Григор Димитров спечели титлата в Бризбън

07 януари 2024 18:10   2394 прочита
Снимка: БГНЕС

Григор Димитров спечели първа титла от 2017 година насам, след като победи Холгер Руне от Дания със 7-6(5), 6-4 във финала на турнира от сериите АТП 250 в Бризбън.

Българският тенисист печели трофея от надпреварата за втори път в кариерата си и взима общо девета титла на ниво АТП.

В първата част и двамата тенисисти имаха шансове за пробив, но в крайна сметка до такива не се стигна и всичко се реши в тайбрек, в който Димитров взе първите три точки и до края опази преднината си, за да се наложи със 7-5 след повече от един час игра. Във втория сет Димитров бе по-солиден и постоянно поставяше Руне под напрежение при подаванията му. Осмият в света датчанин, който бе водач в схемата, отрази четири точки за пробив в маратонския трети гейм на сета, но продължи да има проблеми на сервис и в крайна сметка Григор проби за 4-3, след което Руне отрази два мачбола на собствен сервис при 5-3, но Димитров затвори мача категорично на своето подаване със страхотен уинър от воле при третия си мачбол.

Двубоят продължи повече от два часа.

По този начин Димитров продължи със силното си представяне от края на миналата година, когато записа редица престижни победи и достигна финала на Мастърса в Париж, загубен от Новак Джокович. С този успех той ще се изкачи до 13-то място в световната ранглиста и ще влезе с повишено самочувствие в първия за годината турнир от Големия шлем - Аустрелиън Оупън.

Григор Димитров бе много стабилен при подаванията си в целия двубой, като отрази и трите възможности за пробив, които се откриха пред съперника му. Българинът реализира 28 печеливши удара срещу едва 8 непредизвикани грешки, докато балансът на Руне бе 35/15. Гришо спечели 17 точки от 26 излизания на мрежата и заби 8 аса, като взе 77 процента от точките на първия си сервис.

По пътя си към титлата в Бризбън Димитров записа победи над Анди Мъри, Даниел Атлмайер, Ринки Хиджиката, Джордън Томпсън и Холгер Руне, като загуби само един сет в първия си мач срещу Мъри. Българският тенисист вече има 19 победи в последните си 24 мача.

Откритото първенство на Австралия ще се проведе в периода 14-28 януари.

Източник: БГНЕС