Важно за санирането: МРРБ разработва варианти за подкрепа на 20-процентовото самоучастие 

25 януари 2024 06:27   2772 прочита


Над 60 са подадените проекти за саниране по втория етап на програмата, която се финансира с 80-процентов грант по линия на Плана за възстановяване. Това коментира зам. -регионалният министър Ангелина Бонева пред Economic. bg, която взе участие в първото събитие в рамките на европейския проект „Преход на възможностите“, провело се в Перник. 

Тя е спокойна, че ресурсът в размер на над 282. 7 млн. лв. ще бъде потърсен въпреки 20-процентово самоучастие на собствениците на жилища в блоковете. За него МРРБ разработва различни варианти в помощ на домакинствата. 

Мен ме радва това, че над 60 проекта вече са подадени за етап 2. Това показва, че според собствениците бюджетите са реалистични. Вижда се желанието на по-малки кооперации, които не са имали шанс в етап 1 заради големите енергийни спестявания, да се включат. “ 

Зам. -министър Бонева съветва средни и по-малки сгради, при които има постигнато съгласие между собствениците и няма енергийно бедно домакинство, да обмислят самоучастието. По думите ѝ МРРБ работи интензивно и до юни месец, когато се очаква да се сключват договорите, да осигури варианти за 20-процентовото финансиране за домакинствата, така че да не трябва парите да са готови накуп още в началото. 

Тези пари да са с някаква възможност за нисколихвен или безлихвен кредит, гарантиран от държавата или европейските фондове, участие на ЕСКО компания, която не изисква парите да се дадат в началото от собственика. Също и варианти за ваучери за най-нуждаещите се, така че един собственик на сграда да не спре цялата сграда. Обикновено част от собствениците могат да си позволят това самоучастие“, коментира Бонева пред Economic. bg. 

Ваучерите за самоучастие за енергийно бедните 
Че държавата обмисля да подпомогне най-нуждаещите се домакинства, които не могат да осигурят самофинансирането в размер на 20 на сто за санирането, се разбра още в края на октомври миналата година. През последните седмици стана ясно, че всяко домакинство, което иска да участва в етап 2 на процедурата, ще трябва да осигури около 5100 лв. Сумата обаче ще бъде непосилна за собственици с по-скромни доходи, а това може да спъне санирането на цял блок. 

За да разработи мярката за подпомагане, МРРБ очакваше да стане ясна дефиницията за енергийно бедно домакинство. Това се случи през миналата година. Въпреки това, за да стане ясно кои точно домакинства могат да получат подобни ваучери за саниране, зам. -министър Бонева казва, че трябва да заработи информационната система по отношение на енергийната бедност. 

В момента се работи и се изчистват детайлите по функционирането на подобна информационна система. Има особености, включително като съхранение на лични данни и т. н., така че това е един комплексен процес. Междувременно ние мислим как да подпомогнем системата да се задвижи в този нов начин на работа. “ 

Зам. -министър Бонева казва, че както хората отделят време и средства за автомобилите си, така трябва да отделят и за сградите си, входовете си, апартаментите си, личната си собственост. 

„Така че правото на собственост върви ръка за ръка с отговорности – по поддръжката, по проследяване на качеството, когато се инвестират публични пари. “ 

Още средства за саниране 
Колкото повече покажем, че има интерес за 80-процентното публично финансиране, в толкова по-добра преговорна позиция ще бъдем, за да защитим пред ЕК и, разбира се, пред други донори – външни финансови институции, като Световна банка, ИБРД (бел. р. - Международна банка за възстановяване и развитие), ЕИБ“, коментира Бонева. 

Тя допълва, че сме на прага на разширяване на един цял сегмент, в който министерството очаква да се включат и банките. Според зам. -министър Бонева до края на годината и търговските банки ще търсят възможност за предоставяне на добри финансови условия на гражданите по отношение на санирането. 

Припомняме, че Декарбонизационният фонд също ще бъде източник на финансиране на още сгради, които трябва да бъдат обновени. Предвидени средства има и по Програма „Развитие на регионите“ в размер на около 409 млн. лв., от които 196 млн. лв. са за областите, засегнати от декарбонизацията – Стара Загора, Перник и Кюстендил. 63 млн. лв. са за мерки за енергийна ефективност в десетте най-големи общини, а 150 млн. лв. – за всички останали. 

„Минимални размествания“ в първия етап 
По думите на Бонева МРРБ преразглежда документите на сгради, за които има подадени жалби и сигнали по първия етап на програмата за саниране. Проверяват се още веднъж точкуването, тъй като има индивидуални, редки случаи, при които са допуснати технически грешки. Въпреки това Бонева не смята, че ще има декласирани сгради, освен ако наистина няма сериозно съмнение за измама. 

Минимални размествания са възможни на този етап. Много се надявам те да не са в ущърб на никого, а по-скоро да са в името на коректността, прецизността и пълната прозрачност на процеса. Автоматизацията, използването на много машинни данни всъщност ни проверява и нас като екип, министерството, кметовете, общинските администрации, етажни собственици, фирмите за енергийните обследвания. “ 

Предвид жалбите, подписването на договори с общините най-вероятно ще се забави. Зам. -министърът казва, че амбициозната цел е да не се изпусне строителният сезон, за да започне санирането. 

Ако се стигне до договаряне, вече общините ще могат да преминат към обществени поръчки и съответно да се работи през летния сезон, когато е и най-подходящо обикновено за такъв тип обекти. “ 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар