Кметица на 23-ма ще приема на гола поляна

11 декември 2015 11:02   1 коментар   6563 прочита
Десетте къщи на Ровина са накацали на хълм край главния път Смолян - Кърджали.
Десетте къщи на Ровина са накацали на хълм край главния път Смолян - Кърджали.


Десетте къщи на Ровина са накацали на хълм край главния път Смолян - Кърджали.

Казус: жителите на с. Ровина минават 100, но 81 от тях нямаха право на глас заради психични заболявания. Вариантите - строеж на нова сграда, кабинет в лудницата или съседно село, изглеждат неосъществими

Кметица на родопско село работи от вкъщи, защото няма кабинет. Анелия Царева (ДПС), за която гласуваха 13 души от с. Ровина, не вижда начин скоро да може да изпълнява задълженията си. За последно чула, че ще ходи до съседното село Подвис в стаята на починалия фелдшер, за да ръководи Ровина от разстояние, но и това не е сигурно.

Царева надви съседа си и първи братовчед на съпруга ѝ Бисер Царев, издигнат от ГЕРБ, за когото са пуснали глас 7 души. Има и 3 недействителни бюлетини.

Избирателите от самото село са 18. Към тях се прибавят и 5-те жени от дома за жени с психични разстройства, които имат право на вот. Така гласоподавателите реално стават 23-ма.

На книга адресно регистрираните жители на Ровина минават сто и според Изборния кодекс трябва да избират кмет. На практика обаче 81 от 86-те психично болни жени нямат право на вот по закон заради здравословните си проблеми.

Кметицата на Ровина Анелия Царева спечели изборите с 13 гласа, но няма работно място.

Всъщност до т.г. в историята на Ровина не е имало избори,

Преди години съществували рудник и флотационна фабрика, където работели над 200 души, но селото административно е било към по-големите съседни селища.

“Няма решение по казуса с Ровина. Дори да иде да работи в съседното село Подвис, какъв кмет ще е от разстояние. Да се строи кметство за 20 човека, също е нелогично. Излиза, че за този мандат общината ще похарчи за най-малкото кметство (за строеж, заплати и т.н.) повече, отколкото за големите села с по близо 1000 души население. Ние няма да назначим кметски наместници в 15-ина села с по 70-80 души население заради нуждата от икономии. Несправедливо е спрямо тях”, каза кметът на община Смолян Николай Мелемов.

Той смята, че не е удачно кметството в селото да е в дома за психично болни жени и вариантът Царева да иде там отпада.

Според Мелемов грешката е на предишния парламент, който прие закона, без да се съобрази с реалностите в общини като Смолян - с много на брой, но с малко население села.

Още преди изборите Мелемов предупреди за куриозни случаи като в Ровина в общината, внесе докладна в общинския съвет за обединяването на малки селца в общи кметства, но заради липса на квалифицирано мнозинство идеята му не бе приета.

“Може да сме малко село, но животът ни е свързан с дома за психично болни и за първи път на тези избори държавата засвидетелства внимание към тия жени. Те също са хора. Мили душици са, обаче е много трудно, като са в кризи. Понякога ми е криво, че викат на Ровина село на лудите, но всеки може да се окаже на тяхно място”, казва Анелия.

Явор Халваджиев не иска родното му село да има кмет, защото населението е малко и държавата и общината харчат грешни пари .

Тя е работила 3 години при жените с психични отклонения. След това била в смолянска фирма, но се върнала на село заради по-спокойния живот. Новоизбраната кметица е на 40 г., но вече има внуче на 2 години. То обаче е родено и живее в Смолян. За последно в селцето се е раждало дете преди 17 години. Обитаемите къщи са 10 - в 3 от тях живее по един човек, в други три - по двама възрастни хора.

Свекърва ѝ Фатме навъртяла 15 години в дома за психично болни. “По мое време им палехме печки с дърва. Ограждахме самите печки с огради, за да не се изгорят неволно. Имаше опити и да слагат одеяла в огъня и бе опасно”, разказва Фатме. Някои имали склонност да бягат. “Търсили сме ги из храсталаците наоколо, а е опасно.

Има галерии, които стигат чак до Рудозем и човек може да пропадне в тях”, допълва жената. Баба Фатме обаче твърди, че имало и редица жени от дома, по-умни от някои навън.

“Не е нормално в такива малки селища да има избори и кмет.

Какви ще ги върши тоя кмет в днешното време на безпаричие, как ще се оправдаят разходите за самия избор, заплати, консумативи и т.н.”, казва съседът Явор Халваджиев. Той е елтехник в дома и отглежда в свободното време 80 кошера с пчели. “Нямам нищо против нито Анелия, нито Бисер, но не е нормално да се харчат пари за прищевки”, категоричен е Халваджиев.

Иначе той си харесва селото и без управник. Имал апартаменти и в Пловдив и Смолян, които купил покрай пчеларството, но предпочита да живее в Ровина заради спокойствието.

Дали наистина, или само за пред хората, братовчедите Анелия и Бисер твъдят, че отначало не знаели, че ще се изправят един срещу друг в битката за кмет.

“Бисер работи на Слънчев бряг и стана случайно. Ако бяхмеразбрали по-рано, единият от тях щеше да се откаже.

Те си се разбират, откъде да знаем, че ще спорят на избори”, обяснява баба Фатме.

“Загубих и ми беше ясно още в началото. Хората си ми го казаха, че рядко съм на село.

През лятото работя на морето, през зимата - в Пампорово. Отношенията ми с Анелия си остават същите. Само че сега ще искам от нея да работи в полза на хората в селото”, казва Бисер./ 24 часа


Още за: казус   жители   строеж   Още от: Любопитно

Принтирай статия
1 коментар
11 Декември 2015 11:55 | :))
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

селото се казва РовинО

4736 с. Ровино, община Смолян




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар