Благоевградската общественост отбеляза 141 години от Първото Освобождение на Горна Джумая

12 февруари 2019 13:19   3 коментара   5926 прочита


С ритуал по полагане на цветя бяха отбелязани 141 годишни от Първото Освобождение на Горна Джумая. Церемонията се състоя при паметната плоча на майор Иван Павлович Орлински в двора на храм „Въведение Богородично“. В нея се включиха заместник-кметът по строителство и сигурност на община Благоевград инж. Емилия Тунева, зам.-областният управител Иван Стоянов, представители на институции, политически организации, общественици и граждани.

Възпитаници на Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, с ръководител Соня Кацарска, припомниха паметни моменти за Горна Джумая от историята и Освобождението на града.

На 12 февруари 1878 г. руските войски влизат в град Горна Джумая, тържествено посрещнати от признателното българско население. Първи в града влиза един взвод кавалерия, за да разузнае действителното положение, след него пристига и авангардът, предвождан от майор Иван Павлович Орлински. Военната акция по овладяването на град Горна Джумая завършва успешно. Но свободата не трае дълго. Скоро границата е установена на няколко километра северно от града и той остава отново в рамките на турската империя.


Още за: ритуал   полагане   цветя   Още от: Общество

Принтирай статия
3 коментара
12 Февруари 2019 18:36 | Гатьо
Оценка:
0
 (
8
 гласа)

Русофилията е заболяване. Защо си тръгнаха после тези руснаци? Освободили ни били! Заложиха ни проблемите тогава до ден днешен. Свободно остана само Княжеството а българското землище с повечето хора и територии? И раздават "братята" руснаци български земи на румънци и сърби!


13 Февруари 2019 08:24 | до гъдьо
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Берлински договор, 1878 г.

Договор, подписан на 1/13 юли в резултат на преговорите, водени на Берлинския конгрес. Под натиска на Великобритания и Австро-Унгария е ревизиран Санстефанският мирен договор и България е разпокъсана. 1) Създава се васална на Османската империя българска държава между р. Дунав и Стара планина, включително Софийският санджак, начело с княз и с временно руско управление. 2) Територията между Стара планина и Родопите образува автономната област Източна Румелия. 3) Останалите територии от Санстефанска България (Македония и част от Одринско) се връщат на Османската империя.


13 Февруари 2019 10:39 | До неграмотника
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Райхщадско споразумение- Съгласно текста на това споразумение Австро-Унгария и Русия се съгласяват, че „ако се стигне до териториални промени или разпадане на Отоманската империя, създаването на голяма компактна славянска или друга държава е изключено“Страните се договарят също така, че Черна гора и Сърбия ще получат възможността да анексират: първата — Херцеговина и пристанище на Адриатическо море, а втората — някои части на стара Сърбия и Босна. В този случай обаче, „Австрия ще има право да анексира турската част от Хърватия, както и някои погранични райони на Босна“. От своя страна, Русия ще получи правото да си върне Бесарабия, отстъпена на Молдовското княжество през 1856 г. В случай на „пълен разгром на Турция в Европа“ текстът предвижда възможност България и Румелия да образуват независими княжества. Споразумението доказва, че още през 1876 г. е било ясно, че страните по него не са били съгласни на Балканите да се създаде нито компактна славянска, нито голяма държава.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар