Заплахата не може да бъде мотивиращ фактор да накараш детето си да учи език

26 март 2011 00:20   19933 прочита


Директорът на Центъра за обучение по английски към Американския университет в България Елена Бикова: Всяка възраст е подходяща за обучение

Eлена Бикова е родена в Асеновград. Завършила е Eзиковата гимназия в Пловдив с английски език, а през 1974 година и английска филология в Софийския университет. Дълго време е работила като учител по английски език в Благоевград. При откриването на Американския университет в България през 1991 г. е назначена за директор на езиковия център. Като негов ръководител има редица специализации по образователен мениджмънт в американски и английски университети.

По въпроса кога човек трябва да започне изучаването на чужд език мненията са били различни и винаги повече от изказващите ги. Мнозина смятат, че най-добре е това да стане в детската възраст - между седмата и петнадесетата година, докато противниците на тази теория са убедени, че човек може да научи чужд език дори и в пенсионна възраст. Статистиката у нас показва, че около 57% от децата, родени след 1975 година, притежават сериозни чуждоезикови знания, като този факт в много случаи се е оказал и решаващ в избора на част от младите хора да кажат “чао” на България и да потърсят късмета си в чужбина - като студенти или като гастарбайтери.

Как изглеждат нещата през погледа на Елена Бикова, директор на Центъра за обучение по английски език към Американския университет в България?

- Г-жо Бикова, след решението да започнем усвояването на чужд език коя е първата стъпка, която трябва да бъде предприета - избор на обучаваща институция, избор на програма за обучение или справка за цените на езиковия курс?

- За мен най-важен е изборът на преподавател и институцията, в която той работи. Колкото по-авторитетна е тя, толкова повече са и доказателствата, че там работят добри специалисти. За езиковото обучение и учебната база е от съществено значение. В нашия център случайно попаднали преподаватели по английски език няма. Имаме общо 10 щатни специалисти, 5 американци и 5 българи, и още 15-20, които работят на хонорар. Всички владеят перфектно английски език и са чудесни педагози.

- С учебник и тебешир може ли да се научи един чужд език?

- Разбира се. Аз например точно така съм го научила навремето. Днес обаче има далеч по-добри езикови практики, които улесняват работата на преподавателя и правят усвояването на езика много по-бързо и по-лесно.

- Времето или преподавателят е факторът, който определя в каква степен и за колко време човек ще усвои един чужд език?

- Усвояването на който и да е чужд език не може да стане за месец или за два, изисква поне две-три години време. Но има един минимален брой часове, които, ако бъдат взети, може да се достигне някакъв приличен минимум знания. Зависи какво искаш да знаеш.

- Какво може да се научи след един 50-часов курс по английски език например?

- Нищо!

- Защо?

- Ако ти трябват езикови знания за “оцеляване”, т.е., когато отидеш на екскурзия, да можеш да се оправиш някак в ресторанта, на аерогарата или на улицата по един достоен начин, без да изглеждаш смешно, нужни са ти поне 250-300 часа обучение. За езиково ниво, което да ти върши работа в службата, трябват някъде около 400-500 часа. Ако целта е да бъде достигнато т.нар. академично ниво, т.е. да кандидатстваш за прием в АУБ или който и да е чужд университет, са нужни минимум 1000-1300 часа обучение. В нашия езиков център те могат да се вземат интензивно по 6 часа на ден за три семестъра.

- Има ли според Вас значение на каква възраст започва чуждоезиковото обучение?

- Колкото по-рано се започне, толкова по-добре. Ние предлагаме детска обучителна програма за деца от първи до седми клас. Това е възрастта, в която децата вече знаят българската азбука, разбират смисъла на писането и имат установени навици за слушане, което значително ги улеснява и в обучението им по английски език.

- На каква възраст са повечето ваши курсисти?

- Преобладаващо това са ученици от средните училища, студенти и хора, които целят израстване във фирмата, където работят, или пък са решили да търсят ново място за професионалната си реализация чрез допълнителна езикова квалификация.

- Постоянен или променлив е семестриалният график за стартовете на провежданите в АУБ курсове по английски език?

- Постоянен. Имаме три семестъра - есенен, който започва от септември, пролетен, който започва от януари, и летен интензивен семестър, който започва от м. юли. Най-интензивно е обучението през летния, за да може да се вземат повече часове за по-кратко време, но аз лично не препоръчвам този семестър на по-възрастните хора, тъй като често се изкушават да отсъстват “за малко” и натоварването за тях е непосилно голямо.

- Методиката на езиковия център към АУБ за изучаване на английски език различава ли се по нещо от тази, която използват останалите центрове или училища в България?

- Методите за преподаване на английски език не са от вчера. Откакто аз работя като преподвател, те са едни и същи. Ето защо когато чуя колеги да говорят за някаква “различна” методика, за мене това звучи несериозно. Друг е въпросът какви средства използваш, за да приложиш въпросната методика, защото не е едно и също дали използваш тебешира и учебника, или съвременните образователни мултимедийни технологии.

База за сравнение тук трябва да бъде качеството на крайния продукт, т.е. знанията и уменията на завършилите курсисти. В нашата академична програма например един кандидат, който започва на практика от нула, може да научи английски език и да стане студент в АУБ само след три семестъра, стигайки до теста TOEFL и SАТ. Не се притеснявам да кажа, че в това отношение ние сме ненадминати.

- А къде е мястото на мотивацията при изучаването на чуждия език ?

- Според мен тя играе основна роля. За разлика от децата, възрастните имат т.нар. осъзната мотивация, т.е. някак причина, която ги мотивира да покрият определена цел или потребност от езикови познания. Ето защо аз често обичам да повтарям, че чужд език се учи не когато ти трябва и си притиснат от времето, а обратното - когато не ти трябва, защото тогава си по-спокоен, по-организиран и т.н..

- Дайте няколко примера как родителите вкъщи могат да мотивират детето им да не се плаши от трудностите и да продължи с усвояването на чуждия език!

- Това е много труден за отговор въпрос. Не считам обаче, че е мотивиращ фактор заплахата от рода - ако не научиш английски език например, няма да ти купя колело, сноуборд или нещо си. След първата година при нас децата се обучават задължително от чуждестранен преподавател по директната метода, защото това силно ги мотивира да говорят английски език като него и да разбират какво им казва, без да им се превежда на български език.

- От своето откриване през 1991 година колко души до днес са преминали през курсовете за обучение по английски език, организирани от Езиковия център към АУБ?

- Много труден въпрос, на който не мога да отговоря с точност. През последните пет-шест години обучаваме средногодишно по 1500-1600 души от различни възрастови групи в различните нива на обучение.

За информация на читателите ви ще кажа още, че нашият център е създаден да подготвя кандидат-студенти за университета, затова неговата академична програма си остава основна и днес. Останалите две програми -детската и програмата за възрастни, се явяват като допълнителни за нас, но пък интересът към тях е също много голям.

- Жените или мъжете са по-мотивирани да завършат съответния курс по езиково обучение?

- Бих казала и едните, и другите, но по-упорити са жените, защото за усвояването на един чужд език трябва да се положат определени усилия, да се отдели време и да се наизустят и отработят редица неща, а повечето от мъжете ги домързява да правят това.

- Притежава ли центърът акредитация от Европейската асоциация за качествени езикови услуги, за да са сигурни хората, че издаваните от него сертификати са законни?

- Университетът ни е акредитиран като висше учебно заведение в САЩ и в България, и сертификатите за ниво на езикови умения се издават от самия университет.

- Да приемем, че отивам на работа в Германия, Франция, Кувейт и т.н., където ми искат да докажа някакво ниво за владеене на английски език. Сертификатът, издаден ми от Американския университет, ще свърши ли някаква работа, или ще трябва да се явявам на допълнителни тестове и изпити?

- Разбира се, че този сертификат ще бъде уважен. Искам да уточня още, че в издаваните от нас сертификати е посочено процентно в каква степен съответният курсист владее езика - 66, 80, 95 или 100 процента например. Другото важно нещо е да се види съответният сертификат за кое от всичките 10 нива на обучение се отнася. Ако обаче работодателят иска, може да ви назначи на работа и със служебна бележка, както се казва. Друг е въпросът каква ще му бъде ползата от такъв “специалист”.

- Каква е таксата за курсовете при вас?

- Различна е и зависи от избраното от кандидатите ниво на обучение. Най-ниската такса е 115 евро, а най-високата е 180 евро и това е таксата за участие в специализираните кандидатстудентски курсове, които дават най-голям обем знания по английски език.

- Възможно ли е човек сам, т.е. чрез самоподготовка, да научи един език до ниво, което да не предизвиква съжалителни усмивки у хората, с които общува?

- Няма невъзможни неща. Ако реши и е достатъчно упорит, може да научи сам не един, а повече чужди езици. Моят съвет обаче е, когато става дума за английски език, да вземе поне три-четири нива с помощта на квалифициран преподавател, а след това да продължи сам.

- Кое обърква най-често хората, които са решили да се запишат да изучават езика на Шекспир?

- Дългогодишната ми практика показва, че най-объркани са хората, които смятат, че могат да получат интелектуални знания единствено защото си плащат за това. Не става! За да се усвои един чужд език, трябва да се положат и доста умствени усилия за това, т.е. да четеш, да присъстваш редовно на упражненията и т.н.

- Познавам хора, които убедено пишат в собственото си CV, че владеят писмено и говоримо английски език. За да твърдиш подобно нещо, какво трябва да умееш според общоприетите в Американския университет критерии?

- Според нас трябва да си събрал минимум 80 точки на теста ТOEFL и минимум 1000 на SАТ. Това са минимумите на универиситета за прием, а според мен лично един гарантирано успешен студент трябва да покрива 110-120 точки от ТOEFL и над 1200 от SАТ.

- Ако собственик на фирма иска да наеме на работа служител с добър английски език, какво ще му препоръчате да направи, за да избере кандидата, който му е нужен?

- Да поиска да му бъде показан документ за владеене на езика, да обърне внимание на процентите, с които са оценени нивото му на подготовка и успехът от изпитите. Ако работодателят не владее английски език, най-добре е да поиска специалист, който да интервюира “неговия човек”, и така на практика той да докаже какво може.

- За да проверите нивото на езиковата подготовка на даден човек, колко време ще Ви бъде нужно?

- За определяне на ниво с цел записване на курс за обучение - не повече от един час.

- С какво ниво на знания по езика идват студентите първокурсници във Вашия университет?

- Различно. С ниво над 80 точки по ТOEFL всички могат да кандидатстват в нашия университет, но не всички след това стават добри студенти, защото някои се оказват в невъзможност да усвоят непрестанно увеличаващата се езикова информация.

- Ако езиковите умения на кандидат-студентите бъдат взети като базов критерий, в кои страни /извън англоговорящите/ нивото за изучаване на този език е най-добро според Вас?

- Мисля, че българите влизат в университета с много добра подготовка по английски език. Той обаче продължава да се оказва сериозна бариера за студентите от азиатските страни. Причината е, че артикулацията на техния език е много по-различна от артикулацията в английския. Но и с тях постигаме видим успех. Най-пресният пример е една китайка, която след три семестъра обучение по английски език при колежката Костадинка Попмихайлова, от абсолютно начинаеща успя да стане студентка в АУБ и сега е първокурсничка.

- Човек с диплом на бакалавър от Югозападния университет например, който е преминал всички нива на езиковото обучение във вашия център, какъв шанс има да стане учител по английски език или да запише магистратура по английска филология?

- Шансът му е като на всички останали, които владеят английски език -съвсем реален.

- Какво мислите за нивото от езикови познания, с което излизат учениците от езиковите гимназии? Каква оценка бихте му сложили?

- Аз лично съм впечатлена от добрата работа на колегите в благоевградските средни общообразователни училища и затова доста от тях съм привлякла да работят като хоноровани преподавали в нашия езиков център.

- От срещите, които сте имали досега, от тестовете и изпитите, които сте провеждали, до какъв извод сте стигнали по отношение нивото на компетентност по английски език на благоевградчани?

- Искам да подчертая, че в Благоевград има изключително много хора, които знаят английски език. Това е направило впечатление и на самите американски преподаватели, които работят в нашия университет. Обяснявам си този факт с двата големи университета, както и с това, че във всяка от четирите гимназии в града има и паралелки с изучаване на английски език.

- Досега говорихме за обучението по английски език. Любопитен съм да чуя обаче Вашия отговор и на въпроса колко от преподавателите чужденци в АУБ знаят български?

- Много малко, защото за тях българският език се оказва наистина много по-труден от английския, който е по-подреден и по-опростен. Втората причина е убеждението им, че дори и да го знаят, няма да им бъде от особена полза в САЩ, Канада или която да е друга страна по света.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар