Президентът иска да чуе от премиера за Северна Македония

23 май 2022 13:34   6 коментара   4158 прочита
Снимка БТА/Архив
Снимка БТА/Архив


Снимка БТА/Архив

Президентът Румен Радев настоява да чуе какво мисли премиерът Кирил Петков по въпросите, свързани със Северна Македония, и иска да знае какво има предвид Петков за свикването на Консултативния съвет по национална сигурност, както и дали има нарушаване на диалога в управляващата коалиция. Миналата седмица за свикване на КСНС по темата "Македония" настоя министър-председателят във видео обръщение. Тогава той обясни, че на заседанието на съвета външното министерство трябва да представи доклад за състоянието на преговорите между двете страни, пише offnews.bg.

"Колкото по-тясно управляващите се придържат към официалната българска позиция, изразена в приетите от Народното събрание документи, на последния консултативен съвет, колкото по-дълбоко се вслушват в гласа на българите у нас и в РСМ, колкото по-отговорно се държим като член на ЕС и се придържаме към принципите на съюза, толкова по-лесно ще ни бъде в политиката и решенията спрямо РСМ", каза Радев.

Президентът посочи, че КСНС е орган за подпомагане на диалога и за търсене на общо решение в името на важни национални цели. "Ако се търси широк национален консенсус по отношение на РСМ - то такъв не само, че има, но е и силно изразен в нашето общество. Би следвало управляващите да са наясно с него", коментира още Румен Радев.

Държавният глава заяви, че ако целта на КСНС е подпомагане на диалога и той е нарушен вътре в коалицията, то трябва ясно да се каже какви са причините за това. Радев допълни, че ще продължи да "прави най-доброто за България". "Ще продължим да работим, така че нашите братя в РСМ да получат гаранции за един устойчив и необратим процес на интеграция.

В същото време те трябва по-бързо да се освободят от идеологическите окови на тоталитарното югославско минало. Най-сетне политиците там да направят смелата стъпка, която да отвори перспективата за така мечтаното членство в ЕС", обяви Румен Радев.

6 коментара
23 Май 2022 16:44 | Стефанов
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Сега е идеалният момент Президента да свика КСНС и да постави въпроса за провеждане референдум за или против РСМ в ЕС. Така ще отрежем мераците на САЩ и ЕС да ни натискат. Също така ще покажем на македонците, че можем да сме единни като народ и знаем националния си интерес. И много ще ми е интересна позицията на Премиера - шикалкавенето ще трябва да приключи. Навремето имахме госпожа "йес", а сега и господин " йес".


24 Май 2022 07:00 | Христо
Оценка:
-5
 (
5
 гласа)

И какъв е според вас Националният ни интерес? Да не пуснем РСМ в Европейският Съюз сега. Една съседна на нас държава с все още преобладаващо православно население като нас, и да изчакаме още няколко години докато Албанското малцинство стане мнозинство и тогава да я пуснем? Най-доброто нещо което Българските граждани можем да направим сега е да вдигнеме ветото и да пуснем РСМ по пътя си към Нас в Европа. Защо ги гониме и ние? Не виждаме ли, че Албания почти е превзела Македония. Не виждаме ли, че Сърбия все още манипулира тяхната интелигенция и управа. Да им подадем ръка в това тежко за тях време. Нека станем приятели, не врагове. Нашите правителства на България и РСМ да се разберат да включат Македонските граждани с Българско самосъзнание в конституцията на РСМ като Държавотворен народ и след това всичко ще си дойде на ред с времето. Аз съм един Българин, който искренно приветства РСМ в ЕС. Добре Дошли Братя Македонци!


24 Май 2022 12:35 | Стефанов
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

До Христо. Националният интерес на България следва да е свързан с българите. Съхраняване миналото, развитие на настоящето и гарантиране на бъдещето. По - нататък - нали не обвинявате България, че албанците са на път да вземат етнически превес в РСМ? Аз мисля, че сами са си виновни, поради начина на конструирането на държавата си. Относно пускането/гоненето??? /. Един от водещите критерии е добросъседски отношения. Коментирайте фактите: 1. 3500 българи на преброяването при над 100 хил. с български паспорти. 2. Подмяна в столегни и повече надписи по артефакти. 3. Кличент и Наум македонци ли са? 4. Ние/вкл. и Вие/ татари ли сме? 5. Ръцете на българския народ кървави ли са? Въпроси на които ако отговорите честно, очертават позицията на България към момента. Друг е въпроса, ако погледнем на нещата иначе. А именно - всички европейски държави в ЕС, с последващо създаване на Общоевропейска държава с постепенно заличаване на нациите. И първи ще са най малките и слабите. Ако сте за - давайте.


25 Май 2022 08:10 | Христо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Националният интерес на България следва да е свързан с Българите, съседите на Българите, Европа и целият свят. Нали не мислите, че България следва да се изолира за да е добре. Ние вече бяхме там за 45 години. Толкова бяхме добре, че след като се отвориха границите почти половината Българско население замина в чужбина. По-горе споделих, че интелигенцията и управата на РСМ са манипулирани и за това са объркани и имат нужда от помощ. Също така споделих, че гражданите на РСМ с Българско самосъзнание трябва да се включат като държавотворен народ в конституцията им. Тогава Българите в РСМ няма да са 3504, а може би над 100 хиляди. Тези хора като заемат длъжности в управлението на РСМ, организитат се в сдружения, които вече ще са легални, ще променят статуквото и ще намерят отговори на въпроси 2 - 5. За това трябва да се поощрява а не наказва. Като се върви с рогата напред нищо хубаво няма да излезе. Уважение се печели не се изисква. Защо толкова ни е страх да вдигнем ветото?


25 Май 2022 09:32 | Стефанов
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

До Христо. Уважавам хората, които водят нормален диалог. И Вие явно сте от тях. Не е ли по-добре управляващите ни да подходят към въпроса възможно най-демократично - да попитат народа. Аз считам, че ако ние приемем членството на РСМ безкритично, това ще означава да се съгласим с всичко, което македонците говорят за нас. За Вас не зная, но аз съм общувал с много хора от РСМ. И нееднократно съм бил изумяван от говоренето им за нас. Омраза, пренебрежение, надменност - и то от обикновени хора. Смятам, че е време да осъзнаем тъжната истина - Македония в настоящия и вид е загубена за България. Дори и да влезе в ЕС, нищо няма да се промени. Колкото НАТО помири Турция и Гърция. И вероятно когато приемем този факт, трябва да пуснем РСМ в ЕС - все ни е едно какво става там, в Повардарието. И без това, какво зависи от нас? Не се сещам.


26 Май 2022 08:23 | Христо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

До Стефанов. Аз съм За да се направи референдум по този въпрос. Трябва обаче да се проведе стабилна разяснителна кампания преди това. Вие сте прав. Македония не е страната която повечето от нас ни се иска да бъде. Но да не забравяме, че и България също допринесе за това с признаването и за отделна и независима такава преди 30 години. Не само, че БГ не предприе нищо да промени така промитото им от Сърбия съзнание, но и допусна да не се впишат Българите в македонската конституция. Да не би ние да обичаме много Турция? Много години на насаждане на омраза към и от двете страни минаха. Не ще можем лесно да се оттървем от нея, но можем да се опитаме да я подтиснем до ниво което е поносимо. Аз например още си спомням времето когато имаше неприязън между хората дори ако отидеш от една махала в друга на един и същи град. Още я имам към някои хора, но я тая и нея показвам ако не се активира по някакъв начин. Повярвайте, ми нашето вето сега е активирало всякакъв вид омраза към нас.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар