Читатели искат проверка: Плаща ли наемателят на баните в Рупите Мл. Вангелов концесионна такса за минералната вода

09 февруари 2010 00:16   1 коментар   20206 прочита
Наемателят Младен Вангелов
Наемателят Младен Вангелов


Наемателят Младен Вангелов

Плаща ли концесионна такса за ползваната минерална вода наемателят на баните в местността Рупите, община Петрич, Младен Вангелов попитаха читатели на редакционния телефон в. “Струма” и поискаха проверка.

Вчера репортер на вестника отиде на място и иначе оживените бани бяха безлюдни. “Не е заради снега, просто е понеделник и хората са на работа. Има големи любители на баните в снежно време, но ще дойдат след работа, обясни наемателят Вангелов и разказа.

“Природен лечител Рупите” е наемател на баните в Рупите от 1987 година. В бранша съм цял живот, преди това работех на старите минерални бани. Наскоро дойде областният управител Валери Смиленов, поиска да провери дали плащам за разрешение за ползването на минералната вода. Имам разходна книга на водата, показах му я. Сега просто не са тук фактурите от вноските и не мога да ви ги покажа. Плащам по електронен водомер такса за ползването на водата. В края на годината каквото покаже водомерът, това плащам. Сумата зависи от посещаемоста и потреблението. Средно за година плащам по 1000-2000 лева по сметка на предприятието за управление на държавна и общинска собственост към Министерството на околната среда и водите. Периодично идват хора от Басейнова дирекция -Благоевград, проверяват разходната книга и сравняват показанията на водомера. На община Петрич за наем на мястото плащам месечно средно по около 300 лева.

Цената на билетите за ползване е в зависимост от възрастта на клиентите. За ученици билетът струва 1 лев, за деца до 14 години - 2 лева, за по-възрастните - 3 лева. Вечер за възрастни има намаление и билетът струва 2,50.

Леля Ванга приживе ми каза, че ще направя баня, има мъжко и женско отделение и кът за отдих с душови помещения. Водата на извора е с температура 75 градуса, но в басейните я поддържаме 40-42 градуса в зависимост от атмосферните условия. Тя е хипертермична, хидрокарбонатна, сулфидна, натриева, салициева, флуорна. Има и кафене към басейна, зимно време закритото му помещение се отоплява с минерална вода, която не е разходна, а се върти по тръбите, заключи Вангелов.

1 коментар
09 Февруари 2010 19:45 | Петричанин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Много добре.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар