Пенсионната възраст ще се повишава плавно по десетгодишен график

23 декември 2009 00:18   1 коментар   12359 прочита
Тотю Младенов
Тотю Младенов


Тотю Младенов

Търси се вариант за по-високи пенсии на родените преди 1960 година

Плавно повишаване на пенсионната възраст, намиране на механизъм за увеличаване пенсиите на хората, родени преди 1960 г., падане на тавана на пенсиите и стимули за инвестиции на пенсионните фондове в българската икономика срещу държавни гаранции са част от мерките, залегнали в предстоящата пенсионна реформа.

Социалният министър Тотю Младенов обяви вчера, че в началото на следващата година комплекс от мерки за промяна в пенсионния модел ще бъде предложен за обществено обсъждане. Мерките се подготвят от създадения преди няколко месеца към министъра консултативен съвет по пенсионна реформа, в който участват експерти по социално осигуряване, социални партньори, представители на бизнеса, на пенсионните фондове и пенсионерски организации.

В него има пет работни групи, които работят по различни проблеми - пълен анализ на пенсионната реформа през последните десет години, бъдещото управление на пенсионните модели, адекватността на получаваните пенсии, частните пенсионни фондове, техните инвестиции и финансова устойчивост и източниците за финансиране на пенсионната система.

Младенов съобщи, че един от елементите на предстоящите промени е отпадането на тавана на пенсиите, който в момента е 700 лева. Това трябваше да стане още през следващата година, но правителството не се реши на тази стъпка заради липсата на средства. Единственият начин да се мотивират хората да се осигуряват върху реалните заплати е именно премахването на тавана на пенсиите. Пенсиите трябва да бъдат според осигурителния принос, каза министърът.

Той обясни, че за родените след 1 януари 1960 г., които се осигуряват в частните универсални пенсионни фондове, при пенсиониране заместващият доход ще достигне 75%. Но не сме дали възможност за компенсиране на тези, които са родени преди тази дата. Това е една от посоките, в които се работи от една от работните групи, добави Младенов.

В универсалните пенсионни фондове задължително се осигуряват родените след 31 декември 1959 г. и вноската в тях дава право на получаване на допълнителна пожизнена пенсия за старост. Министърът увери, че засега увеличаване на дела на осигурителната вноска в универсалните пенсионни фондове не се предвижда.

Младенов съобщи, че след 2011 г. ще бъде направен десетгодишен график за увеличаване на пенсионната възраст, по който плавно с течение на времето този процес да се регламентира. Министърът уточни, че пенсионната възраст за мъжете и жените няма да е еднаква. Според него мъжете трябва да се пенсионират на 65 години, но все още не е решено с колко да се увеличи пенсионната възраст за жените. В момента мъжете у нас се пенсионират на 63, а жените на 60-годишна възраст. За мен най-важно е да няма сътресение за хората и затова предлагам да има такъв десетгодишен период, каза социалният министър.

Една част от парите на частните пенсионни фондове да се инвестират в българската икономика срещу определени държавни гаранции е друг вариант, който консултативният съвет по пенсионна реформа обсъжда.

По думите на министъра секторите, в които може да се инвестира, са енергетика, пътища, екология, а в същото време държавните гаранции трябва да донесат в бъдеще една по-добра доходност за фондовете, което ще е в полза и на осигурените лица.

Младенов многократно заяви, че ще търси обществен консенсус за пенсионната реформа, поради което спести и детайли за нея. Ние еднолични решения в пенсионната система няма да взимаме. И затова ще искаме широк дебат по въпросите на реформата. Аз не искам да бъда този министър на труда, който ще ликвидира пенсионния модел. Напротив. Аз искам такъв модел, който да даде гаранции и да даде сигурност на осигурените лица и на хората, които са в пенсионна възраст за тяхното бъдеще, посочи Младенов.

След 20 януари догодина ще бъде предложени различни мерки за обществено обсъждане. През 2010 г. 11.3% от БВП са заделени за пенсии.

Социалният министър съобщи, че парите за коледните добавки от 25 лева на пенсионерите с пенсии под 200 лева са от бюджета за 2010 г. Миналата седмица премиерът Бойко Борисов съобщи, че средствата за пенсионерските добавки са за сметка на спестени пари в министерствата. За да бъдат осигурени добавките бе съобщено, че държавната администрация няма да получи нито 13-та заплата, нито бонуси. На въпрос защо са били разпоредени икономиите след като пенсионерските добавки са от бюджета за догодина, Младенов отговори, че в случая със социалното министерство парите са били необходими за друго, тъй като ведомството и без друго е затруднено с изплащането на социалните плащания. Борисов забърка гаф с пенсионерските добавки и като съобщи, че те ще бъдат изплатени на 4 януари, а по-късно стана ясно, че това ще стане с януарските пенсии от 7 до 20 януари.

1 коментар
23 Декември 2009 21:15 | Стоян Костадинов
Оценка:
4
 (
10
 гласа)

ах техната м..а




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар