Митнически шефове са купонясвали нелегално в почивни бази на ведомството

01 ноември 2010 00:20   1 коментар   33345 прочита
В. Танов
В. Танов


В. Танов

Шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов: Плащани са заплати на измислен персонал, укривани са превозни средства за лов, надписвани са километри

В рамките на една седмица директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов уволни двама ключови служители на ведомството - директора на дирекция "Финансово-стопански дейности и управление на собствеността" Петър Николов и началника на отдел "Финансово-счетоводен" Радка Стоянова. Междувременно в агенцията е извършен одит, който отчита редица безобразия по времето на предходното управление. Именно това е и причината от агенцията да има отстранени лица. Не е воден отчет за складовите бази на Агенция “Митници” и в момента не може да се каже какво е имуществото в страната, съобщи Ваньо Танов. В момента е трудно да се установи собствеността, защото документално не е уреден въпросът. Част от нарушенията той разкри в интервю за БНР.

Водещ: В края на миналата седмица директорът на дирекция "Митници" Ваньо Танов извърши няколко кадрови действия и освободи от длъжност директора на Агенция "Финансово-стопански дейности и управление на собствеността" Петър Николов и началника на отдел "Финансово-счетоводен" Радка Стоянова. Веднага се появиха първите догадки дали това не е свързано с кражбата, която беше извършена на 18 октомври в склад на митница - аерогара, когато бяха откраднати 340 кг злато, сребро и платина. Г-н Танов, трябва да обясните тези Ваши действия, тъй като става дума за промени, които говорят, че Вие в управлението на Агенция "Митници" оставате без доста от Вашите заместници и предишен екип.

Ваньо Танов: Понякога не това е най-важното. В края на краищата за всяка една работа може да се намери човек, който да я изпълнява по-добре. Така че аз не смятам, че това е големият проблем в момента. При нас за всяка една длъжност се обявява конкурс, така че аз съм убеден, че ще намерим качествени хора да изпълняват и тези длъжности.

- Коя е причината за промяната, която извършвате?

- В тази дирекция беше започнал одит, който констатира доста груби нарушения. По отношение на социалната дейност има доста почивни бази, които в предходните две години са ползвани само от ръководството на Агенция "Митници", и то така да се каже нелегално, защото няма никъде отразено кой кога е посещавал тези бази. Има обслужващ персонал, който в продължение на година е получавал заплата. Няма оправдание на тези разходи. Тези бази не са били достъпни за митническите служители. Оказа се, че същите тези хора имат и за по десет години невзети отпуски. Въобще доста тежки са нещата в това отношение. Има укрити превозни средства, които са използвали в тези бази за лов и така нататък. Доста километри има написани.

- Моля Ви, разяснете какво да разбираме под бази?

- Според мен одитът ще покаже точно какви са щетите за агенцията, но има доста извършени безобразия в това отношение и затова мерките бяха толкова сериозни. Това са почивни къщи, или в случая са по-големи почивни станции, но се касае за две, които са с малък капацитет и които са се използвали само за сбирките и нелегални...

- Нелегални?

- ... така да кажа, но в края на краищата са плащани заплати на доста персонал и тези заплати са в ущърб на Агенция "Митници".

- В какъв смисъл нелегални сбирки?

- Колко пъти да обясня - има почивна станция в Несебър, една огромна къща, в която къща не е стъпвал е митнически служител. Ползвала се е от бившето ръководство на агенцията, за да се правят партита, сбирки и т.н.

- Сметнах, че това е израз от предишната Ви специалност, г-н Танов. Ако човек се бори с организираната престъпност и тероризма, използва такива изрази и мислех, че е нещо, което по-скоро е между персонала, който преди това ви занимаваше. А иначе дали има някаква връзка с това, което се случи, с кражбата на 18 октомври" Как се движат нещата около издирването, около замесените в тази кражба?

- По принцип косвено отношение има и по този въпрос, тъй като в момента никой от тази дирекция не може да ми каже точно какво е имуществото като складови бази на територията на страната и не е водена никаква отчетност, и сега е много трудно и тежко в такъв къс период да се изяснят тези собствености, защото доста във времето, в тези 20 години, документално много от нещата не са оправени и от тази гледна точка има косвено отношение и към тези въпроси. А що се касае до кражбата на летището, аз много пъти повторих, че служители от Агенция "Митници" в лицето на ръководството нямат вина, тъй като тези иззети вещи първо по закон трябва да бъдат съхранявани в митнически склад. Второто е, че от 30 август са станали веществено доказателство по дознание и съгласно чл.109 и чл. 110 от НПК единствено разследващите органи са тези, които могат да се произнасят за разследващите доказателства и какво да става с тях. Има съответното постановление, че материалите са приобщени към дело и че ще се произнесат по отношение на тези съхранявани стоки. Така че там има доста пропуски, но според мен са извън Агенция "Митници". Вторият въпрос е как се охраняват тези складове на Агенция "Митници". Затова тече преглед, както казах преди малко, всички налични складове да бъдат приведени в известност, какви са договорите, как са сключвани за охраната. Помолих и главният секретар е издал заповед да бъде извършено охранително обследване на територията на цялата страна с цел да се окаже помощ, специализирана относно изграждане на системи за охрана и привеждането им в съответствие с изискванията на Закона за сигурност.

- Общо какви са резултатите на Агенция "Митници" напоследък?

- Аз мисля, че ние показахме в Агенция "Митници", че дори проблемът "цигари", който в началото на годината беше тежък проблем, успешно го решаваме в последните месеци. Само за 40 дни, ако влезете в сайта на Агенция "Митници", ще видите: задържан е 16-ият ТИР с цигари, които влизат на територията на страната през вътрешни граници. Това е огромно количество, което нарежда Агенция "Митници" в първата тройка не на ЕС, а в Световната митническа организация по задържани контрабандни цигари, така че мисля, че и с този проблем вече се справяме успешно. По отношение на приходите и този месец ще приключим с преизпълнение от порядъка на 50-60 млн., в понеделник ще излязат окончателните данни, така че аз мисля, че от началото на годината ще успеем да изпълним и годишния план, колкото и напрегнат да беше той.

- Какво стана с идеята Ви да има митническо разузнаване, нещо, което Вие анонсирахте през лятото по повод на известни разногласия със средите на полицията?

- Аз продължавам да съм на същото мнение, защото тези успехи, които са в момента по отношение на контрабандата с цигари, са благодарение на това, че имам предишен опит в разузнаване и в изграждане на такива системи за получаване на информация и затова и резултатите са такива. И аз смятам, че България не може да се дели от всички останали европейски страни и че трябва да има силна такава структура, която на базата освен на анализ на риска, тъй като цялата информация по отношение на стоки, товари, фирми и т.н., се намира в Агенция "Митници", и това позволява да се прави рисков профил и анализ, е необходимо и допълнително да бъдат включени и т.нар. сили, които да събират информация, даже изнесени извън територията на страната с цел предотвратяване по-успешно на контрабандата. И вторият въпрос, който според мен много тежи, това е въпросът за съответни правомощия, които, от една страна, трябва да бъдат дадени на служители на Агенция "Митници". Става въпрос по няколко члена, те да могат да водят дознание, защото сега си представете, както е задържан камионът, вместо да извършат всичкия комплект от действия, които трябва да бъдат направени с изготвяне на съответния огледен протокол, да продължат и да завършат нещата докрай и на базата, примерно, на събраната информация на шофьори, които са транспортирали цигарите и т.н., да допълват базата по анализа на риска. А от друга страна, би трябвало да бъдат дадени правомощия на служителите на МВР да могат да поставят актове по Закона за акциза, защото намирайки се на пазара и хващайки примерно два стека с цигари, те ще могат да направят акт и няма, не е необходимо по никакъв начин да се дублират функциите и едната служба да има до половината правомощия, а другата оттук нататък. Мисля, че това не е удачно и струва много пари. И аз смятам, че по този въпрос предстои дебат и ще се стигне до положително решение, защото е в интерес на всички.

- Как да обясним, г-н Танов, твърде печалния рейтинг, който има България за борба с корупцията в този момент, имам предвид индекса, който беше посочен в началото на седмицата от фондация "Прозрачност без граници"?

- Аз смятам, че първо това не е еднократен акт - борбата с корупцията, това е един процес доста труден, който трябва да бъде, така да се каже, със срок постоянен и в това отношение не трябва да има никакво отстъпление. Ако говорим за Агенция "Митници", в края на краищата за 20 години са натрупани огромни негативи. Аз за тази една година не съм видял място, където примерно да започнеш някакви проверки и да не се натъкнеш на огромни злоупотреби. Просто нещата, не знам каква дума да намеря, но за тези 20 години доста негативи има натрупани. Второто нещо е, че много трудно се променя психиката на хората, които работят. Те в момента си мислят, че това, което се говори, са само думи и че пак ще се случи, както преди години - едно да се говори, друго да се прави, пак ще започнат да действат каналите, ще започне движение на парични потоци, така че в това отношение има много неща, които трябва да бъдат направени, и според мен най-тежко е по отношение на кадрите и аз затова се заех с изключително прозрачна процедура по назначаване на нови служители. В момента ще завърши към януари курс от 50 човека, които се обучават по европейска програма. За следващата година предвиждам над 150 новоназначени служители да бъдат обучени и по този начин да се променят нещата, защото без човешкия фактор няма как да стане. Това се отнася и за доста други институции. Нещата стоят по същия начин, така че тези промени не могат да станат с магическа пръчка и нещата да станат толкова бързо.

Но аз мисля в края на краищата, че пътят, който сме избрали, е правилният и че с течение на времето по съвсем друг начин ще се говори за българските институции.

- Вашите усилия биха били несполучливи, ако не се преодолее моралната криза около вътрешния министър. Какво мислите за аферата с Алексей Петров, който атакува Цветанов в редица пунктове, свързани с финансирането, предварителното финансиране на партия ГЕРБ, както и с тези пари на една фондация, която се занимавала със сигурността на метрото" Вие как се отнасяте към това. как трябва да реагира Цветанов, за да може да се получи истината?

- За съжаление аз не съм запознат по никакъв начин с финансирането на партията и откъде са били средствата, така че ми е трудно да коментирам този въпрос, но по принцип, когато човек не се страхува от истината, трябва да направи така, че да бъде извършена една открита проверка и по този начин ще защити и собственото си достойнство и достойнството, според мен, на партията. Така че в това отношение това е моето мнение.

- Нямаше ли в ръководената от Вас преди дирекция разработки, свързани с Алексей Петров?

- Да, имало е такива разработки. Аз когато е трябвало да докладвам в Комисията по сигурността и корупцията, съм изнесъл тези факти и обстоятелства, но вече повече от 3 години съм извън системата и просто нямам достатъчно информация, за да мога да анализирам определени така събития.

- Все пак от гледна точка на това, което представлява център на въпросите от тези дни и беше разговор между вицепремиера и президента, не бихте ли отговорили какъв е бил чадърът, осъществяван от Алексей Петров, кои са му родителите - баща, майка?

- Аз мисля, че в годините нещата са се променяли. Еднозначно трудно е да може да се говори, защото в България много пъти нещата са се повтаряли тези 20 години. С идването на определена партия на власт така или иначе тя осъществява контакти с хора, които аз наричам олигарси, започва политическо покровителстване и затова в някаква степен съществува доста сив, а и по някога и черен сектор в икономика и в доста други области.

- Смятате ли, че тези компрометиращи материали, които непрестанно биват разпространявани, ще продължат и че това ще бъде така да се каже начинът за подреждане в политическото пространство?

- Аз мога да отговоря, че по принцип винаги, когато започне някаква реформа, има достатъчно много сили, които искат тази реформа да бъде стопирана и това, което аз виждам примерно и е правено в Агенция "Митници", това важи за цялата страна и за всички институции. Много пъти реформите са започвали и са стигали до определено ниво и след това нещата са се връщали в изходна позиция. Точно поради силата на тези елементи, които в тези 20 години са успявали по един или друг начин да поддържат някакво статукво, и затова. Тези компроматни войни няма да спрат. Те са с цел според мен да спре реформата, пак казвам, във всички институции, в правоохранителни, в държавни агенции и т.н., да се получи някакъв страх у хората, които искат да проведат тази реформа, и затова всички усилия според мен са насочени към възлови фигури по един или друг начин да бъдат компрометирани и нещата да се върнат в изходна позиция.

- Олигарсите ли стоят зад тази игра според Вас?

- В много случаи те стоят, защото в момента губят сериозни икономически позиции и доста са застрашени техните интереси. Аз мога да говоря, пак казвам, от това, което виждам и което се случва в Агенция, "Митници".

- Кого засегнахте най-вече?

- Засегнахме хора, които са свързани с алкохолния сектор, с горивния, ако щете, и с цигарите, доста хора, които се занимават с тази контрабандна дейност в момента, са обезпокоени. В края на краищата аз ви казах - това са огромни загуби за тях, така че те се стремят по един начин определени служители, които си вършат работата и да се използват медии и всякакви други средства, да бъдат отстранени и всичко да продължи постарому.

- Очаквах от Вас малко по-точно да анализирате случилото се с Алексей Петров, тъй като в историята, която бяхте Вие пряк участник, която струваше отстраняването на Румен Петков като вътрешен министър, Алексей Петров беше организирал тази среща с оперативно интересните лица.

- До този момент не знаем точно какъв е разговорът на тази проведена среща, на която посредник беше Алексей Петров, защото в края на краищата това, което беше проведено като мероприятие, по една или друга причина не стигна до службата, но на базата на други косвени факти могат да се направят определени изводи, но аз пак казвам, не съм аз човекът, който в момента трябва да прави тези изводи, тъй като не съм в системата на МВР и ми липсва доста информация за тези 3 години какво се е случвало. Имам своя хипотеза, но в края на краищата не бих могъл да я подкрепя с факти и затова не бих желал да коментирам този въпрос.

- Включително и това как той е спечелил този пост, това доверие, самият Петров?

- По този въпрос имам виждане, но пак казвам...

- Известно неудобство изпитвате?

- За тези 3 години нещата сигурно доста са се променили. Аз се надявах, че това следствие, което се води срещу него, ще се върне назад във времето и ще успее да изгради една такава ясна картина за всичките тези години как са се развивали нещата.

- Защо се разпадна според Вас обвинението?

- Не мога да отговоря на този въпрос, пак казвам, защото не съм бил в кухнята и не знам по какъв начин е водено и избран ли е правилно моментът за неговото задържане, тоест дали е имало достатъчно събрани доказателства. И затова, пак казвам, не мога да отговоря на тези въпроси.

1 коментар
01 Ноември 2010 10:38 | Читател
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

За да има реален резултат, трябва да се изчисти АМ отгоре да долу, цялата. Остане ли някой от старите, това означава жива къртица, която ежеминутно ще продължи да изпълнява навиците си, а и ще привлича и други служители. Едва ли ще се намери гражданин, който е имал работа с АМ, без да се е сблъсквал с корупция и надменно отношение.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар