Най-после победа! България би САЩ като гост!

22 юни 2014 16:23   1 коментар   5114 прочита

България записа първа победа в тазгодишното издание на Световната лига, като взе труден успех с 3:2 над САЩ (24-26, 17-25, 25-14, 25-13, 15-12) като гост в изпълнената с български фенове зала „Сиърс Арена” в Хофман, Илинойс, на 25 км. от Чикаго.

По този начин след 7 поредни загуби отборът на Камило Плачи най-после усети и вкуса на успеха. За САЩ това беше първа загуба в Световната лига, а за янките предстоят далечния пътувания до Русия и Сърбия, пише Бнюз. Двубоят ще се запомни с многото обрати.

Драмата започна още в първият гейм, когато янките имаха стабилна преднина при двете технически прекъсвания, след което дръпнаха в резултата с 6 точки. Последваха "асове" на Соколов, които намалиха преднината на домакините за 22:19. Последваха нови две точки за американците, които поведоха с 24:19 и всички в залата виждаха първия спечелен гейм за тях. Но не така мислеше Тодор Скримов, който заби две бомби в полето на домакините и нова тяхна грешка в атака доведе резултата до 24:22. След последвалото прекъсване поискано от наставника на домакините отново Скримов беше в основата на поредните точки за българския тим, който успя да измъкне гейма с 26:24.

Това подейства мотивиращо на „трикольорите” и след два аса на Ники Николов поведохме с 8-4 във втория гейм. На второто техническо прекъсване авансът вече бе набъбнал до 16-10. Американците бяха прегазени при 21-13 и след няколко поредни топки в мрежата от сервис поведохме с 2:0 части след 25-17.

В следващите два гейма последваха успокоение и отпускане в българския лагер, което помогна на американците да се върнат в мача като ги затвориха с чувствителна преднина.

Така се стигна до тайбрека, в който всичко бе напълно равностойно до 9-9. Последва "ас" на Ники Николов, американците сгрешиха при своя атака, а Скримов ги отчая с блок и така поведохме с 12-9. „Лъвовете” показаха добра психическа устойчивост и не допуснаха обрат като спечелиха мача с 3:2 сета след 15-12 в решителната пета част, а с това и мача с 3:2 гейма.

С най-голям принос за успеха беше Тодор Скримов със 17 точки, а Цветан Соколов завърши с 14.

След успеха възпитаниците на Камило Плачи имат 4 точки в актива си и остават на последно място в групата.

През следващия уикенд България гостува на Сърбия, а САЩ на настоящия шампион Русия.