Може да излезем от кризата до юни, ако не се завие към популизъм

12 януари 2010 00:18   1 коментар   9569 прочита
Георги Ангелов
Георги Ангелов


Георги Ангелов

Георги Ангелов, "Отворено общество"

Излизането от кризата до юни 2010 г. е напълно постижима цел, заяви икономическият анализатор в института „Отворено общество“ Георги Ангелов в интервю за БТА. Според него, ако правителството спазва благоразумна фискална политика, ефектите от нея може да се видят още през първото полугодие на 2010 г.

Ако не се правят реформи и се завие към популизъм, може да не видим края на кризата през тази година, посочи Ангелов.

Специалистът смята, че има богат набор от заявени намерения, но предстои да се види колко бързо ще се осъществят те. Подобрение на бизнес средата, реформа в администрацията, в съдебната система са сред нещата, които трябва задължително да се случат, за да се подобри инвестиционният климат и да се появи икономически ръст, отбеляза Ангелов и посочи, че въпреки добрите намерения на правителството именно реформите са найтрудно осъществими в България.

Подобрението на икономиката на ЕС, който е основен търговски партньор на България, ще е основен фактор за съживяването на българската икономика, най-вече що се отнася до отраслите, свързани с експорт. Икономиката, насочена към вътрешното потребление, обаче ще зависи много от ръста на безработицата, от достъпа до банково финансиране и от големината на лихвите по кредитите, от това дали идват чужди инвестиции. Всичко това е свързано с политиката на правителството - дали то успява да поддържа балансиран бюджет и да създава у външни инвеститори и кредитори чувството, че парите им са на сигурно място в България, каза икономистът.

По отношение на възстановяването на българската икономика по отрасли Георги Ангелов коментира, че разделението няма да е толкова отраслово, колкото между отделните фирми. Във всеки отрасъл има фирми, които са управлявани добре, и те ще оцелеят, но в повечето отрасли има и фирми, които твърде много са задлъжнели, поели са големи рискове и те ще бъдат изтласкани от пазара, смята икономическият анализатор. В строителството и търговията с недвижими имоти кризата се усети найсилно и те най-бавно ще се възстановят, добави той. Въпреки това и в тези сектори ще продължат да се осъществяват успешни проекти, но масовото строителство ще спре, посочи Ангелов.

Общото доверие в икономиката и общият риск по отношение на макроикономическата ситуация трябва да се подобрят, за да има понижение на лихвените нива по кредитите. Ако правителството води благоразумна политика и поддържа балансиран бюджет, чуждите анализатори и централите на чуждите банки ще се успокоят и ще отпуснат поголям кредитен ресурс за страната, каза Ангелов. Важно е и каква е кредитната среда между банките и доколко ще растат лошите кредити.

Добро решение според експерта е приватизирането на енергийни дружества или листването им на борсата. Това би повишило прозрачността в тяхното управление, каза икономистът. Според Георги Ангелов трябва да се върви към приватизация и либерализация на енергийния сектор.

1 коментар
12 Януари 2010 14:20 | марика
Оценка:
6
 (
8
 гласа)

Масовото строителство ОТДАВНА трябваше да спре с изключение на инфраструктурното ТАМ ПОЛОЖЕНИЕТО Е ОТЧАЙВАЩО-СРАМ! И ДА СЕ ЗАПОЧНЕ С МАСОВО ПРОИЗВОДСТВО,особено в земеделелието и животновъдството,това е нашия шанс за растеж!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар