеси, защитата на Уелс изпусна Кристиано Роналдо, който се извиси над всички и намери с глава мрежата зад стража на "драконите".

Така звездата на Португалия влезе в историята на европейските финали. Роналдо вече има 9 гола на сметката си, като изравни рекорда на Мишел Платини. Той стана и първият футболист с попадения в два полуфинала.

Три минути по-късно след коварно центриране в наказателното поле на Хенеси, топката бе засечена от Луиш Нани, който удвои резултата.

Селекционерът на Уелс Крис Коулман реагира светкавично и в рамките на няколко минути направи и трите си смени, като извади от игра Хал Робсън-Кану, Джо Ледли и Джеймс Колинс и пусна на техните места Сам Воукс, Саймън Чърч и Джонатан Уилямс.

Окрилени от двата гола преднина обаче "мореплавателите" продължиха да атакуват, като в 74-ата минута 18-годишният Ренато Санчес предпочете да стреля вместо да комбинира с Нани или Роналдо, които бяха на добри позиции пред вратата на Уелс.

Няколко минути по-късно пък се наложи вратарят на "драконите" да спасява топката буквално на голлинията след удар от близко разстояние на Данило.

Отборът на Уелс опита да отговори и да се върне в мача, но силите на "драконите" не стигнаха, а и защитата на Португалия се справи.

Така Роналдо и Нани изведоха своя отбор до финала на Европейското първенство във Франция, където ще се изправят срещу победителя от утрешния полуфинал между Германия и Франция.

източник: euro2016.dir.bg