150 студенти се изсипаха в един ден на изпити при декана на Стопанския факултет проф. Ч. Николов

31 декември 2009 00:14   4 коментара   22383 прочита
Деканът на Стопанския факултет даде по 2 въпроса на заелите местата в изпитните зали
Деканът на Стопанския факултет даде по 2 въпроса на заелите местата в изпитните зали


Деканът на Стопанския факултет даде по 2 въпроса на заелите местата в изпитните зали

Препитвам до 5 мин., двойки пише животът, аз не, интернет поколението е по-осведомено за факти, но с по-слаба обща култура

Над 150 студенти се изсипаха на изпита при декана на Стопанския факултет в ЮЗУ “Н. Рилски” Благоевград проф. Чавдар Николов. Той изпитва кандидат-висшистите по дисциплините международни публични финанси, публични финанси, корпоративни финанси и по финансиране и кредитиране на социално-културната сфера. Сутринта в 9.30 часа в двете най-големи зали във факултета влезе първата “партида” студенти, на които преподавателят даде по две теми за писане, половин час по-късно, когато времето им за работа изтече, процедурата се повтори с ново попълнение в изпитните зали.

Паралелно проф. Николов започна да препитва устно приключилите с писането. Въпреки че изпитите му са най-многобройни и на тях се събират доста хора от различни курсове и специалности, деканът двойки не пише и това не е тайна за студентите му. Обича да казва, че двойките ги пише животът, и за да са по-малко, той връща кандидатите да вземат диплома за висше образование, докато поне малко не почетат. Тройка пиша с нежелание, а шестица - с удоволствие. Не съм от грандоманите, които казват, че отличен заслужава само Господ, на себе си пишат петица, а на студентите от четворка надолу, казва проф. Николов и уточнява, че устното изпитване при него е в рамките от 1 до 5 минути.

Ако за минута ми отговори всичко, пиша шестица, ако започне да се запъва - изпитът продължава още няколко минути. Животът ни поставя в условията на изпит постоянно и хората трябва да можем да се справяме с различни ситуации и да реагираме бързо и адекватно, обяснява професорът. При него изпитът задължително е и писмен, и устен. Дава по два въпроса, които студентите да развият тезисно, не да пишат романи. Събира работите им заедно със студентските книжки, преглежда написаното и задава въпроси устно на всеки. Как да ги изпитвам само писмено, като е най-лесно да се препише, това ще означава да си пиша оценка на моите учебници - не върви, казва проф. Николов и допълва: Такава е системата в Германия, изпитвам рационално, ако давам тестове - те също се разучават бързо от студентите, все пак те са много изобретателни.

Не смята, че времето, което отделя за изпитване, е загубено и е убеден че е по-скоро инвестирано. Признава, че са се опитвали разни хора да ходатайстват за отделни студенти, но той не поддава. Знаем, че страната ни е шуробаджанашка и такива опити винаги има, но аз, както е известно, двойки не пиша, не съм с предубеждения и няма човек, който само заради мен да не е завършил, не съм “провалил живота” на никого, честен е деканът на Стопанския факултет. При него тройката не е комплимент, пише я на студенти, които са си дали труда да почетат, но не са разбрали нищо, и най- често е придружена със съвет: “Колега, не се занимавайте с финанси”. През последните години студентите са по- неграмотни, но в никакъв случай не са по-тъпи, признава преподавателят.

Интернет поколението е много специфично, то е по-неграмотно откъм култура, правопис, базови познания, но пък е по-осведомено откъм факти, откъслечни връзки и информация. Личи им, че не четат книги, а само онова, което излиза на екрана на компютъра, обяснява проф. Николов. Той изпитва по своите учебници, но не е самовлюбен да санкционира студент, ако цитира друг автор, тъй като е убеден, че допълнителното само помага. Като цяло децата се стараят, но възможностите на всеки са различни, затова не всички стават блестящи финансисти, а голямата част просто усвояват занаята на прилично ниво.


Още за: Ч. Николов   изпит   студенти   Още от: Общество

Принтирай статия
4 коментара
31 Декември 2009 19:54 | майка
Оценка:
0
 (
36
 гласа)

Щастлива Нова година проф. Николов! Бъди жив и здрав и винаги така да си добронамерен към студентите. Наистина , много ми хареса това, което казваш:"Животът ни поставя в условията на изпит постоянно и хората трябва да можем да се справяме с различни ситуации и да реагираме бързо и адекватно"


01 Януари 2010 22:35 | студио Х
Оценка:
10
 (
34
 гласа)

аман от тъпи самонадеяни посткомунистически преподаватели в бг! каквито преподавателите- такива и специалистите- такава и държавата! не се сърдете но то си е стара приказка- прост народ слаба държава! ей за това сме на такъв хал! този "голям" преподавател дерто го хвалите тук- едва ли ще разбере за какво му говоря и че всъщност трябва да се срамува оит тази статия- количество, а не качество е мотото на неговото поколение за съжаление! ..абсурд е за 5 мин. да дадеш отлична или слаба оценка на някого- явно и материала който им е преподавал се събира в 5 мин. резюме!


01 Януари 2010 22:39 | студио Х
Оценка:
4
 (
24
 гласа)

... в допълнение: системата в Германия съвсем не е такава каквато я е интерпретирал уважаемия проф. Николов от повърхностните му впечатления кой знае от къде! На светлинни години- не назад, ами в страни сте, сте г-н Николов.. което е по-лошо от това да си назад!


02 Януари 2010 08:19 | студент
Оценка:
-5
 (
21
 гласа)

Интересно как преценява кой колко знае само за 5 мин. Явно има специални способности!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар