Акредитирано училище по „Еразъм +“ представя иновациите си в големи европейски столици и градове

23 май 2024 12:43   2 коментара   2898 прочита


През януари 2022 г. 7.СУ„Кузман Шапкарев“ – Благоевград спечели акредитация по  Европейска програма „Еразъм +“, което дава възможност на благоевградските учители да посещават обучителни курсове в различни държави от ЕС, а учениците от своя страна да посетят партньорски училища, да обменят опит и споделят иновативни практики в продължение на 5 години.

До момента екипи от учители и ученици са посетили училища в Неапол и Париж, като споделения опит за експериментално учене от страна на българските ученици истински впечатлява връстниците им от европейските държави. Материалната база, с която екипът на Седмо СУ – Благоевград представя училището пред останалите участници в курсовете и посетените училища изумява присъстващите и възхищението от видяното провокира редица въпроси и буди траен интерес. Усещането за модерно образование се поражда най-вече от атрактивния СТЕМ център, с който училището впечатлява всеки посетител.

https://www.youtube.com/watch?v=5cuHySxnjEw

На 13 май 2024г. в 7СУ „Кузман Шапкарев“ – Благоевград се проведе среща-представяне на учителите, участвали по тази програма в обучителни курсове, пред целия педагогически персонал. 

От 11 до 17.11.2023, трима преподаватели, заедно с двадесет ученици от VII СУ “Кузман Шапкарев” бяха в Париж, Франция, за да посетят училище „Lycee Agricole La Bretoniere“ по Европейска програма „Еразъм +“.

Българските ученици останаха изключително впечатлени от посрещането и очаровани от френските деца, създадоха  нови познанства и успяха да обменят опит помежду си. Възпитаниците от френското училище „Lycee Agricole La Bretoniere“ и техните преподаватели бяха подготвили игри и подаръци. В игрите учениците от VII СУ “Кузман Шапкарев” представиха завидни умения по английски език.  Те трябваше да свържат  изрази на френски език с английското им значение; да посочат филмови цитати от кой филм са; да дегустират със завързани очи сирена и колбаси и после да познаят картинките на съответната храна; да отгатнат кой френски изпълнител изпълнява дадена песен; да определят истина или неистина са представени пред тях различни факти за Франция. През свободните дни разгледаха едни от най-известните забележителности. В Лувъра  учениците бяха впечатлени от изкуството през вековете. Във Версай се насладиха на прекрасните градини и огледалната зала, където са се провеждали всички балове по времето, в което е живял Наполеон. Айфеловата кула, Триумфалната арка, Шанз-Елизе, Елисейския дворец, градините на Трокадеро и Нотр Дам учениците разгледаха с екскурзовод, който разкри исторически факти за тях.

 

 

 

   

От 01 до 06 април 2024г. в Мадрид, Испания / благоевградските учителите посетиха обучение на тема" Soft skills for strong teachers" ("Меки умения за силни учители").

Трудните умения, известни също като академични знания и ноу-хау, често са пряк фокус на образованието и уменията, които се считат за необходими, за да влезете във вратата на много сфери на заетостта.

Меките умения обаче са междуличностните и вътрешноличностните способности, които не само ви помагат да запазите тази работа и да напреднете в кариерата си – те ви помагат да живеете по-добре във всеки аспект от живота си.

По време на този курс преподавателите задълбочиха разбирането си за меките умения и разсъждаваха върху собствените си способности в техните макро-области като лидерство, умения за взаимоотношения, самосъзнание, креативност, решаване на проблеми и комуникация.

Чрез практически дейности, които комбинират тези умения, участниците се научиха да трансформират преобладаващите теории за комуникация, както и емоционалната и социална интелигентност, в практически опит в класната си стая.

Докато меките умения понякога се предават в учебната програма чрез специални проекти и извънучилищни дейности, този курс предложи начини да ги включат във всеки аспект от учебния ден.

 

 

  



 

От 29.04 до 04.05.2024г. в гр. Трапани, Сицилия, учителите посетиха обучение на тема: „Learn to Teach Any Subject with Drama“ („Научете се да преподавате всеки предмет с драма“).

Драмата е едновременно форма на изкуство сама по себе си и изключително ефективна методология за преподаване и учене, която дава възможност на учениците да учат творчески, да мислят критично и да ангажират телата и емоциите си в учебния процес.

Тъй като стратегиите за драма активно насърчават плавността, уверената комуникация и уменията за слушане, те са особено ефективни в езиковата класна стая, но всички предмети могат да се възползват от подхода на драма в обучението.

В този курс участниците бяха запознати с философиите и принципите, които са в основата на драмата в образованието като методология на преподаване и с широк набор от театрални техники, използвани в различни образователни контексти. Обхванатото съдържание включваше импровизация, процесна драма, театрални техники, гласова работа и въплътено обучение.

Участниците бяха насърчавани да участват активно и да изпитат всички драматични техники и инструменти, за да оценят напълно опита на учениците и да съгласуват теорията с практиката.

Ежедневно имаше отделено време за участниците да експериментират с нови игри, дейности и техники, да ги адаптират към нуждите на собствените си предмети и ученици, да обсъждат как могат да бъдат използвани в уроците и да обмислят предизвикателствата и акцентите. Един цял ден беше посветен на проектиране и споделяне на оригинални идеи и получаване на обратна връзка от групата.

До края на този курс участниците научиха ценни дейности и техники, които да използват в своите класни стаи, придобиха по-задълбочено разбиране за това как и защо драмата се използва като ефективен инструмент за преподаване и започнаха да разработват свои собствени уроци, базирани на драма.

 

C:\Users\user\Downloads\6(1).jpg

 

C:\Users\user\Downloads\9.jpg

 

C:\Users\user\Downloads\12.jpg

 

C:\Users\user\Downloads\11.jpg

 

C:\Users\user\Downloads\24 (3).jpg  C:\Users\user\Downloads\24 (2)(1).jpg

 

C:\Users\user\Downloads\24 (4).jpg


Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
23 Май 2024 14:25 | факт
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Е заради тия пусти пътувания в чужбина и пари от соросоидите, ще въведат и тестването в детските градини. Срамота, продажници, и какво, нашето образование преди не беше ли едно от добрите.. Какво по -добро и по-качествено ще научат учителите от тия европейци??


23 Май 2024 15:03 | Иван
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Плужяци прошетаха спаружените путки .




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар